Brzi izboji radiovalova (fast radio burst, FRB) jedna su od najtajnovitijih pojava u astronomiji, koju poznajemo tek petnaestak godina, a njezini izvori i dalje su predmet istraživanja. U slučajevima kada ih se otkrije, FRB-i najčešće imaju vrlo pravilne uzorke, pa do Zemlje dolaze vrlo snažni pulsevi elektromagnetskog zračenja vrlo kratkog trajanja, na razini tisućinke sekunde, ali se ponavljaju u pravilnim razmacima. Najčešće dolaze iz smjera galaksija udaljenih milijarde svjetlosnih godina, a što im je pravi uzrok, za sada ne znamo.
Kozmička podudarnost
Vremenski razmak među ovim događajima bio je tek 2,5 sata, a podaci pokazuju kako su oba signala imala izvorište u istom dijelu neba, kao i da su došli s otprilike iste udaljenosti.
Podudarnost ovih događaja u bazama podataka teško da može biti slučajna, tj. vjerojatnost da je riječ o slučajnosti statistički je oko 1:200. Činjenica da bi događaji mogli biti povezani u skladu je s teorijom, koja kaže da spajanje binarnog sustava neutronskih zvijezda za sobom ostavlja supermasivni i visoko magnetizirani kompaktni objekt. On s gubitkom okretnog momenta, s vremenom kolabira u crnu rupu, odbacuje svoju magnetosferu – i samim time proizvodi ono što vidimo kao brzi izboj radiovalova.
Teorija kaže kako dvije visoko magnetski nabijene zvijezde, kada se spoje i formiraju crnu rupu, proizvode izboje radiovalova. Naime, crna rupa ne može imati magnetsko polje, pa događaj njezinog nastanka dovodi do događaja u kojem brza izmjena magnetskog polja, kao što proizvodi električnu energiju, može proizvesti i intenzivne radiovalove, koji se u konačnici manifestiraju kao FRB.
Ovo predviđanje moglo bi sada biti potvrđeno novim opažanjima. Naime, tri velika detektora gravitacijskih valova, LIGO, Virgo i KAGRA, bit će pokrenuti ponovo ovoga svibnja, a bit će osjetljiviji no ikad. Istodobno će raditi i mnogi radioteleskopi. U slučaju da neki od detektora zabilježi gravitacijske valove, konzistentne sa spajanjem neutronskih zvijezda, prema istom će dijelu neba odmah biti usmjereni i radioteleskopi, u potrazi za FRB-ima. Usporedbom podataka pokazat će se je li ovo otkriće zaista ključno za otkrivanje izvora barem jedne vrste brzih izboja radiovalova, ili je ipak riječ o slučajnosti.