Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024

Čestitka Fra Mladenu na biskupskom imenovanju stiže i iz Amerike

Vrlo
- Advertisement -
Vijest da je Fra Mladen Vukšić imenovan biskupom u Kotoru nadišla je danas sve druge vijest u Hercegovini.
Zašto? Zato što Kotor ima posebno mjesto u našoj kolektivnoj svijesti. Osjećamo ga kao naše blago, nešto pradrevno i što je od nas jošd od desetog stoljeća bilo i raslo s nama.
Nitko danas Kotor ne svojata niti otima Crnogorcima a Hrvati se u njemu dobro osjećaju i dobro su primljeni. Kada su tamo, kao da su kod kuće.  Niti Crnogorci spore hrvatsku baštinu Kotora.
Biti biskup u Kotoru nesvakidašnja je čast i obveza. Milost rečeno kršćanskim rječnikom. Kruna života koja se može dogoditi Hrvatu koji je u svećenstvu. Poziv nakon kojeg se pitašl Bože dragi, tko me tako gore voli, i tko je to toliko molio za mene…

U to ime objavljujemo čestitku naše čitateljice, oduševljene ovom vijesti a koja nam je stigla iz Amerike. Čitateljica je i Posušanka i Ljubušanka po svojoj obiteljskoj lozi.

Dragi Fra Mladene,

Ponekad, kada nas Gospodin blagoslovi vijestima koje svojom težinom otvaraju nove stranice povijesti, osjetimo duboku povezanost s prošlim vremenima, korijenima, ljudima i mjestima koja nas definiraju. Ova vijest o Vašem imenovanju za biskupa Kotorske biskupije jedna je od onih koja budi u nama ponos, ali i osjećaj onoga što nosimo kroz stoljeća – kao Hercegovci, kao Posušani, kao Ljubušaci.

Jer, nije Kotor samo grad. Kotor je povijest, ponosno star kao i Hercegovina. To je grad kojeg nisu uspjeli osvojiti niti Turci pa čak niti naš veliki kralj Tvrtko, a koji je veliki dio svoje povijesti disao katoličku i hrvatsku dušu, i ona je gradila njega, grad u čijim zidinama odjekuju koraci naših predaka, grad koji je jednom bio središte biskupije koja je, poput Hercegovine, preživjela kroz stoljeća unatoč vjetrovima sudbine. Kotor nas povezuje s Humskoj zemljom, sa Stonom, koji je nekoć bio sjedište hercegovačke biskupije prije nego što su ga Kotromanići predali Dubrovniku. Ta dva grada uz Zaostrog, u čiji su se samostan sklonili hercegovački fratri od Turaka, ne želeći biti dio služanjske misli Turcima kao što su to učinili neki drugi, uče nas našoj povijesti, onome što smo prošli.

Gubitkom Stona izgubili smo pristup solani, ali nikada nismo izgubili dušu.  Jer, ta sol, ta povijest, ta zemlja, sve to ostaje u nama, u svemu što činimo i što jesmo.

A sada, dragi Fra Mladene, Kotor dobiva novog pastira. Vaša palica, ukorijenjena u ljubuškoj i posuškoj zemlji, vodi Vas na mjesto gdje će povijest i sadašnjost spojiti ruke. Hercegovina, s cijelom svojom težinom, slavnom i ponosnom prošlošću, sada je dio Vaše misije u tom drevnom gradu. I kao što su naši preci jednom kročili tim istim stazama, tako i Vi sada postajete čuvar onoga što nas veže – vjere, tradicije, i povijesti koje je tek potrebno ponovno otkriti.

Oduševljeni smo, ne samo kao Vaša župa, već kao djeca ove zemlje. U Vama vidimo odraz onoga što Hercegovina može i mora biti – čvrsta, odlučna i uvijek ukorijenjena u vjeri.

Kotor sada ima pravog pastira, a mi u Posušju i Ljubuškom, ponosni na svaki korak koji ste dosad napravili, šaljemo Vam naše molitve i podršku, osjećajući da dio nas ide s Vama.

Neka Kotor blista Vašim dolaskom kao što blista u povijesti naših naroda. Neka nas Gospodin vodi kroz sve bitke prošle i buduće, a mi ćemo s ponosom gledati kako Vaša služba, čvrsta poput zidina Kotora, raste i napreduje.
D. Čuvalo, čitateljica iz USA 

Katolici su postali većina u Kotoru već u srednjem vijeku, otprilike od 10. stoljeća pa nadalje. Kotor je bio dio Bizanta, a kasnije hrvatske i ugarske uprave, te je kroz to razdoblje postupno postao većinski katolički grad. Ovaj proces je ojačan dolaskom benediktinaca, izgradnjom crkava i rastom trgovine i kulture pod katoličkim utjecajem.

Pod vlašću Mletačke Republike (od 1420. do 1797.), Kotor je dodatno učvrstio svoj katolički identitet, jer su Mleci bili snažni zaštitnici katoličanstva. Tijekom tog razdoblja, katolička većina se etablirala u gradu, posebno u kontekstu bliskih veza s dalmatinskim gradovima i mletačkom vladavinom. Katedrala sv. Tripuna, izgrađena u 12. stoljeću, simbol je snažne katoličke prisutnosti u Kotoru koja je trajala stoljećima.

Iako su Osmanlije više puta pokušale osvojiti Kotor, grad nikada nije pao pod njihovu kontrolu, što je omogućilo zadržavanje i daljnje jačanje katoličkog identiteta grada.

- Advertisement -

2 KOMENTARI

guest

2 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

PREMA USKOKU BEROŠ ĆE SE BRANITI SA SLOBODE: Jer, blagdani idu, a ministar je obiteljski čo’ek uostalom pa šta?

ZAGREB – Hrvatski USKOK predložio je istražnom sucu da bivši ministar zdravstva, Vili Beroš, osumnjičen u korupcijskoj aferi Mikroskopi,...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -