Zapaljivi naslovi dobro se prodaju. Prodaja znači profit. No ako je profit jednokratan, a posljedice zapaljivih naslova loše, pa i po austrijsku ekonomiju čemu onda potpaljivanje situacije u BIH? Radikalne Ustaše, koje spominje Kurir u BIH su na margini, počesto je otkrivano da svastike koje se podmeću jednoj strani jest šarala upravo ona druga strana kako bi mogla izići s optužbama. Isto tako radikalne islamističke opcije u BIH ne podržava niti jedna oficijelna većinska muslimanska stranka. Sama Islamska zajednica u BIH preuzela je vodstvo u osudi širenja radikalnog islamizma. U BIH se i danas može sigurno putovati. Država pokušava stati na noge. Čemu onda ovaj tekst iz Austrije? Kurir je inače lijevo orijentirani prosocijalistički list. Pa je nejasno tko stoji iza teksta koji potpisuje stanoviti Wilhelm Theuretsbacher.
Prenosimo tekst.
Širi se strah od novog rata u BiH
Samo u Trnovu, jednom gradiću za turiste u nastajanju, je investitor iz Emirata najavio zapošljavanje 10.000 domaćih radnika, što znači da će samo ovaj projekt utrostručiti broj pripadnika bh. vehabija
U BiH je prisutan strah od novog rata, piše bečki dnevnik Kurir, navodeći da se dosadašnjim stranama u sukobu pridružila još jedna – arapske vehabije.
“Što mislite, kad će doći rat?”, Bilo je pitanje jednog taksista na zračnoj luci u Sarajevu s kojim su se suočili novinari bečkog dnevnika.
Taksist nije jedini koji strahuje od rata, konstatira list, dodajući da stanje u Sarajevu “prikazuje zabrinjavajuću sliku”.
“Svastike fašističke Ustaše – Hrvati provociraju svoje muslimanske sugrađane. Radikalni muslimani, na drugoj strani, veličaju Islamsku državu. Glasine o navodnim terorističkim kampovima dodatno unose osjećaj nesigurnosti u javnosti. Propaganda i međusobno provociranje obilježavaju svakodnevnicu. Klima je 20 godina nakon okončanja rata i dalje otrovna “, prenosi” Kurir “.
Bošnjacima, Hrvatima i Srbima se pridružila i jedna nova stranica u sukobu – arapske vehabije, koje kupuju trenutno brojne nekretnine, grade čitave gradove iu međuvremenu su najveći poslodavci u zemlji.
Vehabije od svojih zaposlenika očekuju rigorozno pridržavanje vjeri is ekstremnim pravilima odijevanja.
Do sada radikalni, među 2,5 milijuna umjerenih bosanskih muslimana nisu imali važnu ulogu, naglašava list, dodajući da podaci Ministarstva unutarnjih poslova BiH procjenjuju broj vehabija na ne više od 5.000. To se, međutim, kako smatra bečki dnevnik, može sada brzo promijeniti, prenosi Tanjug.
Samo u Trnovu, jednom gradiću za turiste u nastajanju, je investitor iz Emirata najavio zapošljavanje 10.000 domaćih radnika, što znači da će samo ovaj projekt utrostručiti broj pripadnika bh. vehabija.
Uz velike muke, podsjeća list, Bošnjaci su se proteklih godina uspjeli riješiti boraca bliskih Al Qaidi koji su tijekom rata došli u zemlju.
“Sada će s dolazećim milijarderima to biti teže. Bošnjaci strahuju od ekonomskog prisilnog misionarenja”, prenosi list.
Vehabizam je plodno tlo za islamski terorizam, a stanice s vezama na Islamskoj državi su ustanovljene u Gornjoj Maoči, Zenici, Bihaću i Brčkom, navodi “Kurir”, dodajući da su bh. obavještajna služba OSA i policija djelovali uz neočekivanu učinkovitost protiv njih.
Također, list prenosi i izjave predsjednika RS Milorada Dodika kako postoji tajni arapski plan, prema kojem je predviđeno naseljavanje 500.000 vehabija.
Međutim, i manje pristrani političari, kao što je šef austrijske diplomacije Sebastian Kurz su upozorili na opasnost od islamističkih tendencija, ukazuje “Kurir”.
List podsjeća da je Kurz, spominjući te islamističke tendencije u BIH, govorio u vezi s utjecajem Saudijske Arabije.