Nedavne izjave američkog eksperta za Balkan, Williama Montgomeryja, ponovno su iznijele istinu koju je, nažalost, većina političara u BiH ignorirala – Srebrenica nije bila genocid, nego strašan zločin, i to je stav koji ne smije biti prešućen. Montgomery, bivši veleposlanik SAD u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji, jasno je istaknuo da je kvalifikacija genocida za događaje u Srebrenici “preteška i nategnuta”. Ovo je mišljenje koje se temelji na jasnoj razlici između zločina i genocida, što je već potvrđeno u presudama međunarodnih sudova, uključujući i Međunarodni sud pravde.
Ono što Montgomery ističe kao ključnu grešku u početku raspada Jugoslavije jest formiranje BiH bez jasno definirane troentitetske strukture. Kako bi BiH bila stabilna, trebalo je formirati tri entiteta i omogućiti stvaranje građanske vlade s rotirajućim predsjednikom, koji bi bio šef svakog entiteta. Takav model, prema Montgomeryju, bio bi ključan za sprječavanje daljnjih sukoba i omogućavanje ravnoteže među narodima.
Nažalost, trenutni politički sustav BiH, koji je utemeljen na Daytonu, ne samo da je nefunkcionalan, nego favorizira jednu stranu, potičući etničke napetosti i nesigurnost. Ovaj sustav, koji ne poštuje osnovne interese svih naroda, pokazuje koliko su presude i političke odluke nepoštene prema hrvatskom narodu, koji je, unatoč velikim žrtvama, neprestano marginaliziran.
U skladu s time, hrvatska perspektiva mora biti jasna: vrijeme je da se prestanemo zavaravati iluzijama o „multietničkoj BiH“ i da se prihvati stvarnost – BiH mora biti uređena na temelju tri ravnopravna entiteta, gdje svaki narod ima osigurana prava i mjesto. Srednji put, koji bi omogućio suživot na principu jednakosti i poštovanja, a ne sile i podjela, jedini je pravi put za budućnost BiH.