Kršćanske četvrti Damaska, glavnog grada Sirije, kao i svi ostali gradovi i naselja koja su pod kontrolom vladinih snaga, nakon godina ratovanja i krvoprolića su osvijetljeni božićnim svjetlima.
“Situacija je prošle godine bila prilično zastrašujuća. Bila je kiša granata i bilo je zastrašujuće. Ove godine je puno bolje. Svatko je sretan i to možete vidjeti na njihovim licima”, rekao je stanovnik četvrti Ghosoon Al-Bakr.
Božićna drvca i trgovine pune božićnih proizvoda daju potpuno suprotan dojam onome što su kršćani i svi građani Damaska promatrali tijekom posljednjih sedam godina.
VIDEO – Kršćanska četvrt u Damasku
Kršćanima u Idlibu se otima sva imovina
Međutim, u sirijskoj pokrajini Idlib imamo sasvim drugi prizor. Asia News je objavio dekret sirijskog ogranka Al-Qaede, koja nadzire 60% teritorija koji nije pod nadzorom sirijske vojske, kojim se malobrojnim lokalnim kršćanima oduzimaju domovi, zemlja i sva imovina u pokrajini.
U priopćenju kojeg je izdala krovna teroristička organizacija Hayat Tahrir Al Sham stoji: “Sva kršćanska imovina se smatra ratnim plijenom i slijedom toga će biti oduzeta”. Nakon ove “naredbe” je patrijarhat Armenaca uredništvu portala Asia News poslao kopiju jedne od “potvrda” u kojoj se navodi kako islamski teroristi prijete kršćanima i prisiljavaju ih da napuste svoje domove.
Stanovnik grada Jisr Al-Shughoura, koji je želio ostati anoniman, rekao je kako je morao napustiti dom, a Hayat Tahrir Al-ulazi u napuštene domove ili obavještava ljude da su zauzeli sve kršćanske kuće, kako onih koji su pobjegli, tako i onih koji su ostali i prihvatili plaćanje mjesečne stanarine teroristima, novac kojeg su plaćali da bi kao “nevjernici” mogli živjeti u svojim domovima.
Hayat Tahrir Al-Sham najbolje kuće dodjeljuju svojim vođama, a ostale prodaje ili iznajmljuje.
Kršćani u pokrajini Idlib su uglavnom pravoslavni Armenci, koji su većinom pobjegli 2012. Mnogi su otišli u inozemstvo. Neki samo privremeno u Tursku, Libanon ili unutar same Sirije, a drugi su odlučili otići među brojnu armensku dijasporu u Europu, Ameriku ili Australiju.
Kršćani pokrajine su uglavnom bili koncentrirani i istoimenom glavnom gradu Idlibu, ali i okolnim selima bogatog poljoprivrednog zaleđa i industrijskim i novim urbaniziranim gradovima, poput Jisr Al-Shughoura. Početkom 2012. godine su kršćani Idliba trpjeli žestoke progone islamističkih ekstremista. Optužbe su uvijek bile iste i teroristi su tvrdili da se pristaše “režima iz Damaska”.
Ranije ISIL i Al-Nusra Front su oteli mnoge svećenike i srušili su crkve, od kojih su neke pretvorene u masovne grobnice.
Hayat Tahrir Al Sham kontrolira više od 60% područja pokrajine Idlib. U ovoj organizaciji je tisuće Sirijaca, ali i stranih terorista iz zapadnih zemalja i Arapa. Preostalih 30% teritorija drže manje skupine, ali sve imaju isti stav prema kršćanima Idliba, koji će sedmi Božić zaredom provesti u strahu i neizvjesnosti.