Nakon sastanka s Draganom Čovićem, predsjednikom HDZ-a BiH te posjete Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar, ministar vanjskih i europskih poslova Hrvatske, Goran Grlić Radman sastao se ravnateljem Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru Ivanom Vukojom.
Grlić Radman je obećao daljnju financijsku pomoć Vlade RH kako bi se nastavila izgradnja odnosno nadogradnja HNK Mostar.
„HNK Mostar je bitan za čuvanje hrvatskog identiteta u ovome gradu, u Federaciji, županiji i u BiH“, rekao je Grlić Radman.
Hrvatski ministar vanjskih poslova, također, je izrazio nadu da će, nakon što se ulože određena financijska sredstva, HNK Mostar postati dom i drugih hrvatskih kulturnih i znanstvenih institucija poput Matice hrvatske i Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH. Istaknuo je važnost postojanja hrvatskog kazališta u BiH, uz, naravno, bošnjačka i srpska.
Grlić Radman kratko se osvrnuo i na posjet SKB Mostar kazavši da je bolnica važna za čuvanje zdravlja, ne samo Hrvata, nego i svih ostalih građana BiH koji njoj gravitiraju.
-Republika Hrvatska isto tako snažno podržava rad te ustanove, financijski i stručno, rekao je Grlić Radman.
Ravnatelj HNK Mostar, Ivan Vukoja, novinarima je kazao da se misija i vizija ustanove kojoj je na čelu vide iz samog njezinog naziva.
„HNK Mostar je narodno kazalište svih Hrvata u BiH. S obzirom na to da je u Mostaru onda je i mostarsko i bosanskohercegovačko, a cilj nam je da bude europsko“, rekao je Vukoja.
Vukoja dodaje da dosadašnje rezultate HNK Mostar ne bi mogao postići bez pomoći središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH kao i same Vlade RH stoga je kazao da mu je iznimna čast što je mogao ugostiti ministra Grlića Radmana.
-Zahvalili smo za veliku pomoć koja je ne samo bitna financijski i materijalno već i simbolički i vrijednosno jer smatramo da je HNK Mostar integralni dio hrvatske kulture, kazao je Vukoja i zaključio da se nada da će HNK Mostar opravdati podršku koju ima od službenog Zagreba, odnosno Vlade RH.
Plan razvoja HNK Mostar
Prije izjava medijima Vukoja je upoznao Grlića Radmana s dinamikom razvoja HNK Mostar.
Istaknuo je da HNK Mostar u redovnom repertoaru ima 15 predstava od kojih je 12 festivalskih što je, kako napominje, samo po sebi uspjeh.
Pojasnio je da je HNK Mostar osnovala Hrvatska Republika Herceg Bosna, a da su se nedugo nakon toga pojavili problemi zbog osnivačkih prava što je na kraju riješeno time što je definirano da su 50-postotni osnivački HNŽ i Grad Mostar.
Uz podatak koliki su proračuni Narodnog pozorišta u Sarajevu te Narodnog pozorišta Republike Srpske u Banja Luci u usporedbi s HNK Mostar, Vukoja je istaknuo da veću plaću od njega kao ravnatelja ima dramaturg u Pozorištu mladih u Sarajevu, ali da HNK Mostar zbog toga produkcijski ne zaostaje za drugim kazališnim ustanovama u BiH.
Vukoja je visokom izaslanstvu iz Hrvatske prezentirao ambiciju da se nakon dovršetka izgradnje u zgradu HNK Mostar smjeste i Simfonijski orkestar, Hrvatska akademija za znanost i umjetnost kao i Matica hrvatska.
Podsjetio je on i da je HNK Mostar dobio prošle godine novu dozvolu za gradnju od Grada Mostara pa više ne bi trebalo biti problema oko bošnjačkih osporavanja gradnje iako i dalje ima političkih pritisaka na tom polju.
Predviđeno je, kaže, da nova velika dvorana HNK Mostar ima 600 sjedećih mjesta, 450 na parteru i 150 na balkonu. Paralelno s time išlo bi se i u stvaranje baletnog ansambla pa bi izvođenje opera bilo moguće u Mostaru.
Također, plan je da ta velika dvorana može služiti i kao kazališna, i kao koncertna te konferencijska dvorana, ovisno o potrebi./B. Galić/HMS/