Prvi europski dokument u kojemu se predlaže otvorena kritika američkog proizvoda Daytonskog mirovnog sporazuma, nalazi se u pripremi. Nacrt rezolucije o BiH prije nego što dođe na klupe zastupnika u Europskom parlamentu početkom veljače, danas će razmatrati Odbor za vanjske poslove ove europske institucije.
U rezoluciji koju je predložila eurozastupnica Doris Pack uloženo je čak 116 amandmana od kojih značajan broj otvoreno kritizira zastoj BiH na europskom putu, a što se isključivo dijagnosticira kao problem nastao u Daytonu i nespremnosti domaćih političara da postignu kompromise i ostvare napredak.
Hrvatski su se zastupnici, neovisno dolaze li s ljevice, desnice ili centra, vrlo aktivno uključili u predlaganje sadržaja rezolucije koja se bavi zastojem svih reformi.
U ‘originalnoj’ rezoluciji Doris Pack se poziva na postizanje dogovora koji bi omogućio stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te uspostavu učinkovitog koordinacijskog mehanizma kako bi se moglo s EU pregovarati jednim glasom.
Traži se i izmjena uređenja FBiH. Amandmani eurozastupnika su značajno radikalnije promjene kojima se dotiče sama bit problema. Tako se ocjenjuje da su se institucije uspostavljene u Daytonu pokazale kao neučinkovite te s ‘manjkom političkog kompromisa političkih lidera kvare EU perspektivu BiH”.
Zastupnik Nikola Vuljanić iz Hrvatskih laburista zahtijeva izmjenu Daytona.
“Daytonski sporazum bio je od ključnog značaja za zaustavljanje rata u BiH, ali on treba biti reformiran s ciljem stvaranja učinkovite i demokratske države sposobne poduzeti potrebne reforme s ciljem unapređenja pristupanja zemlje EU”, istaknuo je Vuljanić u amandmanu.
Uz to, pojedini zastupnici predložili su uspostavu Vrhovnog suda BiH, ili državnog ministarstva poljoprivrede, te jedinstvenog sustava obrazovanja u cijeloj zemlji.
Više amandmana uloženo je na inicijativu Doris Pack o potpori procesa ustavnih promjena u FBiH.
Umjesto pripajanja županija, HDZ-ovci Stier, Bušić, Maletić, Plenković i Šuica inzistiraju na federalizaciji većeg entiteta i promjenama koje bi bile uravnotežene prema konstitutivnim narodima.
“Uzimajući u obzir složenu strukturu Federacije, poziva se vlast da razmotri potrebne ustavne promjene koje bi osigurale funkcionalno, kao i uravnoteženo predstavljanje u vlasti”, navodi se u amandmanu HDZ-ovih zastupnika.
Objasnili su, pak, u drugome amandmanu zabrinutost zbog poteza dijela političkih bošnjačkih stranaka koje uklanjaju legitimne hrvatske predstavnike u vlasti i onemogućavaju utjecaj toga naroda.
Picula je, pak, u pogledu primjene presude ‘Sejdić – Finci’ koja podrazumijeva izmjenu izbornog sustava istaknuo da nova rješenja trebaju “ukloniti anomalije iz izbornog sustava koji onemogućava konstitutivne narode da izaberu legitimne političke predstavnike”.