Predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović večeras je na svečanosti održanoj u Predsjedništvu BiH povodom Dana nezavisnosti BiH, poručio prisutnima da su u ovom trenutku izmjene Izbornog zakona pitanje svih pitanja i da put pomirenja i izgradnje prosperitetnog društva sukladan europskim vrijednostima neće biti lagan.
Uvjeren je da postoji realna šansa da još ove godine BiH dobije status kandidata i da do 2025. godine bude punopravna članica Europske unije.
Najprioritetnijim pitanjem Čović smatra izmjene Izbornog zakona, posebice jer su odluke Suda u Strasbourgu, ali i odluke Ustavnog suda BiH, usko povezane s problematikom zaštite ljudskih prava, temeljnih sloboda i, osobito, prava manjinskih zajednica na sudjelovanje u političkom životu.
– U kratkom razdoblju koje je ispred nas moramo postići rješenja koja neće biti u suprotnosti s relevantnim odlukama i u kojima će se naći odgovarajuća rješenja u pogledu izbora članova Predsjedništva, izaslanika u Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, te izaslanika državnog Doma naroda – kazao je Čović.
Novi izborni zakon, po njegovim riječima, mora biti usklađen s temeljnim načelom demokracije po kojem vlast proistječe iz naroda i pripada narodu.
– Budući da je Ustav BiH svakom od konstitutivnih naroda dao status „naroda iz kojeg proistječe demokratska i legitimna vlast”, proizlazi da je suvereno pravo svakog od tri konstitutivna naroda da slobodno bira svoje političke predstavnike u tijela vlasti namijenjena kolektivnom zastupanju. Logikom stvari, to su onda Predsjedništvo, domovi i vijeća naroda, ali i tijela na svim drugim razinama gdje je potrebno zaštititi načelo konstitutivnosti i osigurati ravnopravnost – kaže Čović.
Navedena pitanja, naglasio je, moraju biti riješena u interesu budućnosti BiH, svih njezinih naroda i građana.
– Moramo biti odlučni u izgradnji održivog mira koji podrazumijeva prestanak dnevnopolitičkih obračuna i sukobljavanja. To zahtijeva posve drukčiji pristup u odnosu na sve ono što smo do sada imali. Nužan je zaokret, a potom iskorak u pravcu postizanja sveobuhvatnog dogovora – konsenzusa o ključnim prijepornim pitanjima. Potreban nam je plebiscit o zajedničkoj budućnosti – poručio je Čović.
Također, pred velikim brojem zvanica iz bh. političkog, kulturnog i vjerskog života, kao i stranim dužnosnicima, govorio je o pomirenju, navodeći da je pri tome izrazito velika odgovornost na političarima, zatim civilnom društvu, ali i medijima.
Mediji, po njegovim riječima, moraju mnogo odgovornije djelovati nego do sada, uz punu svijest o tome da svi narodi u BiH još uvijek nose teške ožiljke čije se zarastanje mora potpomoći zajedničkim snagama.
– Put pomirenja i izgradnje prosperitetnog društva sukladan europskim vrijednostima neće biti lagan. U tome su nam potrebne brojne preobrazbe, a ključne su one koje se tiču nas samih, naše političke kulture, uzajamnih odnosa, ali i odnosa prema zajedničkoj državi i njezinom ustavu. Umjesto konstantnog propitivanja, sporenja i zabrinjavajućeg ustavnog skepticizma koji je uzeo maha u javnom društveno-političkom životu BiH, moramo zajedno stati iza načela ustavnosti i afirmirati ih na jedinstvenim temeljima – rekao je Čović.
Naglasio je da bez poštivanja ustavnog okvira i njegove afirmacije na temeljima natkrovljujućeg ustavnog načela konstitutivnosti, imperativa ravnopravnosti naroda i jednakosti svih građana BiH, nije moguće napraviti iskorak koji svi narodi i građani BiH istinski priželjkuju.
– Jučer je bio povijesni dan, kada je BiH, uz puni konsenzus svih političkih aktera u BiH, usudim se odgovorno reći, i uz puni konsenzus svih svojih naroda i građana, napravila značajan korak naprijed prema europskoj obitelji i europskim vrijednostima, kamo, duboko sam uvjeren, pripadamo – dodao je Čović.
Uvažene zvanice zamolio je na svečanosti u Predsjedništvu BiH da iskoriste pozitivan trenutak te spuste osobne sujete i nezadovoljstva poručujući „Bosna i Hercegovina je domovina svih nas”.
– Neovisnost koju slavimo nije i ne može biti svrha samoj sebi, već sredstvo koje svim narodima i građanima BiH omogućava život unutar demokratskog sustava koji štiti njihova temeljna prava i slobode. Sam čin izjašnjenja o neovisnosti je predodredio BiH kao državu ravnopravnih naroda i jednakih građana, a na nama je pobrinuti se da budemo vjerni tim vrijednostima – poručio je Čović na večerašnjoj svečanosti u Predsjedništvu BiH povodom Dana neovisnosti BiH.