Pariški list napominje da bi, u slučaju teritorijalne razmjene između Beograda i Prištine, međutim, prvi put bilo riječi o novim granicama iscrtanim na čisto etničkoj osnovi, a ne više na ranijim administrativnim linijama konstitutivnih republika ili autonomnih regija bivše Jugoslavije.
Francuski “Le Monde” objavio je dva teksta o eventualnoj razmjeni teritorija između Beograda i Prištine, kao i mapu Kosova sa svojim tumačenjem kako bi izgledala “izmjena granica, uz ocjenu da su “etnički mozaik, ključne infrastrukture i kulturna zdanja prepreke za projekt ponovnog definiranja granica”.
Pariški dnevnik, u prvom tekstu, ukazuje da “razmjena teritorija zasnovana na čisto etničkim kriterijima zabrinjava” i da se “u debati o eventualnoj izmjeni granica između dvije strane međusobno sudaraju etika i pragmatizam”.
List prenosi objašnjenje francuskog geografa Mišela Fušea, koji kaže da “ne treba miješati nepovredivost i neprikosnovenost granica”.
“Granice su nepovrjedive sa stanovišta međunarodnog prava, to jest ne mogu silom biti dovedene u pitanje, ali nisu neprikosnovene: mogu se pomjeriti ako dvije strane postignu sporazum”, kaže Fuše, a prenosi Tanjug.
Priznat 1975. na Helsinškoj konferenciji SSSR-a i zapadnjaka, a svečano predstavljen 1990. Pariškom poveljom, ovaj princip je, napominje “Le Monde”, omogućio njemačko ujedinjenje nakon pada Berlinskog zida.
Kosovo-Serbie : l’échange de territoires, la fin d’un tabou | par @jbchastand https://t.co/PBuM6z6ZGJ #abo
— Le Monde (@lemondefr) September 22, 2018
”Između 1989. i 1992, u Europi — uključujući Ukrajinu i Bjelorusiju — bile su uspostavljene 22 nove granice, duge 11.149 kilometara”, izračunao je Mišel Fuše, piše Sputnik.
Pariški list napominje da bi, u slučaju teritorijalne razmjene između Beograda i Prištine, međutim, prvi put bilo riječi o novim granicama iscrtanim na čisto etničkoj osnovi, a ne više na ranijim administrativnim linijama konstitutivnih republika ili autonomnih regija bivše Jugoslavije.
Ova novina, konstira se u analizi, u regiji u kojem etničko pitanje ostaje veoma živo, kod većine promatraća probudila je obazrivost.
U drugom tekstu, “Le Monde” navodi kako je projekt ponovnog utvrđivanja granica na zapadu Balkana predstavljen kao rješenje za stabilnost poslije 20 godina zamrznutih sukoba, ali ističe da stanovnici relevantnih zona strahuju od ponovnog “etničkog čišćenja”.
Pariški dnevnik je, na svom nalogu na Twitteru, objavio i mapu Kosova, uz koju stoji natpis:
“Između Kosova i Srbije, etnički mozaik, ključne infrastrukture i kulturna zdanja predstavljaju prepreke za projekt ponovnog definiranja granica”.
Not a bad map from today’s Le Monde (some errors and omissions on the regional map) of what’s at stake in the #Serbia #Kosovo land swap idea pic.twitter.com/FnXMB1gZyK
— Srdjan Cvijic (@srdjancvijic) September 23, 2018
Na mapi je prikazano kako bi izgledala nova “granica između Srbije i Kosova” pri čemu bi sjeverni dio Kosova, sa srpskim općinama Leposavić, Zvečan, Zubin Potok i Mitrovica, pripao Srbiji, dok bi Kosovu pripale teritorija općine Medveđa i Preševska dolina, naseljene većinskim albanskim stanovništvom, a koje su u sastavu Srbije.
“Le Monde” je u grafičkom prikazu s vlastitim tumačenjem različitim bojama predstavio teritorije naseljene srpskim stanovništvom i teritorije s vidno većinskim albanskim stanovništvom.
Na mapi su predstavljene četiri opčiine s većinskim srpskim stanovništvom na sjeveru Kosova, za koje se navodi da su “izvan kontrole, nisu pravno uređene i plijen su mafijaških grupa”.
“La Monde” na mapi navodi i da stanovnici sjevera Kosova ne plaćaju porez niti račune za struju, kao i da na referendumu 2012. godine 99,7 poso njih nije priznalo legitimitet vlasti u Prištini.
Mitrovica je na mapi opisana kao grad-simbol etničkih podjela, a jezero Gazivode kao ključno za snabdijevanje Kosova vodom, ali se ističe da je vlasništvo nad njim sporno i da se ono nalazi na “granici sa Srbijom”.
Prikazane su i dvije glavne termoelektrane čije hlađenje, kako se napominje, zavisi od jezera Gazivode.
Predstavljen je i rudnik Trepča, za koji francuski list navodi da pravo na njega polaže Beograd, a da rudnikom upravljaju dva različita entiteta – entitet kosovskih Albanaca i entitet Srba.
Za Medveđu, na teritoriji Srbije, “Le Monde” navodi da kosovski predsjednik Hashim Tachi traži pripajanje te općine Kosovu, ali da je većina albanskog stanovništva Medveđu već napustila.
Na “Mondovoj” mapi je navedeno i da, na teritoriji Srbije, Preševska dolina prkosi središnjoj vlasti.
Prizren je prikazan kao značajan za Srpsku pravoslavnu crkvu, uz podsjećanje da Srbi Kosovo smatraju kolijevkom svoje nacije i vjere.
Kao izvore za izradu mape, “Mond” navodi Zavod za statistiku KiM, Zavod za statistiku Srbije i Svjetsku banku, prenosi Dnevnik.ba