Predsjednik HDZ BiH prof. dr. Dragan Čović razgovarao je u srijedu, 14. studenoga 2012. godine, u Domu HDZ BiH u Mostaru s veleposlanikom SAD u BiH Nj. E. Patrick Moonom. Na sastanku se razgovaralo o aktualnim prilikama u BiH te o tome kako riješiti nagomilana politička pitanja koja opterećuju normalno funkcioniranje države.
Predsjednik HDZ BiH izrazio je zadovoljstvo što su nakon mjeseci institucionalne krize pokrenuti procesi koji vode ka njenom rješenju. U tom svijetlu, istaknuo je zadovoljstvo povratkom političkog dijaloga i kristaliziranjem parlamentarne većine čiji će se predstavnici 20. studenoga susresti u Mostaru kako bi definirali okvire programa zajedničkog djelovanja u naredne dvije godine.
Dr. Čović je najavio inzistiranje na rokovima provedbe pojedinih poglavlja, konkretnom načinu provedbe Presude u slučaju “Sejdić i Finci” protiv BiH uz uvažavanje prava manjina i otklanjanja diskriminacije, ali i dovođenja konstitutivnih naroda u ravnopravan položaj u izbornom procesu.
Također, jedan od zahtjeva bit će i dogovaranje mjera za ispunjavanje uvjeta za MAP jer, kako je rekao, bez napretka na euroatlantskom putu neće biti moguće ostvariti ekonomski progres BiH. Na sastanku se razgovaralo i o rješenju pitanja Grada Mostara i sustavnoj borbi protiv korupcije. Naglašeno je i da je snažnije borba protiv korupcije obvezna posljedica napretka na putu ka Europskoj uniji.
Veleposlanik Moon informirao je dr. Čovića o angažmanu NVO i predstavnika stručne zajednice u BiH na unaprjeđenju procesa reforme Ustava FBiH kojeg podupire međunarodna zajednica.
Sugovornici su razgovarali i o različitim aspektima kako odblokirati proces rekonstrukcije federalne Vlade, a predsjednik HDZ BiH prof. dr. Dragan Čović izrazio je zabrinutost za paralizu institucija FBiH koju najsnažnije osjete građani, prije svega njihov najsiromašniji sloj.
Američki veleposlanik u BiH istaknuo je kako SAD žele vidjeti funkcionalnu Vladu FBiH, te je ohrabrio HDZ BiH na pozitivnu ulogu u tom procesu.
Umjerena i realna politika, spremnost na dijalog i suradnju u interesu BiH te svih njenih naroda i građana ocijenjeni su iznimno važnom i za budućnost BiH i njezinu integraciju u NATO i EU.