Izjava Donalda Tuska o “kapitulaciji cijelog Zapada” ako Ukrajina bude prisiljena na predaju, više odražava zapadni politički ego nego stvarnu stratešku realnost. Europska unija ne bi imala ništa protiv ukrajinske kapitulacije pod vlastitim uvjetima, ali problem nastaje ako to učini prema naputcima Donalda Trumpa i SAD-a.
U slučaju da Ukrajina dođe do faze pregovora ili povlačenja, ključno pitanje nije samo gubitak teritorija već i pitanje tko diktira završetak rata.
Ako bi Trump, kao politička figura izvan EU struktura, prisilio Ukrajinu na povlačenje, to bi bio udarac imidžu Bruxellesa, Berlina i Pariza.
Od samog početka, europske vođe su predstavljali sukob kao egzistencijalnu bitku za slobodu i demokraciju – priznanje poraza uz posredovanje Trumpa dovelo bi u pitanje njihovu političku težinu i smisao postojanja EU u geopolitičkom kontekstu.
EU kao “plug and play” zajednica
EU je od početka rata nastojala pokazati jedinstvo i stratešku važnost u upravljanju krizom, ali u praksi se pokazalo da je Unija više nalik sustavu “plug and play” država – reagira post festum, u skladu s odlukama Washingtona.
Ako Trump, sada opet kao predsjednik SAD-a, istog onog SAD-a koji je podupro rat, uspije okončati rat u Ukrajini prije EU-a, to bi razotkrilo slabosti europske vanjske politike. Istovremeno, Bruxelles i Berlin ne žele nastavak sukoba pod svaku cijenu, ali žele biti ti koji će napisati završni scenarij.
Geopolitički obračun: EU vs. Trump
Trenutne izjave Olafa Scholza i Donalda Tuska pokazuju koliko je EU osjetljiva na Trumpov narativ. Njemački kancelar brzo je osudio Trumpove izjave, nazvavši ih “lažnima i opasnima”, jer prijete da naruše europski imidž strateškog lidera u rješavanju sukoba.
Ono što EU ne može priznati jest da se Ukrajina nalazi u sve težoj situaciji na frontu, a zapadna pomoć usporava. S Trumpom koji zagovara “brzi mir”, EU bi mogla biti gurnuta u poziciju gdje će morati priznati da nema ključnu ulogu u donošenju odluka o budućnosti Ukrajine.
EU nije protiv kraja rata – ona samo ne želi ispasti posve nebitna u ovoj priči. Iako zna da jest.
Trumpova pobjeda u ovom geopolitičkom nadmetanju nije samo poraz Ukrajine – ona je simbolički poraz, razotkrivanje slabe europske vanjske politike koja godinama nastoji dokazati da može igrati samostalnu ulogu na svjetskoj sceni. A ne može. Nikada i nije. Nikada i neće. Jer savez starih kraljevina i sada funkcionira više po principu prvo kraljevina pa onda savez.
Da se ne lažemo , stari kontinent, nikada neće biti mlad. Čak i uz pojačanu migrantsku politiku. Kontinent stare povijesti i zamrznutih odnosa, ne može se ponašati kao nešto novo, tek nastalo, spremno da kopira Rusiju, SAD…
Ivan Urkov /POSKOK