Imunoterapija, koja obuhvaća korištenje imunološkog sustava u borbi protiv raka, revolucionirala je liječenje neoperabilnog, metastatskog karcinoma kože. U današnje vrijeme oko 50 % pacijenata oboljelih od te vrste raka preživi više od pet godina nakon liječenja, dok je taj broj prije deset godina iznosio manje od pet posto. Znanstvenici iz centra za borbu protiv raka pri Medicinskom sveučilištu u Beču i Bečkoj općoj bolnici u značajnoj mjeri pridonose istraživanju i razvoju novih metoda liječenja raka.
Tako su sudjelovali i u izradi novih međunarodnih smjernica za liječenje metastaza u mozgu kod oboljelih od melanoma. Melanom je vrsta raka kože koja je mnogo agresivnija i brže metastazira od ostalih, stoga se smatra i opasnijom. No može se uspješno izliječiti ako se kirurški odstrani u ranoj fazi.
Budući da u slučaju liječenja metastatskog melanoma nove vrste imunoterapije imaju malen ili gotovo nikakav učinak kod oko 50 posto oboljelih, stručnjaci iz Beča testiraju nove metode liječenja. Pritom, na primjer, koriste kombiniranu terapiju koja uključuje različite vrste lijekova ili terapiju zračenjem.
U Austriji se godišnje dijagnosticira oko 2.200 slučajeva melanoma. Od toga oko 20 posto oboljelih razvije metastaze, no njihov je broj u porastu.
Stručnjaci iz Beča naglašavaju da su redoviti pregledi kod dermatologa i izbjegavanje izlaganja sunčevim zrakama najbolja prevencija protiv raka kože. Christoph Höller, znanstvenik sa Sveučilišne klinike za dermatologiju Medicinskog sveučilišta u Beču, objašnjava da ne postoji zdrava preplanulost i ističe da ljudi trebaju zaštititi kožu od sunčeva zračenja ako žele spriječiti rak. To znači da trebaju izbjegavati sunčevo zračenje ili prekriti kožu, a ako to nije moguće, onda je potrebno koristiti kremu za sunčanje.