Srijeda, 26 lipnja, 2024

Demokracija na Balkanu: Srpska vs. FBIH i Uloga OHR

Must Read

Jedna od glavnih kontroverzi u Bosni i Hercegovini je pitanje demokratičnosti i poštovanja prava različitih nacionalnih skupina unutar dva entiteta: Republike Srpske (RS) i Federacije Bosne i Hercegovine (FBIH). Situacija je složena, ali su optužbe o majorizaciji, tj. tiraniji većine, često prisutne u političkom diskursu.

Republika Srpska i Federacija BiH: Dvostruki Standardi?

U Republici Srpskoj, Srbi imaju mogućnost Hrvatima i Bošnjacima nametati potpredsjednika Republike Srpske, ali to ne čine. Da to čine bili bi od cijelog svijeta optuženi da maltretiraju malobrojnije. S druge strane, u Federaciji BiH, Bošnjaci permanentno koriste svoju brojčanu nadmoć kako bi birali predstavnike i Hrvatima i Srbima, što stvara tenzije i percepciju nepravde među ove dvije malobrojnije skupine. S tim što treba naglasiti da su Hrvati konstitutivni sutvorci ovog hrvatskobošnjačkog entiteta, dok su Srbi ubačeni nakon nameta OHR-a iako Srbi kao kolektiv nisu sudjelovali u stvaranju FBIH, kao ni Hrvati i Bošnjaci u stvaranju RS-a. Premda OHR tvrdi da jesu.

Primjeri Majorizacije u FBIH

Jedan od najpoznatijih primjera je nametanje Željka Komšića za hrvatskog člana Predsjedništva BiH. On se namreće suprotno ustavu iz reda hrvatskog naroda, a ne putem volje hrvatskog naroda. Fraza “iz reda” ne postoji u Ustavu jer ustav ne priznaje priopadnički hegemonizam nego vidi samo predstavničku demokraciju.  Komšić je nametnut glasovima Bošnjaka. Kao takav nema legitimitet u Domu naroda FBIH u hrvatskom klubu, što znači da ne uživas niti predsjedničko pravo veta. Dakle neustavan je. A opet OHR ga ne smijenjuje.

Ovaj čin je izazvao val nezadovoljstva među Hrvatima, koji su smatrali da je njihov demokratski izbor izigran i da su ostali bez legitimnog predstavnika. Ovakvi slučajevi samo dodatno narušavaju međunacionalne odnose i slabe povjerenje u zajedničke institucije.

Uloga OHR-a: Zaštita ili Intervencija?

Uloga Ureda visokog predstavnika (OHR) prema Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma je da prati i podržava provedbu civilnih aspekata sporazuma, što uključuje i sprječavanje narušavanja međunacionalnih odnosa. Međutim, kritike prema OHR-u se često odnose na prekomjerno miješanje u unutrašnje političke procese i promjene ustava i zakona, za što mnogi smatraju da nemaju ovlasti.

Povijesni Primjeri Majorizacije

Kako bi ilustrirali posljedice majorizacije, možemo se osvrnuti na nekoliko povijesnih primjera gdje je tiranija većine dovela do raspada država:

1. **Jugoslavija**: Jedan od glavnih uzroka raspada Jugoslavije bila je upravo majorizacija i nesposobnost federativnih jedinica da pronađu zajednički jezik. Srbi su smatrali da su zaslužniji i temeljniji od drugih  dok su Hrvati i Slovenci tražili više autonomije.

2. **Čehoslovačka**: Nakon Drugog svjetskog rata, nesuglasice između Čeha i Slovaka dovele su do političkih napetosti koje su kulminirale raspadom Čehoslovačke 1993. godine.

3. **Sovjetski Savez**: Pritisci etničkih većina u različitim republikama Sovjetskog Saveza, kao i nesposobnost centralne vlasti da adekvatno odgovori na ove pritiske, doprinijeli su raspadu SSSR-a.

Kada će OHR Početi Raditi Svoj Posao?

Ključno pitanje koje se postavlja je kada će OHR prestati mijenjati ustav i zakone, te se posvetiti svojoj primarnoj ulozi – očuvanju mira i stabilnosti kroz sprječavanje unazađivanja međunacionalnih odnosa. Neophodno je da OHR prepozna stvarne probleme majorizacije i radi na pronalaženju rješenja koja će osigurati ravnopravnost svih naroda unutar Bosne i Hercegovine.

Bosna i Hercegovina može postati stabilna i prosperitetna zemlja samo ako svi njeni narodi osjećaju da su njihova prava poštovana i da imaju stvaran utjecaj na političke procese. OHR ima ključnu ulogu u ovom procesu, ali ta uloga mora biti usmjerena na podršku, a ne na nametanje rješenja. U suprotnom, riskiramo daljnju destabilizaciju i potencijalni raspad države, što bi imalo nesagledive posljedice za cijelu regiju.

Ivan Urkov l poskok.info

- Advertisement -

10 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

10 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

NATO potvrdio Marka Ruttea za novog glavnog tajnika

NATO saveznici službeno su izabrali danas nizozemskog premijera Marka Ruttea za novog glavnog tajnika NATO-a. Rutteovo imenovanje postalo je formalnost...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -