Istog dana čim je Kolinda Grabar Kitarović pred novinarima u svom uredu na Pantovčaku raskrstila sa svojim ranijim stavovima o pozdravu “Za dom spremni”, predsjednici je na naplatu došla sva ranija podrška koju je ranije imala s desnice. I to u godini predsjedničkih izbora.
Ljudi koje je pozvala na svoju predsjedničku inauguraciju, pojedinci iz “šatora u Savskoj”, kroz nekoliko dana krajnje desna scena u Hrvatskoj preplavila je društvene mreže više ili manje žestokim osudama na njen račun. Marku Perkoviću Thompsonu trebalo je, doduše, četiri dana dok se okuražio na svom profilu pozdraviti sljedbenike “starim hrvatskim pozdravom”.
Željko Sačić je reagirao puno ranije, još u subotu. On se nije usudio spominjati službeni pozdrav Ustaškog pokreta odnosno HRO-a koji se nalazio i na svim službenim dokumentima u NDH, ali ga je njen potez potaknuo da joj se ruga da će sada, kao, “vratiti Titovu bistu na Pantovčak”, da bi trebala “pomilovati srpske ratne zločince” Vučiću za ljubav i “ispričati mu se za ‘Oluju'”.
Zanimljivo je da se niti Velimir Bujanec nije drznuo pozdravljati pozdravom ustaškog pokreta, valjda svjestan zakonskih odredbi o tome, iako je post na Facebooku objavio samo dva sata nakon vijesti o istupu predsjednice. Upitno je koliko mu je za vjerovati, ali je napisao da je 2015. uvjetovala odlazak u Čavoglave na obljetnicu “Oluje” time da Marko Perković izbaci, kako je napisao skupa s navodnicima, “ZDS” iz repertoara. Pa kad je to ovaj odbio, da je poslala supruga Jakova.
Još jedan glas protiv predsjednice, a iz krugova njenih dojučerašnjih najgrlenijih sljedbenika iz “šatora”, bio je onaj Zorice Gregurić. Ona je na Facebooku objavila stihove iz opere “Nikola Šubić Zrinski”, dakle poklič “U boj!”, ali ne i ustašku inačicu koja u frazu uključuje “spremni”.
O takvoj varijanti “ZDS-a” povijest je odavno rekla svoje, a u novije vrijeme upamćena je ostalo “Otvoreno” od 6. rujna 2017. na HRT-u u kojem su se povjesničari Zlatko Hasanbegović, Tvrtko Jakovina i Ante Nazor složili da to u takvoj kombinaciji definitivno jest izvorno ustaški pozdrav.
Gregurić je ranije znala javno “braniti” predsjednicu od “medijske hajke” primjerice iz studenog 2017., a kad se nije bavila time, onda se bavila stvarima poput napada na Hrvoja Hribara, bivšeg direktora HAVC-a, traženjem zabrane filma “Ministarstvo ljubavi” Pave Marinkovića i sličnim. A što je predsjednica točno rekla da je to tako uzburkalo duhove?
“Počinila sam pogrešku kad sam rekla da je ‘Za dom spremni’ stari hrvatski pozdrav. Učinila sam to jer su mi tada tako rekli neki savjetnici. On nije prihvatljiv”, kazala je predsjednica.
Njeni dojučerašnji apologeti, a sada najžešći kritičari, Sačić svakako, prečuli su da je na istoj tiskovnoj konferenciji predsjednica rekla da “neće biti uzvratnog posjeta Srbiji sve dok se ne dogodi pomak u rješavanju sudbine nestalih hrvatskih branitelja i civila”. Zanimljivo je bilo pojašnjenje Kolinde Grabar Kitarović zašto je ranije govorila da je “ZDS” stari hrvatski pozdrav, odnosno da su joj “tako rekli neki savjetnici“.
Stvari su se u njenom uredu počele mijenjati od prosinca 2018. kada je smijenjen predsjedničin savjetnik Mate Radeljić. 24sata je tada podsjetioda je Radeljić skoro četiri godine bio čovjek koji je na Pantovčaku kreirao sve akcije usmjerene udesno, od kojih su mnoge doista u velikoj mjeri štetile Kolindi Grabar Kitarović, pa i hrvatskim nacionalnim interesima, kao i to da je bila javna tajna da baš Radeljić kreira sve prave, ali i lažne sukobe Pantovčaka i Banskih dvora.
Radeljić je svoju smjenu dočekao javnim optužbama da mu je smjenu priopćio “agent SOA-e”, da mu se pritom prijetilo i da je razlog to da “služba želi štititi predsjednicu od njegovog negativnog djelovanja”. Radeljićeve optužbe su odbacili baš svi spomenuti; od Pantovčaka do SOA-e. Desna scena tada je komentirala da je “predsjednica pokleknula pred Plenkovićem”.
Zanimljiv je bio tadašnji komentar Drage Hedla da je Radeljić “vlasnik Bujanca“, da je on “znao i odobrio” Bujančevo zvanje Vojislava Šešelja u emisiju kako bi nagurao vodu na mlin tadašnje kandidatkinje za predsjednicu, a na štetu kandidata Ive Josipovića. Hedl je tada rekao da je “Radeljić sasvim sigurno došaptavao neke informacije” iz ureda predsjednice, ali da Radeljić sigurno neće krenuti uokolo javno pričati sve pikanterije što ih je godinama čuo u njenom uredu, jer to nije nikada bio sklon raditi nakon političkog razlaza.
Tri dana nakon predsjedničinog istupa s konačnom, iako vrlo naknadnom osudom ustaškog pozdrava, Nacional je objavio broj u kojem na naslovnici najavljuje “pakleni plan” desnih krugova, od političkih preko raznih neformalnih do pojedinih desnih medijskih, da ju se u godini u kojoj će tražiti reizbor za Pantovčak potpuno politički diskvalificira. Nacional štiti anonimnost izvora koji je, kako navodi, izravno uključen u političku operaciju, a navodi i da je riječ o strukturama kojima je blizak i Radeljić.
Prvi dio operacije prema tom planu odnosio bi se na iznošenje optužbi o otkrivanju “duboke financijske povezanosti Zdravka Mamića” i predsjednice, za što Nacional ističe da njegovoj novinarki izvor nije predočio nikakav dokaz. Netransparentno financiranje odnosilo bi se na navodnu njenu nevoljkost u njenim predizbornim pregovorima “s desnim miljeom” da se kandidira na izborima 2015.
Plan je te skupine da lansiraju priču po kojoj se ona žalila da je na tadašnjoj poziciji u NATO-u zarađivala bitno više nego što bi kao predsjednica RH, a da su joj dotični krugovi sredili “kompenzaciju”. Takvom pričom Kolindu Grabar Kitarović, navodi Nacional, prikazalo bi se kao povezanu s političko-kriminalnim krugovima, namjera je natjerati je da se od tih optužbi brani, kao i to da se time uzdrma vrh i samog HDZ-a.
U tom trenutku, piše dalje Nacional, krenulo bi se s drugim dijelom plana, odnosno s kandidaturom desničarskog kandidata iz samog HDZ-a, što bi bio otvoreni sukob s Andrejem Plenkovićem. No, prava meta ipak bi bila predsjednica.