Hamzić, zajedno sa svojim prijateljima Erminom Šunjom i Belminom Adilovićem, te uz podršku mentora i profesora Adesa Bučana, stoji iza projekta pod nazivom Pametni Solarni Crijep – SSRT.
SSRT je zapravo crijep koji štiti kuću od različitih vremenskih uslova, ali unaprijeđen dodacima 21. vijeka. On je načinjen od visokokvalitetnih materijala kao što su pleksiglas i karbon, čija se funkcija može kontrolisati preko smartphonea.
Jedna od funkcija crijepa bilo bi kontrolisano topljenje snijega koje bi se aktiviralo putem telefona. Topljenje bi bilo omogućeno uz pomoć grijača unutar crijepa, a na taj način bi se izbjegao problem ledenica i obrušavanja teškog snijega.
“Načuli smo da u BiH ima jedna firma koja proizvodi nelomljivi crijep, ali ovakvo nešto poput našeg sa svim dodacima nema nigdje u svijetu”, rekao je za Klix.ba Hamzić koji zajedno sa svojim kolegama i mentorom inspiraciju crpi iz istog izvora.
“Naša inspiracija prije svega je ljubav prema samoj struci tj. elektrotehnici, a zatim i želja da radimo ono što volimo, a da sve to zajedno i iskoristimo i usput zaradimo”, objasnio je Hamzić, čiji je projekat našao mjesto na start-up stranici Indiegogo preko koje će pokušati sakupiti potrebne prihode kako bi pokrenuli biznis.
Također, pored stranice Indiegogo u toku je slanje molbi oragnizacijama i firmama da podrže SSRT na bilo koji način koji njima odgovara, a koji bi mladim entuzijastima bio od koristi.
Interesantna i nesvakidašnja činjenica jeste da su za sporovođenje plana postavili cilj od 1.000.000 eura ili 1.150.000 dolara.
“Razlog potrebe za tolikim novcem je jednostavan. Mnogo mladih želi otići iz zemlje u potrazi za nekim poslom, a mi želimo sa tom ogromnom sumom otvoriti firmu i zaposliti što više mladih i ambicioznih ljudi te ih tako zadržati u našoj državi”, objasnio je Hamzić.
Naravno, i manje novca bi im bilo od koristi, ali kako sam kaže to ne bi bilo idaleno za cilj zaposlenja mladih i uspostavu proizvodnje ne samo crijepa već i još nekih proizvoda koji će sigurno biti od koristi.
“Nakon sakupljenih sredstava, prvo ćemo kupiti zemlju i izgraditi fabriku u koju ćemo zaposliti mlade i ambiciozne, a vremenom promijeniti i nadograditi proizvodnju, možda na neke električne automobile, vidjet ćemo šta vrijeme nosi sa sobom”, zaključio je entuzijastični Haris Hamzić.