Europski regulator trajno je zabranio bihevioralno oglašavanje na Facebooku i Instagramu, nakon odluke Norveške, što znači da će ta praksa biti zabranjena u svim zemljama EU-a i Europskog gospodarskog prostora (EEA).
Europski odbor za zaštitu podataka (EDPB) naredio je regulatoru za zaštitu podataka u Irskoj, gdje se nalazi europsko sjedište Mete, da tvrtki trajno zabrani bihevioralno oglašavanje u roku od dva tjedna, rekao je EDPB u izjavi za Reuters.
“EDPB je 27. listopada donio hitnu obvezujuću odluku o zabrani obrade osobnih podataka za bihevioralno oglašavanje na pravnoj osnovi ugovora i legitimnog interesa u cijelom Europskom gospodarskom prostoru”, navodi se.
U takvom oglašavanju tvrtke se oslanjaju na podatke o preferencijama korisnika kako bi ciljano promovirale svoje proizvode i usluge.
Meta se opirao pokušajima da se suzbije takva praksa, primijetio je Reuters.
“Ako prekrši zabranu, prijeti mu kazna do četiri posto globalnog prometa”, rekao je norveški regulator podataka, prenosi Index.
Meta je jučer podsjetila da korisnicima u EU i EEA planira ponuditi mogućnost autorizacije obrade podataka te da će u studenom ponuditi model pretplate kako bi se uskladili sa zahtjevima regulatora.
“Članovi EDPB-a već tjednima znaju za plan i već smo s njima razgovarali kako bismo postigli zadovoljavajući ishod za sve strane”, rekao je glasnogovornik tvrtke.
“Trenutni razvoj događaja neopravdano zanemaruje taj temeljni i robusni regulatorni proces”, dodao je.
Od početka kolovoza Meta u Norveškoj prijeti novčanom kaznom od milijun kruna (84.380 eura) dnevno ako narušava privatnost korisnika korištenjem njihovih podataka za oglašavanje, poput lokacije ili pregledanog sadržaja, što je uobičajena pojava poslovni model tehnoloških divova.
Iznos vrijedi do petka i mogao bi biti mnogo veći u budućnosti, prema Tobiasu Judinu, voditelju međunarodnog odjela Datatilsyneta.
“Budući da će zabrana sada biti trajna, nepoštivanje na razini EU/EEA bi samo po sebi predstavljalo kršenje GDPR-a, kažnjivo do četiri posto globalnog prometa”, rekao je Yudin za Reuters.
EU regulira pravo na privatnost Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR). Norveška nije članica EU, ali je dio jedinstvenog europskog tržišta. Odluka obuhvaća oko 250 milijuna korisnika Facebooka i Instagrama u Europi, objavio je Datatilsunet.