– Izjava njemačkog kancelara Scholza o poštovanju suvereniteta BiH u trenutku dok u njoj dar-mar pravi upravo Nijemac ni od koga i ni za što biran, razočaravajuća je i dio je matrice koju ponavljaju lideri zapadnoevropskih država. Govoriti da podržavate vladavinu prava i demokraciju, a u isto vrijeme imate visokog predstavnika, pa još nelegalnog, zabrinjavajuće je.
Što se tiče Denisa Bećirovića, on je, kao i obično, iznosio stavove naroda koji ga je birao i koji ne odgovaraju istini niti činjenicama o BiH, poput laži da je BiH opredijeljena za NATO integracije. RS nije manjina u BiH, kako to reče Bećirović. Ona je konstitutivni dio BiH koji podržava Dejtonski mirovni sporazum, ali i prijatelje poput Ruske Federacije. S obzirom na to da njemački kancelar zna u kojem kapacitetu dolazi i govori Bećirović, a njegove riječi uzima zdravo za gotovo, govori i kakvu BiH zamišlja Scholz – naveo je Dodik.
Scholz: Mir na Balkanu nije nešto što se podrazumijeva samo po sebi
Njemačka se intenzivno zalaže za primitak zemalja zapadnog Balkana u Europsku uniju jer članstvo je već odavno obećano, rekao je njemački kancelar Olaf Scholz prilikom sastanka s Denisom Bećirovićem, članom Predsjedništva BiH, piše DW.
Kada je Bosna i Hercegovina u pitanju, ona nije tako daleko odmakla kao susjedi, ali je Scholz podsjetio na to da je u ožujku “zajedno s kolegama iz Vijeća EU-a” dao zeleno svjetlo početku pregovora o punopravnom članstvu s BiH. “To je bio važan korak na kojem smo radili jako dugo ali se nadam da je probudio novu nadu u BiH u Europu i da je barem mali poticaj da se i dalje nastavi s reformama”, rekao je Scholz i dodao kako se radi o “malom signalu reformski orijentiranim snagama”.
Važnost suradnje i mira
Njemački kancelar je zatim podsjetio na to da članstvo u Europskoj uniji prije svega ovisi o uvjetima koje zemlja-članica mora ispuniti na putu do tog cilja. Možda je to bio i mali odgovor svima onima na zapadnom Balkanu koji su se osjetili zaobiđenim nakon što je krajem prošle godine Ukrajini i Moldaviji po skraćenom postupku otvoren put za pregovore. Sada je Scholz još jednom dao do znanja da je taj put dug, za neke i jako, jako dug.
Crnu Goru si već neki mogu vrlo brzo zamisliti u Europskoj uniji, kako je to prošlog tjedna nakon posjeta Spajića Berlinu rekao političar vladajuće stranke Zeleni i predsjednik Odbora Bundestaga za pitanja EU-a Anton Hofreiter. Pred Bosnom i Hercegovinom je tu malo dulji put. “Znam da su napori veliki ali se ti napori na kraju i isplate i to ne samo gospodarski”, rekao je Scholz.
Njemački kancelar u sklopu Berlinskog procesa želi nastaviti s jačanjem regionalne suradnje jer ona, po njegovom mišljenju, doprinosi miru što je posebice važno u trenutnim geopolitičkim okolnostima. “Napad Rusije na Ukrajinu nam je pokazao koliko je važna suradnja a pokazao je i koliko je važan mir”, rekao je Scholz koji je pozdravio što je BiH pokazala solidarnost s Ukrajinom i priključila se sankcijama Rusiji.