Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

HERCEGOVINA U BORBI ZA EUROPU: Pobjede Veleža, Zrinjskog, Širokog u predposljednjem kolu Premijer lige BiH

Široki Brijeg, Velež i Zrinjski,  tri kluba koja su u velikoj borbi za plasman u Europu, ostvarila su pobjede u pretposljednjem kolu m:tel Premijer lige Bosne i Hercegovine tako da se poredak na ljestvici nije promijenio.

Zrinjski je slavio protiv Željezničara s 4:2. Plemići su poveli već u petoj minuti kada je strijelac bio Bašić, a samo dvije minute poslije Tičinović je prizemnim udarcem udvostručio prednost mostarskog kluba.

U finišu prvog poluvremena Ikić je pogodio glavom i smanjio na 2:1. Samo nakon sedam minuta igre u drugom dijelu Plavi su poravnali preko Bekrića. Lopta se odbila do veznjaka gostiju nakon što je Varvodić obranio šut Subašića, a Željin veteran je potom proslijedio loptu u mrežu za 2:2.

Dosuđen je penal za Zrinjski u 59. minuti, a siguran s bijele točke bio je Bilbija za 3:2. Nije se dugo čekalo da Plemići odu ponovo na dva gola prednosti, a u 67. minuti Bilbija je bio ponovo strijelac nakon greške Željine obrane za 4:2. Do kraja susreta rezultat se nije mijenjao. Željezničar- Zrinjski 2:4

Široki Brijeg – Mladost DK 1:0

Široki Brijeg je svladao Mladost iz Doboja kod Kaknja (1:0). Domaći su veoma rano poveli, a sjajan pogodak postigao je Jurić u četvrtoj minuti utakmice. Mladost se oslobodila pritiska i imala nekoliko šansi, a stopostotnu je imao Ćerimagić u 19. minuti kada mu je obranio Miškić.

Uslijedio je mirniji period igre, a u finišu poluvremena ponovo je prijetio Ćerimagić. Na početku drugog dijela Širokobriježani su imali veliku priliku kada je Stanić pogodio prečku. Okvir gola pogodio je i Jurić u 58. minuti.

Vazda je u 66. minuti posao loptu pored gola. Široki Brijeg nije uspio još jednom ugroziti gol gostiju, ali je sačuvao svoj i došao do veoma važne pobjede. Široki Brijeg – Mladost DK 1:0

Stadion: Pecara (Široki Brijeg). Sudija: Irfan Peljto (Sarajevo). Žuti kartoni: Jurilj (Široki Brijeg), Jahić (Mladost DK).

Velež- Sloboda 2:0

Velež je savladao Slobodu s 2:0. Georgijević u četvrtoj minuti nije iskoristio penal, kojeg je odbranio Kukić, koji je najzaslužniji što u prvom dijelu nije bilo pogodaka. Rođeni su nizali šanse u prvom dijelu, ali izostala je realizacija. Za Slobodu šansu je imao Dženis Beganović.

Početkom drugog dijela Zvonić je dobro pokušao. U novoj šansi našao se Vehabović u 66. minuti. Alić je uputio jedan od rijetkih udaraca prema golu Veleža u 71. minuti, a tri minute poslije Rođeni su poveli. Kukić je obranio šut Ćosića, nakon je Zvonić pogodio glavom za 1:0.

Behram je imao priliku u 85. minuti, a nedugo nakon toga ovaj npgometaš postigao je pogodak i povisio na 2:0. Do posljednjeg sudačkog zvižduka nije bilo promjene. Rođeni su nastavili sjajan niz i 19. utakmica su bez poraza.Velež – Sloboda 2:0

Stadion: Rođeni (Mostar). Admir Šehović (Sarajevo). Žuti kartoni: Chesmedjiev, Zeljković, Ćosić (Velež), Balić, Beganović A., Kurtalić, Predragović (Sloboda).

VELEŽ: Bogdanović, Chesmehmedjiev (od 59. Pešeš), Zvonić, Zeljković, Ferreyra, Ćosić, Ovčina, Vehabović (0d 83. Behram), Radovac, Brandao (od 82. Osimć), Georgijević (od 87. Zubanović).

SLOBODA: Kukić, Devedžić, Ilić, A. Beganović, Kurtalić, Maksimović (od 75. Đorđić), Osmić, Mišković (od 70. Alić), Balić (od 65. Predragović), Leko (od 46. Leko), Dž. Beganović.

U ostalim utakmicama 32. kolu Premijer lige BiH postignuti su sljedeći rezultati; Sarajevo je svladalo Radnik s 3:0, a Krupi je upisana pobjeda od 3:0 protiv Olimpika koji je istupio iz lige.