Nedjelja, 30 ožujka, 2025

HEP + EPHZHB = plinska elektrana u Mostaru? Jakić kaže da je to jedini put, a ne neki BH GAS

Vrlo
- Advertisement -
Hrvatski energetski stručnjak Ivica Jakić. Screenshot HRT

LNG terminal na Krku trebao bi povećati svoj kapacitet na čak 6 milijardi kubičnih metara. Hrvatski energetski stručnjak Ivica Jakić je pojasnio što što Hrvatska time dobiva i isplatili joj se dostavljati plin BH Gasu.

– Vlada se odlučila da se taj LNG terminal kao prvi blok napravi prije par godina. Mislim da je danas stigao 115. LNG brod na iskrcaj, a s druge strane ide se na proširenje takozvanog drugog modula da bi se stiglo na 6,1 milijardi kubnih metara. I druge države u okruženju rade na svojim LNG terminalima. Naveo bih Albaniju koja u Loreu radi svoj veliki terminal koji ima zajedničku snagu oko 6 milijardi kubičnih metara i također je plutajući. Radi ga zajedno s američkim Exxonom koji je investitor i želi da se taj plin proširi na Albaniju, Kosovo i Sjevernu Makedoniju. Grčka je također pustila u pogon pliutajući LNG terminal kapaciteta 6,1 milijardu kubnih metara plina koji se nalazi u Aleksandropolisu. Također je cilj da ise ide s plinom u Grčkoj i prema Bugarskoj, ali i prema Sjevewrnoj Makedoniji i prema sjevernim državama. Znači, naš LNG terminal koji je napravljen, koji ima svoje kapacitete zakupljene, koji se sad širi, morat će dobro razmisliti kome će davati taj plin, pojasnio je Jakić u Dnevniku HRT.

Na pitanje koliko je važna južna interkonekcija prema Bosni i Hercegovini Jakić je rekao kako je ona sada krucijalna.

– Moramo biti objektivni. Ako imate LNG terminal vi kao njegov operator ne zarađujete puno novaca jer nije vaš plin, a niste ni krajnji korisnik. Hrvatska Vlada mora naći krajnjeg korisnika. Ako sad pogledamo južnu interkonekciju koja spaja preko hrvatske strane Bosnu i Hercegovinu mora se ići u jedan ozbiljan projekt potrošnje plina. Smatram da je jedino rješenje plinska hibridna elektrana negdje u Hercegovini oko Mostara i da ju radi zajedno HEP i EPHZHB (Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne), rekao je Jakić.

Smatra da na taj način plinska elektrana 300-400 MW koja će puštati vodik, hibridna i na tragu zelene tranzicije, rješenje za plin koji će dolaziti preko južne interkonekcije u Bosnu i Hercegovinu.

– Ako mi samo pustimo dovod plina prema Bosni i Hercegovini vezani na BH Gas i očekujemo tko će ga kupiti, nismo napravili veliki posao. Mi moramo imati svog vlastitog potrošača u zajednici sa Elektroprivredom Herceg-Bosne, kazao je Jakić.

O mogućem ulasku JANAF-a u NIS: To je jako dobra ideja

Jakić je prokomentirao JANAF-ovu osjetljivu situaciju s Naftnom industrijom Srbije. Naime, ministar gospodarstva Šušnjar ovih dana poručuje da ne bi bila loša ideja da JANAF može otkupiti udjel ili dio udjela u Naftnoj industriji Srbije.

– To je isto kao što sam sad rekao. Ako Hrvatska dobije zajedno plinsku elektranu sa elektroprivodom Herceg Bosne, s našim HEP-om, isto je to očekivati da JANAF ide u zajedničko vlasništvo sa Srbijom u NIS. To je ideja jako dobra. Ne zaboravimo, Hrvatska ima sa Slovenijom nuklearnu elektranu. Mađarska ima s Hrvatskom MOL. Ne vidim razlog zašto ne bi Hrvatska imala zajedno sa Srbijom zajedničko vlasništvo u rafineriji, istaknuo je Jakić./HMS/

- Advertisement -

34 KOMENTARI

guest

34 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Dodik – najveći diplomatski putnik iz BIH

Pred zoru, kad radni svijet spava a neradni se sprema poći leći, Milorad Dodik je – stigao. Gdje? Ne...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -