Bošnjački mediji ponovo su započeli javni linč protiv Zorana Krešića, novinara bliskog HDZ-u, pokušavajući ga diskreditirati kao kandidata za Upravni odbor FTV-a. Međutim, ovaj slučaj otvara mnogo širu i ozbiljniju temu – grubo miješanje u ustavni poredak i koalicijske dogovore, što je vidljivo iz pokušaja da se Hrvatima, kao konstitutivnom narodu, diktira tko može, a tko ne može biti njihov predstavnik u ključnim institucijama.
Jasno je da Federacija BiH, kao zajednica dva konstitutivna naroda i drugih građana, ima ustavnu obavezu osigurati proporcionalnu i ravnopravnu zastupljenost u svim tijelima vlasti, uključujući i medijske institucije poput FTV-a. No, kad bošnjački politički krugovi, uz podršku dijela međunarodne zajednice, javno odbacuju kandidate koji dolaze iz hrvatskog političkog korpusa, to nije samo politička igra, već grubo miješanje u unutarnja pitanja i narušavanje ustavnog poretka.
SDA i stranke Trojke time nastoje kontrolirati i kadrovirati ne samo bošnjačke predstavnike, već i hrvatske, što je duboko problematično i opasno. S obzirom na to da SDA konstantno pokušava monopolizirati medijski prostor, treba podsjetiti da se s istim argumentima o radikalizmu i nepoželjnosti Krešića, jednako tako može postaviti pitanje o samom postojanju SDA. Ako radikalizam diskvalificira kandidata poput Krešića, kako onda objasniti političku opstojnost SDA koja se nije distancirala od vlastite radikalne prošlosti i ideja?
Ideje modernog džihada i pluralnog, europskog društva ne idu zajedno, a SDA već desetljećima balansira između tih dviju struja, često sklona radikalnim stavovima. I dok SDA koristi svaku priliku da Hrvatima nameće vlastite kandidate ili blokira one koje smatra nepoželjnima, prava pitanja ostaju u sjeni – tko uistinu kontrolira medijski prostor i hoće li se Federacija ikada osloboditi političkih pritisaka koji dolaze iz jednog etničkog korpusa?
Bošnjački mediji, uz podršku dijela političkog establišmenta, opet pokušavaju stvoriti sliku o „radikalnim Hrvatima“, dok istovremeno zanemaruju vlastite radikalne elemente i grubo se miješaju u ustavne nadležnosti i koalicijske dogovore. Ako se ta praksa nastavi, pravo pitanje neće biti tko sjedi u Upravnom odboru FTV-a, već hoće li Federacija uopće opstati kao zajednica dvaju konstitutivnih naroda.