Ponedjeljak, 11 studenoga, 2024

CRTANJE MAPA VEĆ JE POČELO? Znakovito je da lijeve stranke u Sarajevu šute na ideju Srebrenice kao grada u Srbiji

Vrlo
- Advertisement -

Tomislav Nikolić prije par dana je izjavio kako vjeruje , i iskreno se nada, ujedinjenju Srpske sa Srbijom. Izjava nije ništa nešto naročito novo što se u BIH do sada nije čulo. U pravilu se čula iz Banja Luke. No reakcije na nju iz do sada glasnog Sarajeva, jako su znakovite. I dok bi do sada političko Sarajevo svaki puta poludjelo ako bi nešto ovako kazao Dodik, za sada je reagirala samo SDA osudivši Nikolićev nastup. No niti jedna tzv. “lijeva stranka” do sada nije reagirala. Iz čega se da zaključiti kako im Nikolićeva ideja , kako će Srebrenica biti dio Srbije nije toliko isparala uši.  No kako je “građanska” elita u Sarajevu zaokupljena Thompsonom, kao prijetnjom po opstanak države, moguće je da je i to razlog. U svakom slučaju treba postaviti pitanje jesu li najave bivšeg zamjenika šefa CIA-e, Stevena Mayera, zapravo prestale biti najave? I je li proces novog mapiranja Balkana zaopočeo? Budući da šutnja u vezi nečeg u pravilu znači i pristanak.

 

Srbijanski mediji naime donose u isto vrijeme s Nikolićevom izjavom razgovor s nekadašnjim zamjenikom šefa CIA-e za Balkan Stevenom Meyerom, koji ponavlja svoje teze kao i prošle godine kada je također najavljivao da su velike šanse da će se granice na Balkanu mijenjati.

Sada je za srbijanske medije ponovio slično.

“BiH je danas dalje od toga da bude jedinstvena država nego u bilo kojem trenutku u prošlosti. Pitanje Kosova postaje ozbiljnije, a Makedonija je u ozbiljnom propadanju već mjesecima. U isto vrijeme EU nema odgovore na pitanja koja muče Balkan”, kazao Meyer za B92.

“Eventualna promjena granica između Albanije i Makedonije može dovesti do stvaranja veće Albanije”, ali mišljenja je da to ne bi imalo podršku SAD-a.

“Ipak, važno je imati na umu da Washington više nije previše zainteresiran za Balkan. Trumpova administracija neće posebno reagirati ako se ove promjene dogode mirnim putem, slično načinu na koji je, recimo, Crna Gora došla do nezavisnosti”, zaključio je ovaj put Meyer.

“Mijenjat će se granice na Kosovu, također i u BiH i u Makedoniji”, tvrdio je prošle godine Meyer.

Meyer, od čijih se izjava o tome da su male nade za opstanak BiH kao države te da je vrlo vjerojatno da za pet godina BiH neće postojati kao država 2008. godine ogradilo američko veleposlanstvo u toj državi, lani je rekao da je BiH “fiktivna država, država samo na zemljovidu”.
U istom razgovoru komentirao je i Oluju: “Niko nije kažnjen, zato što nitko nije priznao ni ocijenio taj čin kao etničko čišćenje. Postoje mnogi ljudi na Zapadu koji tvrde da to nije etničko čišćenje, što je smiješno, jer to upravo i jest”, ocijenio je 2016. Meyer za srbijanske Novosti.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Kad je Sarajevo Moskva a Mostar Kijev, Plenković isti tren postaje Lukašenko…

Tamo negdje, između govora u Bruxellesu o Ukrajini i rukovanja na nekom europskom summitu, Plenković je još jednom dokazao...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -