Nedjelja, 17 studenoga, 2024

CERIĆ NAKON DUGO GODINA NAPISAO NEŠTO POZITIVNO O HRVATIMA: “Ne treba zaboraviti potporu Hrvatske u borbi za slobodu2

Vrlo
- Advertisement -

ZAGREB – Premijer Andrej Plenković jučer nije želio šire komentirati odlazak predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca u Banju Luku na obljetnicu 30. godišnjice osnivanja Republike Srpske na kojoj se Hrvatsku i BiH optuživalo za ustaštvo, prijetilo odcjepljenjem, a vlasti u Sarajevu nazivalo »džamahirijom«.

– On je išao tamo u svojstvu predsjednika Srpskog narodnog vijeća (SNV), ne kao predstavnik parlamentarne većine – kamoli ove konfabulacije da je išao kao nekakav član Vlade – niti kao saborski zastupnik. To je ono što je činjenica. Prema tome njegov odlazak tamo rastumačio je sam SNV. Je ne trebam i neću nikome biti prevoditelj, pa ni javnosti u vezi te teme, rekao je Plenković ….
Dodao je da »bi volio da je ovakvo graktanje bilo na Milanovićevu ljubav prema Dodiku«.

«Graktanje stranaka«

Ne mislim na novinare nego na graktanje političkih stranaka. To nisam vidio prije nekoliko tjedana. Naprotiv. Kada tu ne bude dvostrukih kriterija u reakcijama, onda možemo dalje razgovarati, rekao je Plenković.

Predsjednik Republike Zoran Milanović dva je puta u zadnjih godinu i pol zvao u Zagreb na radni sastanak srpskog člana predsjedništva BiH Milorada Dodika te je u javnosti pozitivno govorio o njemu nazivajući ga »dobronamjernim« i osobom koja nije najveći politički problem u BiH.

Plenković je jučer više puta ponovio da on nije »odvjetnik niti prevoditelj« te da se Pupovčev odlazak u Banju Luku ne može usporediti sa situacijom otprije tri godine, kada je na konzultacije bio povučen hrvatski veleposlanik u BiH Ivan Del Vechio, zbog toga jer je na dan proslave Dana Republike Srpske bio u Banjoj Luci. Del Vechio se tada bio branio na način da nije prisustvovao ni svečanoj akademiji ni kasnijem mimohodu, već da je samo održao radni sastanak s Dodikom.

Gospodin Pupovac nije veleposlanik Hrvatske u BiH, rekao je jučer Plenković. Ponovio je da je Pupovac u Banju Luku išao »u svojstvu predsjednika SNV-a, a ne člana parlamentarne većine«.

Ja ni riječi više o tome neću reći, pitajte njega, stvar je što se mene tiče apsolvirana, rekao je Plenković.

On se u ponedjeljak susreo u Dubrovniku s predsjednikom Stranke demokratske akcije (SDA) Bakirom Izetbegovićem na kojem je istaknuta potreba za poboljšanjem odnosa Hrvata i Bošnjaka, ali i Hrvatske i BiH.

Taj je ishod jučer pozdravio i nekadašnji prvi čovjek Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić ocijenivši ga ohrabrujućim.


Iako nam nisu poznati detalji s tog susreta, važna poruka hrvatskog premijera Plenkovića da je za Hrvatsku blokada bosanskih državnih institucija neprihvatljiva. Prijateljsko ozračje s dubrovačkog susreta se odmah reflektiralo u pomirljivim tonovima Izetbegovića i Čovića o potrebi »otopljavanja« odnosa Bošnjaka i Hrvata. Nije bilo ni razloga za »zahlađivanje« bosansko-hrvatskih državnih odnosa, kao ni odnosa između Hrvata i Bošnjaka.

Možda je kasno, ali nije prekasno da se obnovi prirodno i povijesno bosansko-hrvatsko savezništvo, kako na državnoj tako i na etničkoj razini, posebno u BiH, smatra Cerić. Dodao je da »ne treba zaboraviti da hrvatsko-bosansko savezništvo ima povijesnu važnost u činjenici da su Bošnjaci i Hrvati uvijek bili na istoj strani u kriznim situacijama, posebno u situaciji raspada bivše Jugoslavije«.

Savezništvo nužnost

Zajedno su izašli na referendum za nezavisnost i suverenitet bosanske države, što ih obavezuje da tu povijesnu tradiciju njeguju i razvijaju savjesno i odgovorno u korist mira i stabilnosti bosanske države pred obnovljenim naletom velikosrpske politike. Nadalje, Vatikan je izuzetno bio i ostao na pravednoj bosanskoj strani, što je dodatna obaveza bosanskih katolika i muslimana u BiH da budu na istoj liniji obrane od srpsko-hrišćanskog iredentizma i secesionizma.

Bošnjaci/Bosanci ne smiju nikad zaboraviti da im je Hrvatska bila glavna potpora u njihovoj borbi za slobodu i nezavisnost od srpsko-crnogorske agresije na bosansku državu. Pa čak i onda kada je došlo do nesretnog i nepotrebnog sukoba između hrvatske i bosanske armije, Hrvatska nije zatvarala svoja vrata, koja su za Bošnjake u to doba bila jedini prolaz u svijet, istaknuo je Cerić. Dodao je da je »pokojni kardinal Franjo Kuharić primio u Zagrebu rahmetli predsjednika Aliju Izetbegovića zbog čega je bio žestoko kritiziran od strane Mate Bobana«.

Ne bih sugerirao Hrvatima zašto ih Bošnjaci obavezuju na principijelno bosansko-hrvatsko savezništvo u obrani od velikosrpske hegemonije. Ostavljam to Hrvatima da se sami sjete i o tome progovore. No ono što je u ovom trenutku prevažno da se naglasi jeste da hrvatska i bosanska država shvate, ali i Bošnjaci i Hrvati da prihvate, da im je danas savezništvo potrebnije više nego ikada, rekao je Cerić.

Tekst je objavio JOJ Media Group a.s tj Novi list, također dio Hanžar Media Divizije

- Advertisement -

69 KOMENTARI

guest

69 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Je li tragedija u Novom Sadu bila paravan za tiho odobravanje iskopavanja litija?

Prvog studenoga 2024., dok je Srbija bila u šoku zbog strašne nesreće u Novom Sadu koja je odnijela 14...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -