Njihova studija u kojoj su pokazali kako temperature utiču na virus, dostupna je na platformi bioRxiv, a prenosi ih “Newsweek””.

Reč je o studiji koja još nije nezavisno proverena, pa se zato za sada nije našla u naučnim časopisima, piše “Večernji.hr”.

Detalji studije

Kako se odvijalo istraživanje francuskih znanstvenika?

Oni su visoke i niske koncentracije COVID – 19 izložili različitim temperaturama u laboratoriji.

Zaključci do kojih su došli?

Ispostavilo se da SARS-CoV-2 na temperaturi od 60 Celzijusovih stupnjeva može  preživjeti sat vremena.

Temperatura koja ga je odmah uništavala je vrlo visokih 92 stupnjeva.

Za istraživanje je korištena stanica afričkog zelenog majmuna (ćelija njegove jetre je zaražena virusom za potrebe istraživanja) koji živi u Sudanu i Etiopiji i čije se ćelije često koriste u studijama kao zamena za ljudske.

Pokazalo se da virus na temperaturi od 92 stupnja može  izdržati samo 15 minuta.

KOVID-19
KOVID-19FOTO: PROFIMEDIA

Veza sa SARS- om i MERS- om

Tijekom istraživanja čiji su rezultati, kako su rekli francuski  znanstvenici, konzistentni s ranijim studijama o SARS-u i MERS-u, uočena je razlika u koncentraciji virusa koja na uništenje deluje na sljedeći način:

ako ga je u uzorku bilo više, ostao bi zarazan, ako ga je bilo manje, uništio bi se u potpunosti.

Lekari u Francuskoj u borbi sa KOVID-19
LJEČNICI U FRANCUSKOJ U BORBI SA COVID-19 OTO: PROFIMEDIA

Ipak, niže koncentracije virusa prisutne su kod većine zaraženih pa se smatra da su za deaktivaciju dovoljne i niže temperature. Više koncentracije zahtijevaju višu temperaturu.

“Ova studija treba  poslužiti za odabir adekvatnog protokola za deaktivaciju kako bi se spriječila izloženost laboratorijskog osoblja koje je u direktnom i nedirektnom kontaktu sa virusom SARS-prilikom dijagnostike, istaknuto je u studiji.”

Znanstvenici sa Sveučilišta Đinghua i Beihang u Pekingu su krajem ožujka ove godine istaknuli da bi povišena temperatura i vlažnost zraka mogli zaustaviti širenje virusa.

Njihova istraživanja su pokazala da će toplije vreme usporiti širenje zaraze, ali da taj faktor nije dovoljan kako bi se pandemija zaustavila i samim tim stopirao broj obolelih.

Ipak, studija donosi nadu, a stručnjaci iz Kine su poručili da virus ne može preživjeti na temperaturi od 30 stupnjeva kao i da porast temperature za jedan stupanj, odnosno povećanje vlage za jedan posto smanjuju širenje zaraze.

Kineski stručnjaci su kao važan faktor u sprečavanju širenja zaraze izdvojili i izolaciju. Kina je početkom ovog mjeseca proglasila kraj epidemije.

J.M. l