Stopa nezaposlenosti u Bosni i Hercegovini u travnju je bila 27,5 posto i za pola postotna poena je manja nego u prethodnoj godini, pokazuju podaci Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine (BiH).
Stopa nezaposlenosti za žene iznosila je 29 posto, a za muškarce 26,5 posto.
U promatranom razdoblju, 16,2 posto nezaposlenih osoba tražilo je posao kraće od 12 mjeseci, a čak 83,8 posto dulje od pet godina.
Prema rezultatima ankete o radnoj snazi, koja je provedena polovinom aprila na uzorku od 10.541 kućanstava, radnu snagu u BiH (ekonomski aktivno stanovništvo) je činilo 1.133.091 osoba, dok je broj neaktivnih bio 1.485.032 osobe.
U okviru radno sposobnog stanovništva bilo je 821,6 tisuća zaposlenih i 311.491 nezaposlenih osoba.
Stopa nezaposlenosti bila je najviša među mladim osobama starosti od 15 do 24 godine, i to 59,1 posto (59,1 posto za muškarce i 59,2 posto za žene).
Podaci pokazuju da u BiH ispod polovine radno sposobnog stanovništva (49,6 posto) čine aktivne osobe, odnosno one koje se na tržištu rada javljaju kao zaposlene i nezaposlene osobe.
Obrazovna struktura zaposlenih osoba pokazuje da najveći udio (61,7 posto) ima završenu srednju školu, slijede zaposleni s osnovnom školom ili nižim obrazovanjem (19,5 posto) i 18,7 posto akademski obrazovanih osoba.
Nezaposlene osobe imaju donekle sličnu obrazovnu strukturu – 69,7 posto osoba ima srednjoškolsko obrazovanje, 20,3 posto su osobe s osnovnim obrazovanjem ili niže, dok je 10,1 posto završilo višu školu, fakultet, akademiju, magisterij ili doktorat.
Mladi žele napustiti BiH
Bosnu i Hercegovinu je od 1995. godine napustilo više od 150.000 mladih ljudi, a danas bi više od 60 posto mladih učinilo to isto kada bi im se pružila prilika.
‘Ako ste mlada osoba i živite u BiH u velikom ste problemu’ “, izjavio jeMuamer logo iz Instituta za razvoj mladih ‘Kult’, prenijela je Fena.
Mladi ljudi su se, kako logo navodi, aktivirali i bez obzira na činjenicu da je u BiH prisutan sustav koji ne vodi računa o mladima i što obrazovni sustav ne odgovara potrebama tržišta rada.
Prema njegovim riječima, trenutno radi 64 općinskih i tri županijska vijeća mladih koja izravno uključuju 4.000 mladih ljudi.
Predsjednica vijeća mladih općine Visoko Ema Knezović smatra da je osnovni problem kod mladih neinformiranost i da ih ta neinformiranost sprečava da znaju svoja prava i zbog čega su nezaposleni.
Mišljenja je da veliku prepreku stvara nedostatak prakse i honorarnih poslova koji bi mlade ljude uputili u posao i motivirali ih.
Smatra i da su mladi pasivni, ali da savjeti mladih mogu promijeniti situaciju na bolje.
FENA