Proslavljeni nogometaš i nogometni trener iz Mostara, Blaž Slišković dao je veliki intervju za srbijanski magazin Nedeljnik u kojem je govorio o svom rodnom gradu Mostaru, karijeri, ratu itd.
“Ja kad se zapričam, kad krenem bulaznit, ti me prekini, zamislim se i ode ja ko Neretva.”, kaže Slišković za Nedeljnik.
A oko nje sve počinje i sve se za Baku završava, piše Nedeljnik.
Kako je na vas utjecalo rušenje Starog mosta? Kako se sjećate tog trenutka?
“Šta je za mene značilo rušenje onog mosta? Pa bila je to tužna slika. Samo znaš šta? Ako je, i samo ako je, istina da je taj most korišten da se prevozi municija za Armiju BiH, drago mi je da je srušen. Ne zbog armije, nego zbog municije. Isto bih ti rekao i da je preko toga mosta municiju vozio HVO. Tako je sačuvano možda nečijih sto života. A jedan ljudski život ne vrijedi sto starih mostova. Dao bih sto jebenih mostova za jedan život. I znaš šta je bit u tome? U Mostaru su bili srušeni i svi drugi mostovi, svi su bili srušeni. Samo, što oni koji za njim kao toliko žale, žale jer su taj napravili Turci. Eto zašto. U tome vide suštinu, kao što neki drugi vide suštinu u tome što je neki most napravila Austrougarska. A za to vreme ne žale za deset hiljada ljudi. Kažu, most je simbol. Jeste. Ali evo, napravili su novi. Treba stvari gledati objektivno. Ima mnogo takvih priča o simbolima u Mostaru, a niko ne priča o objektivnim stvarima”, kazao je Sličković za Nedeljnik.
Inače, podsjetimo da je haški tribunal, u predmetu ‘Prlić i ostali’, a gdje se sudilo i generalu HVO-a Slobodanu Praljku, između ostaloga i za rušenje mostarskog Starog mosta.
“Žalbeno vijeće smatra da pošto je Stari most bio vojni cilj, onda je njegovo razaranje ostvarivalo sigurni vojni dobitak te se ne može smatrati da je njegovim uništenjem došlo do bezobzirnog razaranja. Žalbeno vijeće zaključuje da snage HVO-a nisu imale konkretnu namjeru diskriminirati ili vršiti teror kada su uništile Stari most. Žalbeno vijeće stoga je zaključilo da nije dokazan element kaznenog djela i ukida osuđujući dio za zločin ‘bezobzirnog razaranja gradova i sela’ u odnosu na Stari most”, stoji u pravomoćnoj presudi Žalbenog vijeća haškog suda.
Sudsko vijeće zaključilo je da je Stari most bio vojni cilj u vrijeme napada jer ga je Armija koristila za opskrbiljivanjem naoružanjem, a njegovo da je razaranje ostvarivalo vojni dobitak”,
/desk/