Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda kazao je danas u Sarajevu na Rose-Roth seminaru da je pitanje stabilnosti BiH središnje pitanje stabilnosti Balkana i jedno od glavnih pitanja stabilnosti Europe i da upravo ta činjenica zahtijeva da se Bosni i Hercegovini više ne nude polovična rješenja i specijalni statusi.
Po njegovim riječima, u godini koja prethodni dvadesetogodišnjici Daytonskog sporazuma, BiH se nalazi u najsloženijim političkim prilikama od Daytona do danas, ali i najvećoj šansi da se implementira institucionalna i teritorijalna jednakost konstitutivnih naroda i svih njenih građana.
”Na tom putu nas ohrabruje stav Europske komisije koja je potvrdila da europska perspektiva BiH ovisi o osiguravanju institucionalne ravnopravnosti. To je znak da se krećemo u pravom smjeru i da možemo očekivati potporu onome što nas čeka”, kazao je Bevanda.
Čeka nas, dodao je on, jako puno posla na svim razinama, principijelnoj, teritorijalnoj, administrativnoj i ustavnoj osnovi, a sve s ciljem stvaranja uvjeta za gospodarski i ekonomski napredak.
”Svjesni smo činjenice da se BiH ne može jednostavno priključiti EU i tako prikriti postojeće suprotnosti, kontraverze i slabosti unutarnjeg ustrojstva naše domovine. Zbog toga pozdravljamo svaku ideju drugačijeg pristupa EU prema ispunjenju preostalih uvjeta u cilju što skorijeg okončanja mandata međunarodnog visokog predstavnika, dobivanje statusa kandidata za članstvo u EU i početak pregovora za ulazak u europsku zajednicu”, kazao je Bevanda.
Po njegovim riječima, važno je naglasiti da je za otvorenje pristupnih pregovora Europskoj uniji potrebno ispuniti još dva uvjeta, provedba presude Suda u Strazburu i uspostava efikasnog mehanizma koordinacije koji mora poštovati ustavnu strukturu i sve razine vlasti u BiH.
Isto tako, naveo je on, ohrabruju nas i stavovi izneseni u rezoluciji Europskog parlamenta od 6. veljače ove godine o izvješću o napretku BiH za 2013. godinu u kome je naglašeno da je potreban novi razvoj događaja kako bi se spriječio ponovni zastoj u razdoblju kada se približavaju opći parlamentarni izbori u listopadu ove godine.
”U rezoluciji se naglašava da je ustavna reforma ključna za preobrazbu BiH u djelotvornu i potpuno funkcionalnu državu uz osiguranje uravnotežene zastupljenosti svih konstitutivnih naroda i građana te suzbijanja etničke diskriminacije’‘, kazao je Bevanda.
Naveo je da Vijeće ministara BiH poduzima sve mjere kako bi paralelno s kolosijekom ispunjavanja uvjeta za EU i NATO uspostavili kolosijek ekonomskih reformi i regionalne gospodarske suradnje posebno u oblastima u kojima ima sličnosti sa zemljama regije zapadnog Balkana.
On je istaknuo da BiH želi ići putem mira, stabilnosti i ekonomskog prosperiteta.
”Uvjerenja sam da bi se integriranjem BiH, ali i svih drugih država jugoistočne Europe u NATO osigurao put dugotrajnog mira i stabilnosti na ovim prostorima. Stoga je BiH kao strateški cilj i perspektivu odabrala upravo put neprikosnovenog i hrabrog pristupanja europskoj zajednici”,kazao je Bevanda.
Po njegovim riječima, od ulaska u program Partnerstvo za mir u prosincu 2006. godine, BiH sa NATO-om ostvaruje političku i tehničku suradnju te sudjeluje u NATO-ovim vojnim operacijama.
Bevanda je podsjetio na činjenicu da je 2003. godine Parlamentarna skupština BiH usvojila zaključke prema kojima postoji puni politički konsenzus da je članstvo u EU najveći mogući prioritet za našu zemlju.
”Upravo to i jeste svrha procesa stabilizacije i pridruživanja, suradnja zemalja regije na putu ka postizanju zajedničkog cilja, punopravnog članstva u EU. Iskreno se nadam da će današnji dan učvrstiti postojeću suradnju i ojačati odnose između naših zemalja i trasirati put ka dugotrajnom miru i stabilnosti na ovim prostorima”, kazao je Bevanda obraćajući se sudionicima Rose-Roth seminara koji je nastavljen jutros u Sarajevu.
Rose-Roth seminar se od 18. do 20. ožujka održava u Sarajevu u organizaciji Parlamentarne skupštine NATO-a i u suradnji s Parlamentarnom skupštinom Bosne i Hercegovine.
Jučer je održana sesija o temi ”Izgledi za proširenje EU i NATO-a u jugoistočnoj Europi”, a danas je planirano da se razgovara o trenutnoj političkoj situaciji u BiH te o sigurnosnoj suradnji u jugoistočnoj Europi.