Britanski novinar uglednog lista The Telegraph Chris Leadbeater napisao u je kolumnu iz karantene u kojoj je bio prisiljen biti nakon što se vratio s godišnjeg odmora kojeg je proveo u Hrvatskoj.
No, kako je naveo nije mu nimalo žao zbog toga te se zapitao zbog čega bi Hrvatskoj prodike trebala držati Velika Britanija gdje je umrlo 40 tisuća ljudi od posljedica COVID-19.
Nakon sarkastičnog opisa svojeg boravka u kući obilježenoj crvenim križem iz koje gleda ljude na ulici s suzama u očima, poznati novinar krenuo je opisivati zašto je odlučio ostati na godišnjem odmoru u Hrvatskoj usprkos tome što je njegova Vlada donijela odluku staviti je na crvenu listu.
Provodim ugodno topli ponedjeljak poslijepodne u karanteni – i mučim se da pronađem neki razlog zašto bih zbog toga trebao žaliti. Zapravo, zanemarite prethodno napisano. Uopće ne žalim. Niti jednu uncu, ili koja se već mjerna jedinica koristi za izražavanje žaljenja. Kilogram žaljenja? Pola funte? Ne hvala, dobro sam. Znam da ovo u posljednje vrijeme nije popularan stav, kaže Leadbeater.
Naveo je kako se upravo vratio iz Hrvatske nakon predivnog tjedna na godišnjem odmoru koji je bio dobar za njegovu dušu. Objasnio je kako je sve do ožujka kad je Velika Britanija uvela lockdown uglavnom jednom mjesečno putovao u inozemstvo i to najčešće zbog posla.
Iako nešto više od pet mjeseci nije puno vremena, umalo sam zaboravio kakav osnažujuć efekt ima promjena okruženja. Hrvatska je dobra zemlja. Čak i u tami 2020. godine, ona sja kao destinacija, piše Leadbeater i nastavlja kako je napravio grešku i pogrešno ocijenio da neće morati u karantenu nakon povratka s godišnjeg odmora.
U trenutku kad je rezervirao karte gledao je koje ima opcije. Francuska, Španjolska i Portugal nisu dolazili u obzir, a nisu mu se sviđali uvjeti koje je Grčka tražila od turista, dok je u slučaju Hrvatske bilo potrebno samo unijeti svoje podatke na internetskoj stranici Enter Croatia. A mali broj zaraženih u tom trenutku mu je bio dovoljno dobar dokaz da Hrvatska ostane sigurna destinacija za britansko Ministarstvo vanjskih poslova.
No sve se promijenilo u prvih 48 sati od mojeg dolaska. Prvo smo preko društvenih mreža doznali da će koridor do Hrvatske među prvima biti zatvoren, onda su to objavili i na vijestima, a nakon toga i da će svi koji se vraćaju iz Hrvatske morati provesti u karanteni 14 dana, piše Leadbeater za The Telegraph.
Razgovor koji smo ja i moja supruga vodili bio je vrlo kratak. Odlučili smo da nećemo sudjelovati u tom iznenadnom egzodusu. Znali smo da će se ovo možda dogoditi i sve isplanirali unaprijed. Oboje imamo sreće što možemo raditi od kuće, a našem sinu ostalo je još dovoljno vremena do polaska u školu. Odlučili smo ostati i suočiti se s posljedicama kasnije, naveo i ustvrdio ako netko “počini zločin, onda treba za njega i odguliti”.
U svojoj kolumni opisao je i svoje putovanje prema Hrvatskoj navevši kako su se držali svih epidemioloških mjera sve dok nisu stigli do istarskog sela Valica oko koje u krugu 50 metara nije bilo ničega osim stabala maslina.
I baš dok sam ovdje, teško mi je prihvatiti da je Hrvatska na crvenoj listi. Istina, porast broja novozaraženih od kojih je većina u glavnom gradu Zagrebu, znači stopu infekcija od 39,3 na svakih 100.000 stanovnika što je neprihvatljivo za vladu Velike Britanije. Ali hrvatski odgovor na pandemiju bio je pažljiv i uspješan – do sada je umro “samo” 171 stanovnik Hrvatske. I sve to u zemlji koja se prostire na oko 57.000 četvornih kilometara i ima četiri milijuna stanovnika što je čini jednom od najrjeđe naseljenih zemalja u Europi. Zbog čega bi Hrvatskoj prodike trebala držati Velika Britanija u kojoj je umrlo više od 40.000 ljudi?, zapitao se novinar, prenosi Jabuka.tv