Srijeda, 24 travnja, 2024

Autohtoni hrvatski kod Boke hrvatski studenti žele trajno zaštititi od zaborava

Must Read

Zadarski studenti kroatistike Josip Uglešić, Josip Renić i Jakov Momirović ovih su dana zvijezde našeg grada, a da to ne bi prošlo ispod radara, ispričali su nam o čemu je riječ. Naime, prije nekoliko dana njih su trojica na Znanstvenom skupu u Crnoj Gori održala predavanje o hrvatskom biseru kulture – Boki kotorskoj i to pred visokim društvom, među kojima spomenimo zasad samo ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana.

Sve je počelo od izvrsnog seminarskog rada

Znanstveni skup »Identitet Hrvata Boke kotorske’’ održan je na visokoj razini. Otvoren je u Zagrebu gdje je bio ministar znanosti i obrazovanja, Radovan Fuchs, nastavio se u Tivtu u Crnoj Gori, a zatvoren je u Zaljevu hrvatskih svetaca na otočiću Gospe od Škarpjela, i to potpisivanjem važnih zaključaka. Inicijatorica i suorganizatorica Skupa je prof. dr. Vanda Babić Galić, profesorica sa Sveučilišta u Zadru koja već deset godina na Kroatistici drži izborni kolegij Hrvatska kulturna i književna baština Boke kotorske.
– Ove školske godine imala sam veliku grupu studenata koji su bili oduševljeni bokeljskom baštinom i onim što im je ovaj kolegij otkrio. Usprkos pandemiji pronalazili smo velike dvorane kako bismo mogli održavati nastavu. Na tome zahvaljujem gimnazijama i Gradskoj knjižnici. Nastup studenata na znanstvenom skupu bio je moja ideja koja se nametnula njihovim sjajnim seminarskim radom. Rad je imao za cilj istražiti koliko su studenti ranije poznavali Boku i je li je potrebno uključiti u nastavni plan, rekla je Babić Galić, nakon što su se vratili Crne Gore.
Kako je dodala ponosna profesorica, ta trojica mladića su nastupila u ime svojih kolega i pokazala zavidnu razinu znanja, percepcije, kao i sam načina izlaganja.
– Izazvali su reakciju svih prisutnih i svojim nastupom pokazali da cijeli naš Skup, zaključci i traženja imaju smisla. Mladi čovjek je željan znanja, istražuje vlastitost i vrlo mu je važno da baština Boke bude dio obrazovnog kurikula. Jasno da sam ponosna i to neizrecivo. Nema veće nagrade za desetu obljetnicu kolegija, istaknula je Babić Galić.

Jedan Jakov i dva Josipa

Naime, upravo je je uključivanje Boke kotorske u školski kurikul jedan od najvažnijih ciljeva ovog Skupa. Kako je rekao jedan od studenata, Jakov Momirović, njihovo sudjelovanje na Skupu zapravo išlo u službu puno većeg cilja, kako bi poslali poruku onima koji imaju moć za promjene.
– A to je da hrvatska kultura Boke kotorske čim prije uđe u obvezne predmete obrazovnog kurikula hrvatskog školstva. Istaknuli smo neupitnu povezanost Bokelja i Hrvata, pogrešno posložene prioritete hrvatskog obrazovanja i tužnu činjenicu da djeca i đaci u Hrvatskoj jedva da i zemljopisno mogu pokazati na prostor Boke, a kamoli reći nešto o ogromnom nasljeđu hrvatske kulture, baštine i tradicije, rekao je Momirović, inače Zadranin na drugoj godini Kroatistike.
– Na studiju gdje je pregršt lektirnih i teoretičarskih kolegija, kolegiji poput Hrvatske književne i kulturne baštine Boke kotorske su zaista odmor za dušu jer je u većem dijelu to rad iz ljubavi i iskrenog zanimanja, rekao je Momirović.
Za svoje izlaganje zadarski studenti dobili su odlične komentare, a ministar Grlić Radman darivao ih je kravatama, iako to uopće nije bilo predviđeno u protokolu.
Josip Uglešić, student treće godine Kroatistike kaže da djeca i mladi ne znaju za postojanje hrvatske kulture koja se nalazi toliko blizu.
– A znaju za toliko kultura i naroda koji nemaju nikakve veze s njima samima. Naravno, ne osporavam bitnost takvih saznanja, ali smatram da bi se trebalo govoriti najprije o vlastitoj kulturi i tradiciji kada ju već imamo. Ne samo da ju imamo već je njezino izobilje pozamašno, ističe Uglešić koji još sabire dojmove.

Zaslužili čestitke i darove od ministra

– Još nisam svjestan na kakvom Skupu sam imao čast sudjelovati. Ovo je jedno ogromno iskustvo za mene. I danas mi je nevjerojatno koliko smo čestitaka dobili od gotovo svih sudionika, a ovdje bih izdvojio rektora Katoličkog sveučilišta u Zagrebu Željka Tanjića i novoga kotorskog biskupa Ivana Štironju koji su nam udijelili brojne komplimente, rekao je Uglešić, Zadranin podrijetlom iz Velog Rata.
Josip Renić je dodao da su im zadovoljstvo i podršku iskazali još i ravnatelj Instituta društvenih znanosti »Ivo Pilar« prof. dr. sc. Željko Holjevac, ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje dr. sc. Željko Jozić te saborska zastupnica Zdravka Bušić, kao i mnogi drugi.
Student Josip Renić je u Zadar došao studirati iz Kaštela, rodom je iz Renića kraj Buškoga jezera (BiH). Izborni kolegij o Boki kotorskoj izabrao je zbog velike želje za znanjem o Boki, njenoj tradiciji i o svemu hrvatskom u njoj.
– Osim Boke, naglasili smo, također, kako podupiremo put i razvoj Crne Gore kao europske države, što je također važno za jačanje prijateljskih odnosa te daljnjoj suradnji s mladima koji dolje ponosno žive i odrastaju. Zaključio bih da nam je sudjelovanje na ovom skupu samo motiv da radimo dalje na još bolji način te da ne posustajemo u širenju znanja o našoj kulturi izvan granica Lijepe Naše, rekao je na kraju Renić.

Knjiga prof. Babić Galić za obrazovanje crnogorskih vodiča

Jedna od začetnica inicijative, prof. dr. Vanda Babić i prof. dr. sc Željko Holjevac, predsjednik programsko-organizacijskog odbora te ravnatelj Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, potpisali su zaključke Skupa u prisustvu ministra vanjskih i europskih poslova RH Gordana Grlić Radmana i Kotorskog biskupa Ivana Štironje.
– Što se našeg glavnog cilja tiče, došli smo na pola puta. Sad ćemo Zaključke koje smo donijeli i potpisali na otoku Gospe od Škrpjela predati nadležnom ministarstvu. Dio Programsko–organizacijskog odbora znanstvenog skupa nastavlja dalje kao Inicijativni odbor za uključivanje hrvatske baštine Boke u predmetne kurikule RH i sigurna sam da ćemo u dogovoru s ministrom Fuchsom doći do ostvarenja cilja. Drugi cilj smo ostvarili. Kao nikad do sada hrvatska država je stala iza hrvatskog naroda u Crnog Gori podržavajući europski put Crne Gore no s jasnim stavom prema pravima naše manjinske zajednice i hrvatske baštine koju je Bokelj unio u kulturološku sliku Crne Gore. Poruka ministra Grlića Radmana bila je jasna, kao i naša. Dosta je, ni pedlja dalje! Gradimo zajedno, ali ne preko naše vlastitosti i stoljetne opstojnosti. Uputit ćemo zahtjev crnogorskoj vlasti kako bi uključila naše udžbenike u educiranje turističkih vodiča po Boki i na taj način zaštitili hrvatski identitet Boke i stoljetnu baštinu. To nam je treći zadatak. Kad to odradimo, možemo reći da smo autohtoni hrvatski kod Boke trajno zaštitili od otimanja, ali i zaborava.
Među zaključcima je i prijedlog da se knjiga V. Babić, »Boka kotorska, zaljev svetaca i hrvatske kulture« uključi u obveznu literaturu za obrazovanje turističkih vodiča u Crnoj Gori.
– Pokrenuli smo pitanje uključivanja hrvatske baštine Boke u obrazovni program za turističke vodiče u Crnoj Gori kako ne bismo svjedočili neprestanom prešućivanju, brisanju ili krivom interpretiranju naše baštine. Na koncu, otišli smo u Boku stati iza našeg naroda koji je unatoč i usprkos (ne)vremenima, ostao na svom rodnom pragu kao čuvar velike i vrijedne hrvatske baštine i baštine Crne Gore kojoj Boka granično pripada, zaključila je Babić Galić.

Književna, povijesna i vjerska razina

Zadatak je bio sažeto i koncizno predstaviti kulturološko nasljeđe Hrvata Boke kotorske. Kako je rekao Momirović, učinili su to na tri razine: književnoj, na onoj promicatelja hrvatske kulture u Boki kotorskoj te na razini važnih povijesnih događaja i njihovog odjeka.
Renić je istaknuo kako su jasno dali do znanja da se na ovu temu ima što govoriti na području školskih predmeta hrvatskoga jezika i književnosti, povijesti, povijesti i umjetnosti te vjeronauka.
Uglešićev dio izlaganja bavio se povijesnom bitkom poznatijom pod nazivom Peraški boj i dolaskom Petra Zrinskoga u sam Perast osam dana nakon bitke.
– Osim toga, iznio sam i par zanimljivih činjenica o čuvenom svetištu otoku Gospe od Škrpjela i veličanstvenom remek djelu Tripe Kokolje koji je čitavu unutrašnjost crkve oslikao u baroknom stilu, kazuje Uglešić.

Ljepotu Boke teško je riječima dočarati

Terensku nastavu u Boku, uz pomoć Središnjeg državnog ureda, HNVCG i Odjela za kroatistiku Sveučilišta u Zadru, prof. dr. Vanda Babić Galić uspijeva organizirati svake druge godine.
– To je upravo ono gdje studenti imaju priliku naučeno vidjeti, osjetiti i naučeno prezentirati te to znanje i dojmove prenositi drugima. Sve knjige svijeta o Boki ne vrijede jednog sjaja u oku studenta koji je upio važnost, ljepotu i pečat vlastitosti Bokokotorskog zaljeva te to znanje i prenosi dalje, govori Babić Galić.
Upravo je terenska nastava jedan od faktora privlačnosti njena kolegija, kojeg je prvo uspostavila na Hrvatskom studiju, a onda na Sveučilištu u Zadru.
– Osim što slušamo iznimno zanimljiva i korisna predavanja o hrvatskoj kulturi Boke, svake druge godine održi se i terenska nastava, što je iznimno bitno jer čovjek najviše uči vizualno i na licu mjesta, a baš ta terenska nastava prekrasno zaokruži sva znanja koja studenti ponesu sa sobom nakon odslušanog kolegija, govori student Uglešić.
Bokom je oduševljen i Momirović.
– Sama Boka kotorska je za mene do sad najljepši kutak planete koji sam imao prilike vidjeti. Slike i videa jednostavno ne mogu dočarati prirodnu i arhitektonsku ljepotu Boke kotorske jer se tamo jednostavno mora otići i to doživjeti. Osjetiti ljepotu otoka Gospe od Škrpjela i pogledati strop u crkvi koja odiše svetošću nešto je što se nadam da će i ostali kolege imati privilegiju doživjeti, kao i katedralu sv. Tripuna. Perast, Prčanj, Kotor, Tivat i sva ostala idilična mjestašca odmor su za dušu i tijelo, zaključuje Momirović.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Koja je uloga sarajevske influencerice unutar razbijenog narkokartela

Završeno je prvo ročište za petoricu osumnjičenika uhićenih u operaciji "Black That 2", za koju su zatražene i oslobođene...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -