Ponedjeljak, 11 studenoga, 2024

BiH 12. u svijetu po proizvodnji i izvozu maline

Vrlo
- Advertisement -

U Bosni i Hercegovini ove se godine očekuje urod malina od oko 10.000 tona, a voćari već tri godine bilježe značajno povećanje proizvodnje voća koje lako pronalazi kupce, najviše u inozemstvu. Oko 90 posto ukupnog uroda malina iz BiH izvozi se u zemlje Europske unije, Švicarsku i Sjevernu Ameriku, dok se ostatak koristi za domaće tržište i BiH prerađivačke kapacitete.
Prema izvještaju USDA – National Agricultural Statistics Service za 2014. godinu, BiH zauzima visoko dvanaesto mjesto u svijetu po proizvodnji i izvozu maline. Najviše nasada malina ima na području bijeljinske regije, oko 315 hektara. Ljubiša Alempić, predsjednik Vilameta, udruge malinara Bratunca, Srebrenica i Milića, za Nezavisne novine je rekao da je proizvodnja malina i na području podrinjske regije iz godine u godinu sve veća.
“Na području ove regije ima oko 150 do 200 hektara zemljišta pod malinama i kupinama, te oko 1500 proizvođača”, naveo je Alempić, dodajući da se sve veći broj poljoprivrednih kućanstava odlučuje na uzgoj malina. Prema njegovim riječima “tržište vapi za dobrom malinom”, a otkupne cijene u BiH su dobre. U posljednje dvije godine cijena po kilogramu malina ne pada ispod 3 KM, a od tri dunuma (tri tisuće četvornih metara) pod malinama, što je oko tri tone uroda, četveročlana obitelj može solidno živjeti. Samo s područja Bratunca otkupljivači malina prošle godine izvezli su oko 3000 tona u skandinavske zemlje. Malinari navode da je ulaganje u proizvodnju bobičastog voća najrentabilnije jer sva sredstva koja se jedne godine ulože na podizanje nasada, otplate se sljedeće godine prodajom uroda.
Već sljedeće godine proizvođač ima zaradu. U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS podržavaju podizanje nasada bobičastog voća tj. malina, kupina i jagoda, na minimalnoj površini od 0,1 hektar po vrsti voća. “Visina subvencija je do 30 posto od ukupno uloženih sredstava u proizvodnju”, kaže Aleksandra Gavrić-Rožić iz Službe za odnose s javnošću resornog ministarstva, koje osigurava i poticaje za otkupljene jagode, maline i kupine. Visina premije za proizvedeno i prodano voće je do 15 posto od prosječne tržišne cijene po jedinici proizvoda. Za prošlu godinu isplaćeno je 670.522 KM poticaja za 740 malinara u RS, a poticaji za maline iznosili su 0,44 KM po kilogramu. Prema podacima navedenog ministarstva, u RS je pod plantažama malina oko 455 hektara poljoprivrednog zemljišta.
Zemljoradnička zadruga u Blagaju, kod Novog Grada, takođe uspješno vodi kooperativnu proizvodnju malina s voćarima i trenutno pod malinama ima 36 tisuća četvornih metara, a u planu je i povećanje proizvodnje. Ove godine očekuju oko 50 tona malina, a tržište je osigurano. Jedan od većih BiH izvoznika malina je tvrtka Klas koja je početkom godine počela s izvozom 20 tona malina u Japan. Klas je prošle godine otkupio 665 tona malina, kao i ostalog bobičastog i šumskog voća od domaćih proizvođača i sve je otišlo u izvoz.
Srbija je sa 80.000 tona treća zemlja u svijetu po proizvodnji malina. Uzgojem se bavi više od 40.000 voćara u 15 općina zapadne Srbije. Posljednjih godina pod malinama je više od 15.000 hektara, prosječan prinos je četiri tone po hektaru, ali ima slučajeva kada se uz primjenu agrotehničkih mjera, dobije i 30 tona. Najveći konkurent srpskim proizvođačima malina je Čile, ali Srbija zbog kvalitete na svjetskom tržištu postiže bolju cijenu.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Hoće li tijekom Trumpovog mandata pojedini teritoriji Bosne biti vraćeni Turskoj?

Promjena mapa država na Balkanu tijekom  novog mandata Donalda Trumpa ali i zbog njegovih odnosa s Vladimirom Putinom predstavlja...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -