Petak, 26 travnja, 2024

Erdoganova Turska stvara novo ‘Osmansko Carstvo’: Postala je prijetnja za Europsku uniju, Rusiju, ali i mir u BiH

Must Read

Nakon višegodišnjeg iščekivanja održani su lokalni izbori u Mostaru. Oni su, slučajno, uslijedili nakon posjeta ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova zemljama jugoistočne Europe. Upravo njegov posjet BiH i ponašanje predstavnika pojedinih naroda u BiH, ali i Hrvatskoj i Srbiji pokazalo je na svima vidljiv način tko zauzima kakve pozicije.

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović i Željko Komšić odbili su se sastati s ruskim ministrom vanjskih poslova, koji je istovremeno srdačno primljen u Banjoj Luci, Beogradu i Zagrebu.

I dok službeni Zagreb podržava zahtjeve hrvatskog naroda u BiH i svoju snagu temelji na članstvu u NATO savezu i Europskoj uniji, Beograd i Banja Luka se pozivaju na tradicionalno prijateljstvo s Rusijom prije svega, piše Direktno.hr.

Sarajevo i Stranka demokratske akcije Bakira Izetbegovića potpuno otvoreno kao glavnog saveznika ističe Tursku Recepa Tayyipa Erdoğana, a još uvijek baštini i podršku SAD-a nedjeljivosti BiH i očuvanju Daytonskog sporazuma koji je donio mir i prekid rata u BiH.  Turska je na području vanjske politike zaoštrila svoje odnose s EU, ali donekle i SAD-om,  a nedavnim konfliktom s Grčkom pokazala je da niti njezini susjedi ne mogu bitni sasvim mirni.

Ratovi u Siriji, Iraku, Libiji, kao i posljednji sukob Azerbajždana i Armenije gdje je Turska omogućila premoć Azera, tursku vanjsku politiku stavljaju u sasvim drugačiji kontekst. Ona više nije pasivna, već poprima aktivnu agresivnu dimenziju stjecanja kontrole na području koje je nekad bilo u sastavu Osmanskog Carstva.

Turska se u muslimanskom svijetu nameće kao novi lider i to za razliku od Saudijske Arabije ima kohezivne čimbenike i okuplja inače razjedinjene sunite u Libiji i BiH, kao i šijite u Azerbajdžanu.

Nije isključeno da Turska krene i s formalnim okupljanjem islamskih zemalja i da stvori savez država koji bi parirao EU, budući da je svima u Ankari jasno kako Turska nikad neće postati članicom Europske unije.

U tom kontekstu nije bezazleno pozicioniranje turskih vojnih snaga od Libije do Azerbajdžana i preotimanje kontrole nad tim prostorom SAD-u, odnosno Rusiji budući da turske aspiracije prema Kavkazu nisu od danas…

Tursko širenje omogućila je, prije svega, vanjska politika SAD-a koja je u Turskoj vidjela saveznika, prenaglašavajući islamsku komponentu Turske, a podcijenjujući tradicionalnu ekspanzionističku politiku Ankare. Tzv. Arapsko proljeće turskim ambicijama dalo je dodatnu dimenziju i otvorilo prostor širenju utjecaja. Turska se nametnula kao ‘prozapadna i pozitivna’ muslimanska država, kao partner SAD-u u ‘uvođenju reda’ u Sjevernoj Africi i na Bliskom istoku.

Turska politika uz podršku vojske u praksi repozicionira Tursku iz periferije međunarodnih odnosa u središte zbivanja između interesnih sfera globalnih sila, ostvarujući kontrolu na vratima Eurozacije i pomorskim poveznicama Sredozemlja i Crnog mora. Turska politika u praksi oživljava dokument nekadašnjeg ministra vanjskih poslova Ahmeta Davutoglua “Strateška dubina”, koju definira kao spoj geostrateškog položaja države i njezine povijesne dubine kao prirodnog nasljednika Osmanskog Carstva.

Turska već sada dobiva globalni strateški značaj, a uspije li u još većoj mjeri okupiti muslimanski korpus postala bi neosporna predvodnica islamskog svijeta. Već sada su ključevi rata i mira u BiH i na Bliskom istoku na neki način u turskim rukama, a kontrolom Bospora i Dardanela, tj. prilazu Crnom moru vrlo lako može onesposobiti ruske pomorske snage ako to poželi.

Turska, s druge strane, kontrolira tzv. migrantsku krizu i drži u šahu Europsku uniju, koju ponovno nakon pandemije Covida-19, milijunskim izbjegličkim valom može baciti na noge kao prije nekoliko godina. Ključnu ulogu u suzbijanju turskih pokušaja ucjene Bruxellesa i iznuđivanja financijske pomoći nema Njemačka, nego Francuska čiji su gospodarski interesi ionako već ozbiljno ugroženi turskim agresivnim zadiranjem u dosadašnju francusku interesnu sferu u Africi, ali i na Bliskom istoku (Libanon) i Sredozemlju (Grčka).

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vlada Srpske “seli” se iz Banja Luke u Srebrenicu 2. svibnja

SANKT PETERBURG - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će se Vlada Srpske sastati 2. svibnja u...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -