Ponedjeljak, 23 prosinca, 2024

Čemu zabrana pušenja u Sarajevu i Tuzli? Ionako umiremo od uglja…

Vrlo
- Advertisement -

TUZLA – Čemu izdvajana za Euro3 i Euro4 vozila u Bosni? Kada gradska ložišta zrak zagađuju tolikom količinom čađe da disanje postaje opasno. Česmo programi osvješćivanja građana od štetnosti pušenja, kada je štetnost pušenja lokalne politike daleko opasnija po zdravlje?

Dok se jučer obilježavao Svjetski dan obrazovanja o zaštiti okoliša, kvalitetu zraka u Tuzli, Zenici, Sarajevu, Prijedoru, Brodu, Jajcu, Banjaluci, Bijeljini, Ugljeviku i Gacku ocijenjen je kao nezdrav pa čak negdje i opasan, te stvara zdravstvene probleme. “Čim izađem na ulicu, guši me. Sivilo je na sve strane, odavno se nigdje ne može udahnuti punim plućima, već dišemo kao na škrge”, kaže nam jedna Tuzlanka.

Za hitno rješavanje problema onečišćenja zraka 60 organizacija i pojedinaca uputilo je apel vlastima na svim razinama u Bosni i Hercegovini. “Zagađenost kod nas je veća nego u ostalim gradovima Europe, gdje bi bila okarakterizirana kao alarmantna. Svugdje u svijetu su uvedene posebne mjere koje se provode, a kod nas vlasti ignoriraju stanje”, ističe Anes Podić iz Udruge “Ekoakcija” Tuzla.

Ono što zabrinjava ekologe više nego i samo nesnalaženje vlasti tijekom kritičnog razdoblja, jeste odsustvo bilo kakve strategije rješavanja tog problema, kao i spremnosti da se njim uopće bavi, osim u najkritičnijim momentima. Iz Hidrometeorološkog zavoda RS se slažu da se strategija mora voditi od strane države (entiteta), tj. od nadležnih organa i lokalne uprave. “Mora postojati jasno definiran plan kako djelovati i poboljšati kvalitetu zraka u vrlo kratkom razdoblju, i dugoročno, tj. Trajno rješavati i poboljšavati kvalitetu zraka.

Svakako moramo imati i mehanizam financiranja i sufinanciranja i kaznene odredbe”, kaže Ranka Radić, načelnik Odjela za ekologiju HMZ RS. Dodaje da su razne mjere koje se mogu primjenjivati, polazeći od korištenja obnovljivih izvora energije, energetske učinkovitosti u svim područjima, prometu, individualnim objektima. Doprinos mogu dati i pojedinci kroz savjesno i odgovorno ponašanje i racionalno trošenje. “Neki što ne znaju, neki što nemaju novca lože i vlažna drva i tako lože više, potroše više i zagađuju više.

Bolje je kupovati sezonu unaprijed i sušiti ta drva”, savjetuje Podić, dodajući da “drvo nije romantično lijepo gorivo, već da gorenjem ispušta niz kancerogenih tvari “. U apelu organizacija se navodi da je jedna od najdužih epizoda zagađenosti zraka u posljednjih nekoliko godina, tijekom koje je koncentracija onečišćujućih tvari često dostizala i kritičnu razinu, okončana tek promjenom vremenskih uvjeta i da ništa ne sugerira da se situacija neće ponoviti.

PREPORUKE:  Smanjiti boravak na otvorenom, osobito u jutarnjim i večernjim satima.

Pri boravku na otvorenom, koristiti zaštitu u vidu zaštitnih maski ili priručnih sredstava (šal, maramica i sl.)  Smanjiti konzumiranje cigareta u zatvorenim prostorijama i korištenje čvrstog goriva, pogotovo ugljena koji ima lošu kvalitetu  Smanjiti korištenje privatnih automobila te koristiti sredstva javnog gradskog prijevoza  Vlasnicima individualnih ložišta se zabranjuje u kotlovnici spaljivanje smeća, guma, plastike i slično

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

MIROVINE IM BAŠ RASTU: No standard će skočiti samo onima koji ne žive u Njemačkoj. Evo zašto…

Njemačka ulazi u 2025. s nizom promjena koje će značajno utjecati na financijsku svakodnevicu građana. I dok mirovine rastu,...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -