Published On: Uto, svi 14th, 2013

DOBRA VIJEST: Odlazi Igor Hadžiomerović Soldo

Igor Soldo, član Upravnog odbora Javnog servisa Radiotelevizije Federacije Bosne i Hercegovine iz reda Hrvata, koji se  u dva mandata trudio ponašati kao da je iz reda Bošnjaka,  podnijet će na radost svih Hrvata u FBIH ostavku na članstvo u ovom tijelu od 4. lipnja.
U razgovoru za Fenu obrazlaže svoj potez, šuti o svojim sramnim godinama šutnje na propagandni program FTV-a, te pojašnjava  kojeg je rad UO RTVFBiH, u kojem odranije nema bošnjačkog člana, doveden u pitanje.

Igor Soldo, Bosna-Hersek, Hırvat Federasyonu Kamu Hizmeti Radyo ve Televizyon Kurulu Üyesi, 4 bu vücutta üyeliği istifa edecek Haziran
Haber ajansları verdiği röportajda hamlesini açıkladı, sonra işten orada Boşnak üyesi önce, gündeme getirilen UO RTVFBiH,.
– İki şey eleştiriler bulunmaktadır. İlk Genel Müdür için ihale davet ediyor Kurulu’nun yasal yükümlülükler, yürütülmesini engellemek için son girişimi. Ve, bu işleyişi RTVFBiH büyük sorunlara neden olur. Zaten uzun vadeli olan ikinci, cinsel ya da ulusal olsun, temsil yasal ve anayasal hükümler toplantı Trafik engelinin ne. Tüm gerekçesiyle veri yönetimi personelin yüzdesi, üç ya da dört ay bekliyor. Toplumsal cinsiyet ve etnik temsil söz konusu olduğunda tabii ki birincil uzmanlık, ama büyük bir eşitsizlik için bir gerekçe olamaz. Aykırılık kararları rağmen Kurulu ve problem çözme odaklı göz ardı etmek zor olduğu kadar büyük oldu. Ancak bu bir kamu hizmeti olduğu, bu Federasyon herkese aittir. Ve, uzmanlık bir öncelik ise, neden resmi gereksinimleri, ya da resmen eğitimli ne de yetkili değildir hangi görevleri yerine edenler uymayan yedek editörleri arayan sorun, Soldo sorunları Genel için rekabet sorunu ile bağlantılı olarak ortaya çıkmıştır sözlerine ekledi Yönetici.
– Açık bir yasal hüküm vardır: “Aynı federasyon üyesi arkaya iki dönem için Genel Müdürü olarak tayin edilemez.” Ne olursa olsun hangi milletin. Ama Kurulu sadece yarışma çalıştırmak için karar verdiğinde, bu yüzden bir değişim yerine yasal bir zorunluluk değildi, onlar baskı başladı. Ile, ya da “sen Ü Boşnaklar yok çünkü, Boşnak müdürü değiştirmek için iyi bir fikir değil” “en iyi olmak bir daha bu şekilde kalmak.” Diğer şeyler arasında yorum,, Biz siyasete ya da özel olarak, böyle bir şekilde bir şeyler koymak doğru soru yok. Kesinlikle özellikle bu temelde, birine karşı çalışmak için suçlamak değil. Ama hukuk açık: kamu hizmeti hukuku göz ardı göze alamaz, kategorik Soldo olduğunu.
Kendi içinde bu kötü olsa Kurulu basınçlı onu ve arkadaşları için kim sorusu üzerine, Soldo, zaten buna kullanıldığı gibi endişe verici değil dışarıdan basınç karşılık gelir.
– Bu baskılar bana, benim için önemli değil, etkilenmez. Ben yönetim pozisyonlarında bireyleri gelmiş aynıdır endişe duyuyorum. Uzun bir süre bu yüzden yeni bir yönetmen seçmek için gerekli olduğunu ısrar rağmen ben, Yönetim Kurulu Goran Samarciç bir gecede aniden tutum değiştirdi Başkanı duyuyorum. Böylece, Yönetim Kurulu kararına rağmen, toplanan değildi, ama dediğim gibi, çünkü gecikir “ortaya çıkan fırsatları.” Dış basınç şimdiye kadar çok fazla olmuştur, ama bu çünkü iptal toplantıların ilk kez. Bu herhangi bir değişiklik fren gibi görünüyor. Bu tür koşullarda çalışamaz ve son başvuru tarihleri ​​geçmek, Yönetim Kurulu bu üyenin çünkü o bu adımı atmaya karar da ekliyor “şimdi olduğu gibi, yasadışı bir şey yaptığını düşünemiyorum.”
BHF Parlamentosu sahibi olarak temas ve yeni durum hakkında ona bilgi sorulduğunda ise, Soldo cevap verdi: “Ben onun kararı ve BHF Meclis bildirir. Ve normal, geçen yıl, ben başkanıydı, milletvekilleri kamu hizmeti karar RAK gelirde bir azalma acı olduğunu bildirdi, bu kısa bir süre, istikrarlı fonlama RTVFBiH sağlayacak yasa için gerekli değişiklikleri için, sona erecek, Biokovo üzerinde verici kapalı Gerekli reaksiyon. Onların tepkisi yoktur. Hepimizin tanık yanı sıra daha sonraki baskılar.
O istifası bu girişim atık demektir eğer PBS RTVFBiH Kurulu bu üyenin kilitlenme sorunu A.Ş. kuruluşundan çalıştırmak için hangi Komitesi AKSAMI toplantısında başlatılan göz önüne alındığında, biz sordum.
– Girişim yılın başından kalma, benim. Toplantı 4 için hazırlık oldu 6. ve o tarihten neden istifa nedenidir. Radenko Udovicic ile işbirliği içinde bazı malzemeler hazırlandı. Tüm hakkında bu uluslararası toplumun temsilcileri istişare. Kolay, biz kamu hizmetlerinin yedi yıllık tiyatro sonuna kadar denemek gerektiğini düşündüm. Sayısallaştırma hayatta kalmak için çok önemli öneme sahip bir konudur, Igor Soldo, giden Kurulu JS RTV BHF üyesi diyor.