Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024

Armensko pitanje u kasnom Osmanskom Carstvu

Vrlo
- Advertisement -
U svijetu se ovaj petak obilježila stogodišnjica genocida nad Armencima počinjenog  1915. godine.
Papa Franjo je u nedavnom obraćanju izjavio da je to bio prvi genocid dvadesetog stoljeća, na što je stigla oštra reakcija turske vlade. Nakon pape, vlade pojedinih država počele su se izjašnjavati misle li da je to genocid ili ne i u tome na žalost bitnu ulogu igra sadašnja politička situacija i veze koje države trenutno imaju.

Stvaranje armenskih revolucionarnih organizacija i nereguralnih osmanskih jedinica-hamidija

Nakon Berlinskog kongresa u Osmanskom Carstvu su paralelno tekla dva procesa. Sultan Abdülhamit II je nastojao koliko je moguće centralizirati državu, a novostvorene okolne države i neke velike sile nastojale su na daljnjem raspadanju Osmanskog Carstva.

Abdülhamit II nije imao puno izbora. Berlinskim ugovoru obećao je da će provesti reforme, a Carstvo za ozbiljnije zahvate nije imalo novaca. Nije se čak moglo kontrolirati niti pobunjena kurdska plemena u Anadoliji zbog nedostatka sredstava za ozbiljne državne vojno-milicijske jedinice u cijelom Carstvu, pa se odlučio većinu redovnih jedinica držati na Balkanu.

Kako je vidio da je njegov dotadašnji koncept osmanizma (zajedničke nacije, zajedničke dinastije i zajedničkih interesa) kojim je i nemuslimanima nudio prirodna i politička prava doživio poraz, zaključio je da se najpametnije okrenuti islamizmu jer je on ipak službeno bio kalif islamskog svijeta. Time je nastojao postići, i to podosta uspješno, povratak narušenog povjerenja muslimana u središnje institucije i dinastiju te osnažiti Carstvo. Predstavljao se kao vođa muslimana i njihov zaštitnik unutar Carstva.[1]

To je bilo posebno važno za istočnoanadolsku situaciju jer od samog početka niti najmoćniji sultani tamo nisu imali potpunu kontrolu. Radi se o udaljenim, teško prohodnim terenima u kojima su uz Turke živjeli Kurdi, Armenci, Kozaci, Arapi i nestorijanci. Kao rezultat poraza od Rusa u Velikoj istočnoj krizi, već 1878. nastaju neki pokreti za samostalnost pa je tako Sheikh Ubeydullah 1878. poveo pokret za samostalnost područja Hakkaria na granici s Iranom protiv osmanske, ali i iranske vlasti uz pomoć Britanaca. Posljedica tog pokreta jest aktivno (uspješno) nastojanje sultana da ostvari dobre odnose s vođama svih muslimanskih plemena. Sheikh Ubeydullah preseljen je u Meku, a plemena i lokalne vlasti počeli su surađivati.[2]

Sve to dovelo je do stvaranja hamidija (konjičkih plemenskih regimenti) najvjerojatnije 1890. godine. U povelji iz 1891. koja nas obavještava o njihovom nastanku doslovno stoji kako je razlog stvaranja vojni red i obrana države od agresije i infiltracije stranih subjekata. Kako do tada nisu sudjelovali u efektivnim osmanskim snagama te su time umanjivali osmansku snagu, stvaranjem plemenskih konjaničkih jedinica omogućava im se da djelotvorno sudjeluju u obrani Carstva, a ipak ne izlaze iz svojih plemenskih običaja. Sastojale su se od kurdskih, turskih i arapskih plemena iako je predodžba u javnosti danas da su to iskljućivo bili Kurdi.[3]

Dva osnovna razloga za stvaranje tih jedinica bili su kronični nedostatak novaca i potreba da se smanji efektivna vojska s 250 000 na 190 000 (odlučeno je da se veća pažnja mora pridati Balkanu) te želja da se na neki način privuku ta plemena centralnoj vlasti i da nakon toga postanu lojalni podanici. Plemena su bila neplaćena za svoju službu, osim vođa koji su dobivali darove te slali sinove u Istanbul gdje su se školovali i ulazili u vrhove vojske. To je naravno u sebi krilo i brojne opasnosti jer su se naoružani odredi mogli, a često i jesu, namirivati pljačkajući lojalno stanovništvo Carstva.[4]

S druge strane, rad na dezintegraciji Carstva je bio vrlo aktivan. Armenci su već od 1872. godine imali Uniju spasa koja je formirala ustaničke odrede. Krajem 1879. godine prve srpske čete nakratko upadaju u Makedoniju, a teroristički komitet nastao je 1895. godine i od tada je srpsko prisustvo u Osmanskom Carstvu konstanta. Godine 1899. stvorena je četnička škola VMORO-a u Sofiji, a od 1902. i grčke čete (andarti) su konstantno u Makedoniji. Od 1905. postojao je i komitet za slobodu Albanije.[5] Iako su velike sile proklamirale status-quo, postalo je očito da Osmansko Carstvo više nema moćnog zaštitnika kakav je nekad bila Velika Britanija, a ona sama je zbog svojih interesa neslužbeno preko raznih organizacija (kao npr. Balkanskog komiteta u Londonu) nastojala na daljnjoj dezintegraciji Carstva i sve više inzistirala na reformama za koje Carstvo nije imalo novaca.

Armenci su jedan od autohtonih naroda na osmanskom području. Postojalo je kraljevstvo prije Krista u kojem se armenska aristokracija izborila za dokument kojim se kralj odrekao brojnih ovlasti (svojevrsna Magna Carta). Kasnije je taj teritorij dijeljen među brojnim državama, a prvo veće doseljenje muslimana datira u vrijeme arapskih osvajanja. Ono što razlikuje Armence od ostalih podanika Osmanskog Carstva su pokušaji njihovih lidera već u sedamnaestom stoljeću da uz pomoć zapada postignu autonomiju. Reforme devetnaestog stoljeća omogućile su Kurdima da se spuštaju u područja naseljena Armencima koji su stoga gubili zemlju i ulazili u borbe s Kurdima.

Pravi početak revolucionarnih zbivanja kod njih je pojava Socijaldemokratske stranke (Hnchakian) koja je bila sklona Marxovu nauku. Imali su dva cilja. Prvi je bio izlazak iz Osmanskog Carstva, a drugi stvaranje demokratske republike. Surađivali su s makedonskim revolucionarima koje su najčešće susretali u Bugarskoj gdje je postojala i armenska dijaspora. Prva neuspješna pobuna dogodila se 1894. u Sasunu (provincija Bitlis).[6] Kada je izbila pobuna, zadužen za njeno smirivanje bio je Zeki Paša. Kako je imao samo jednu konjičku diviziju u tom području, mobilizirao je plemenske jedinice. Posljedice su bile strašne. Došlo je do velikog masakra, silovanja, paljenja sela, pljačke pod optužbom da seljani podupiru armenske komitađije. Ubijeno je najmanje 40 000 Armenaca kako je ustvrdio francuski veleposlanik. S njim se ne slažu armenski autori koji tvrde da je već u tom prvom pokolju ubijeno stotinu tisuća Armenaca.[7]  Nakon neuspjeha pobune došlo je do podjele na dvije odvojene stranke gdje se jedna odrekla socijldemokracije dok je druga zadržala i taj segment. Nova pobuna izbila je 1896. u Vanu, ali je brzo ugušena.

Početkom devedesetih formirana je Armenska revolucionarna federacija (Dashnakist stranka). Oni su imali puno kontakata s Rusijom, dio vođa bili su naseljenici u Rusiju tijekom 19. stoljeća, putovali su cijelom Europom, a kao i njihovi rivali imali su i socijalističkih ideja koje su u program federacije dospjele 1907. godine. Naravno, Rusija je pružala logističku podršku za akcije, na njenom terenu su se revolucionari odmarali i time je pomogla u osmanskom shvaćanju o neprijateljskom djelovanju susjeda te potrebi za očuvanjem hamidija.

U isto vrijeme u Makedoniji su bjesnile četničke borbe koje su uglavnom stišavane uz pomoć regularnih jedinica, ali su povremeno Albanci korišteni kao Kurdi i ostale hamidije u Anadoliji za izvršenje pokolja.

Kriza Carstva početkom dvadesetog stoljeća

Neuspjeli Ilindenski ustanak koji je izazvao velike pogrome u Makedoniji iznova je na stol postavio pitanje provođenja reformi u Osmanskom Carstvu. Balkanski komitet u Londonu nastao je 1903. godine kao reakcija na pokolj koji se dogodio nad makedonskim stanovništvom nakon Ilindenskog ustanka. Skupina britanskih intelektualaca je Veliku Britaniju vidjela kao jednog od glavnih krivaca za te pokolje jer je bila jedna od sila koja je inzistirala na promjeni Sanstefanskog ugovora i vraćanju Makedonije u ruke Osmanskog Carstva. Djelovanje Komiteta bilo je probugarsko i radili su na tome da se ili provedu reforme koje su bile propisane Berlinskim kongresom, ili da se stvori autonomna Makedonija koja bi se u kasnijim projekcijama pripojila Bugarskoj. Na prvom sastanku održanom u Londonu pod predsjedanjem parlamentarca Jamesa Bricea i uz prisustvo brojnih drugih britanskih uglednika stvoren je Komitet, a jedna od prvih aktivnosti bilo im je objavljivanje brošure Makedonija.[1] U toj brošuri optužili su britansku politiku vezanu uz istočno pitanje. Velika Britanija je radila konstantno na očuvanju Osmanskog Carstva i ometanju Rusije u pokušaju prodora na zapad. Velika Britanija je proglašena svodnikom koji je zaslužan za to što je veliki dio europskog tla u Berlinu vraćen Osmanskom Carstvu. Njena je odgovornost bila velika i u tome što britanska politika nije dovoljno inzistirala na reformama nego je sve prepušteno Monarhiji i Rusiji. Balkanski komitet je od svog osnivanja konstantno vršio pritisak na britansku vladu da ustraje na reformama u Makedoniji. Njegovi članovi, kao braća Noel i Charles Roden Buxton, sir Artur Evans, spomenuti James Brice, Edward Grey dok je još bio član parlamenta i razni biskupi, isticali su u mnogo navrata brojna zvjerstva nad egzarhijskim makedonskim stanovništvom.  Novinar Timesa James David Bourchier je čak i sudjelovao u stvaranju Balkanskog saveza spojivši bugarskog premijera Gešova i grčkog premijera Venizelosa.[2]

Reakcija Rusije i Austro-Ugarske, u bojazni da bi Velika Britanija mogla preuzeti inicijativu oko kršćanskog stanovništva Carstva, nije izostala. Uveden je program Mürzsteg reformi kojim je, pod izravnim nadgledanjem Rusije i Austro-Ugarske Monarhije, postavljen civilni upravitelj Makedonije Hilmi-paša. Trebale su biti provedene reforme u žandarmeriji, u podjeli administrativnih područja u skladu s nacionalnom slikom te je trebalo osnovati miješanu komisiju za političke zločine.[3]

Reforme su se polako počele provoditi, ali to nije spriječilo ogorčene komitske borbe u kojima su ratovali svi protiv svih štiteći „svoje“ od onih „drugih“ i pokušavajući postići što bolji položaj kod očekivanog raspada Osmanskog Carstva.

Armensko djelovanje uoči mladoturske revolucije

Armensko stanovništvo Osmanskog Carstva možemo dijeliti u dvije oštro odijelene skupine. Većina Armenaca je sudjelovala u svakodnevnom životu Carstva, bavila se poljoprivredom i surađivala s lokalnim nearmenskim stanovništvom. Oni su trpili upade kurdskih plemenskih vođa koji su im oduzimali zemlju, ali kako to pokazuje rad Janet Klein, oduzimali su zemlju i Kurdima iz slabijih plemena te su se Armenci i Kurdi povremeno i udruživali protiv nasilnika kao što je bio vođa jednog od kurdskih plemena Hüseyin-paša.[4]

Druga skupina Armenaca bili su revolucionari okupljeni u strankama Hncakian i Dashnaks i bili su mnogo mobilniji te su sudjelovali u revolucionarnom životu Rusije, Osmanskog Carstva i Irana. Mnogi revolucionari su kretali iz Ruskog Carstva, održavali treninge u Iranu te kasnije odlazili na područje Osmanskog Carstva. Tim putem se transportiralo i oružje. Postoje zabilješke o sudjelovanju istih ljudi u ruskoj revoluciji 1905., iranskoj 1908.-1911. i pripremi mladoturske revolucije i kasnijem parlamentarnom životu Osmanskog Carstva.[5] S tim ljudima kolale su i ideje. Neki od osnivača obiju armenskih osmanskih partija bili su dio ruskog političkog života te su bili zahvaćeni populizmom i socijalizmom. Kako je industrija u Osmanskom Carstvu bila u povojima teško je bilo u potpunosti slijediti marksistički nauk. Ipak, na kongresu Hncakian stranke 1905. odlučeno je da će se ona boriti za političku demokraciju baziranu na marksističkim principima u Osmanskom Carstvu te za proletersku revoluciju na Kavkazu. Iste godine Dashnaks stranka širi svoje djelovanje na borbu protiv jednog i drugog carizma. Kako su mladoturci bili društveno konzervativni i nisu željeli pomoć od socijalista, efektivno sudjelovanje armenskih organizacija u mladoturskoj revoluciji nije bilo moguće.[6]  No, od samog početka djelovanja Komiteta za jedinstvo i napredak postojale su veze i pozivi Armencima da se priključe borbi za ustavno Osmansko Carstvo. Izzet-beg, Murad-beg i Ahmed Riza (vođe različitih frakcija mladoturskog pokreta) već 1895. pozivaju Armence na suradnju. Kako je u mladoturskom pokretu došlo do razilaženja i pojave panturskih ideja (Ahmed Riza), Armenci su saveznika tražili u onim snagama koje su se tom panturcizmu protivile. Princ Sabbahedin, vođa jedne od frakcija mladoturaka, pozivao je Armence na suradnju što se nastavilo do jedinstva mladoturaka postignutog 1907. godine. Suradnja se uglavnom nudila Dashnaks stranci koja je tu suradnju uglavnom i prihvaćala. [7] U razdoblju suradnje s mladoturcima dogodilo se još jedno krvoproliće Armenaca. U Sasunu je godine 1904. Dashnaks stranka pokušala napraviti ustanak šaljući svoje gerilce i naoružavajući lokalno stanovništvo. Posljedice su bile strašne. Ubijeno je između 3 i 8 tisuća ljudi, a tijela su im izrezana i puštena Tigrisom ne bi li se sakrili tragovi. Uništeno je 45 sela.

Parlamentarno razdoblje

Ono što se u historiografiji zove mladoturskom revolucijom u stvari i nije bila revolucija. Podatak da je u preuzimanju vlasti od strane mladoturaka ukupno poginulo 20 ljudi, govori nam da je sve bilo dobro pripremljeno i da nije bilo velikog otpora. Najveće nezadovoljstvo bilo je u Makedoniji gdje su se pojačavali komitski napadi. Sultan je slao svoje doušnike u Makedoniju, a poslao je i jednog od svojih vojnih savjetnika Şemsi-pašu kao zapovjednika Makedonske armije. On je ubijen od strane pripadnika Komiteta Jedinstvo i napredak potporučnika Atif-bega što je izazvalo prelazak velikog dijela vojske u redove pobunjenika. Počeli su masovni skupovi za povratak ustava po makedonskim gradovima što je prisililo sultana Abdülhamida II da sazove parlament 24. srpnja 1908. Mladoturci su se u prvih nekoliko mjeseci iskreno pokušali obračunati s prvacima starog režima, a pokrenuli su i pregovore s predstavnicima manjinskih naroda u Carstvu. U Solunu su krenuli u pregovore s prvacima VMORO-a, srpske i grčke zajednice, a već u srpnju 1908. stvorena je komisija radi koordinacije kod ispitivanja programskih dokumenata. Platforma nakon tih pregovora bila je sljedeća. Povećala se predstavnička moć i smanjio autoritet sultana, uvedena je odgovornost vlade parlamentu, sloboda tiska, udruživanja i političkih organizacija te jednakost pred zakonom. Glavno neslaganje bilo je oko prava neturskih zajednica koje su zahtijevale neovisan kulturni, ekonomski i politički razvoj. Ono što su im mladoturci ponudili bio je rast moći lokalnih vlasti i rada vilajeta bez etničkih granica.  U osmanski parlament izabrano je 147 Turaka, 60 Arapa, 27 Albanaca, 26 Grka, 14 Armenaca, 10 Slavena i 4 Židova.[8]

Zasjedanje parlamenta u prosincu 1908. godine
Zasjedanje parlamenta u prosincu 1908. godine

Izjednačavanje stanovništva pred zakonom vodilo je odustajanju od dotadašnjeg islamizma i prihvaćanju osmanizma kao vladajuće ideologije, uz nadu da će svi stanovnici prihvatiti Carstvo kao svoj dom i prestati u susjednim zemljama gledati nadu za oslobođenje od Osmanskog Carstva. Revolucionarni komiteti su u početku mladoturske vlasti prestali s komitskim borbama i svoje djelovanje ustrojili kao regularne političke partije. Među Armencima isticao se Dikran Zaven koji je u svojem novinarskom radu potaknuo Dashnaks stranku na suradnju s mladoturcima u rušenju sultanove vlasti te je kasnije bio aktivan na uspostavljanju dobrih odnosa svoje stranke s mladoturskim režimom.

Djelovanje armenskih zastupnika bilo je u socijalističkom klubu u kojem su se nalazili zastupnici Dashnaks stranke, jedan zastupnik Hncakian stranke i zastupnik iz Soluna Dimitar Vlahov.[9]

Pokušaj kontrarevolucije i masakr u Adani

Pripadnici Ahrar stranke (njih su u Osmanskom Carstvu nazivali liberalima iako su u borbi protiv mladoturaka surađivali s najkonzervativnijim dijelom društva) privremeno dolaze na vlast kada vojnici Prvog korpusa 12. i 13. travnja 1909. izazivaju nerede razbijanjem po gradu nakon pogreba ubijenog glavnog urednika opozicijskih novina Serbest Hasana Fehmia. Ubili su dvojicu ministara Riza-pašu i Nazim-bega i natjerali vladu da nakon toga podnese ostavku. No tada su se mladoturci pod Mahmud Şevket-pašom reorganizirali, uzvratili udarac i vrlo brzo zagospodarili Carigradom. Posljedica neuspješnog puča bila je smjena Abdülhamida II koji je podržavao pučiste i postavljanje njegovog brata Mehmeda V Reşada  za sultana. Ismail Qemali, vođa Ahrara koji je u puču postao predsjednik parlamenta, bio je prisiljen na bijeg u Atenu, a mladoturci su otvoreno preuzeli vlast postavljajući Hilmi-pašu na mjesto velikog vezira. Čak je smijenjen i şeyhülislam, osmanski vrhovni muftija.[10]

Hüseyin Hilmi paša
Hüseyin Hilmi paša

Na vijesti o izbijanju puča u Carigradu reagirali su u ostatku zemlje. Konzervativni elementi koji nisu bili zadovoljni jedankošću svih pred zakonom, ubrzano su nastojali preuzeti vlast. U Adani je situacija bila naročito opasna zbog miješanog stanovništva i ukidanja moći lokalnih velikih turskih posjednika. Prema procjenama, na tom području je bilo oko 400 000 stanovnika, kršćani su bili u blagoj većini, ali je postojalo šest kršćanskih zajednica. Broj Armenaca se povećao jer su nakon pokolja u Sasunu brojni Armenci došli u provinciju Adana. No, dolazili su i brojni muhađiri (muslimanske izbjeglice iz BiH, Bugarske, Istočne Rumelije te s Kavkaza). Bilo je puno naoružanja. Konzervativne snage predvođene bivšim šefom policije Zor Alijem i mjesnim turskim zemljoposjednicima raširile su glasine da Armenci pripremaju ustanak u Adani. Među širiteljima glasina, svjesno ili ne, bio je i lokalni vođa Komiteta Jedinstvo i napredak Fikri-beg.[11]  Došlo je do pokolja u kojima je stradalo prema službenim osmanskim statistikama 2000 Armenaca, ali brojka je očito puno veća te se radi o nekih 17 000 Armenaca. Nakon masakra parlament je poslao komisiju u Adanu, a zahvaljujući toj istrazi sud je osudio 124 Muslimana i 7 Armenaca na smrtnu kaznu. Iako se ne može reći da je vodstvo mladoturaka sudjelovalo u masakru i da je to bio planirani događaj, razlika između službenih i neslužbenih brojaka o stradalima ukazuje na to da je novi mladoturski kabinet nastojao zataškati događaj ili barem umanjiti njegov značaj jer je bilo sudjelovanja njihovih članova u masakru, a sam događaj je narušavao njihov image zagovaratelja jednakosti svih građana Carstva, kako među samim stanovništvom tako i u međunarodnoj zajednici koja je zbog jednakosti svih građana odustala od projekta Mürzsteg reformi. Armenski zastupnici su nastavili sudjelovati u radu parlamenta i raditi na pomirenju nacija u Carstvu.

 

 

Balkanski ratovi

Balkanski ratovi 1912.-1913. sveli su Osmansko Carstvo na njegov azijski dio i uzak prostor u Trakiji. Kako sam o njima već puno pisao na drugim mjestima, ovdje ću istaknuti samo osnovne fenomene koji imaju veze s temom.[1] Ti osnovni fenomeni su: 1. Propaganda uoči ratova bila je usmjerena na sveti rat protiv muslimana; 2. Propao je koncept osmanizma; 3. U ratovima je bilo puno zločina nad muslimanima; 4. Krajevi pridodani susjednim balkanskim državama bili su etnički čišćeni; 5. Masa izbjeglica je došla u azijski dio Carstva i tamo još usložnila dotadašnju situaciju. O svakom od tih detalja napisat ću nekoliko rečenica.

Balkanski saveznici (Grčka, Bugarska, Crna Gora i Srbija) u manje od mjesec dana protjerali su Osmansko Carstvo do Çatalca linije udaljene 30 km od Istanbula i time izbacili Osmansko Carstvo iz Europe. Pripremanje terena za rat uslijed krize u Carstvu izazvane talijanskim napadom na Libiju i albanskim pobunama prepušteno je komitima iz redova VMORO-a. Oni su izveli terorističke napade u Štipu i Kočanima koji su za posljedicu izazvali pokolje egzarhijskog stanovništva Makedonije. Reakcija su bili brojni mitinzi po Bugarskoj, Srbiji i Grčkoj u kojima je stanovništvo zahtijevalo od svojih vlada rat protiv „strašnih Turaka“. U pozivima za mobilizaciju u svim savezničkim zemljama ističe se borba križa s polumjesecom i borba protiv vjekovnog inovjernog neprijatelja. Vjerojatno situaciju najbolje oslikava  dio manifesta bugarskog cara Ferdinanda kojim poziva stanovništvo u rat: „…To nije običan rat nego rat križa protiv polumjeseca. Naše djelo je ispravno, veliko i sveto. Sa smirenom vjerom u zaštitu i pomoć svevišnjeg obavještavam bugarski narod da je rat za ljudska prava kršćana u Turskoj objavljen.“[2] Ovakva priprema rezultirala je fantastičnim odazivom na mobilizaciju, kako naglašavaju balkanski autori, dotad neviđenim u povijesti ratovanja.

Propast osmanskog koncepta bio je očit. Mladoturska vlast željela je uvesti i nemuslimane u vojne redove no oni su se u Balkanskim ratovima ili borili na strani protivnika ili su samo gledali povoljan trenutak za bijeg s bojnog polja. Samo u bugarskoj vojsci borilo se preko 14 000 Makedonaca svrstanih ili u jedinice Jane Sandanskog ili u Makedonsko opolčenje. Armenci su bili spriječeni kao i ostatak osmanske vojske u prelasku iz Azije u Europu no nekoliko tisuća ih se borilo na strani Osmanskog Carstva. S druge strane je postojala armenska dobrovoljačka četa u redovima Makedonskog opolčenja predvođena generalima Antranikom Oznayanom i Karehinom Nzdehom koja je brojala 275 Armenaca[3] U turskoj historiografiji se do danas ističe izdaja nemuslimana Carstva, ali i albanskih muslimana koji su po njima jedva dočekali raspad Carstva da mogu proglasiti nezavisnu Albaniju.

O zločinima nad muslimanima pisano je puno u izvještajima Carnagijeve komisije.[4] Prema turskim povjesničarima, ubijeno je najmanje 500 000 civila, spaljeno je 80% muslimanskih sela, a najmanje 400 000 ljudi je napustilo Balkan tijekom ratnih operacija. Dobar primjer kako je do zločina dolazilo je situacija u Seru kada su ubijena dva bugarska vojnika. Prema izvještajima konzularnih predstavnika u gradu, navodno je bugarski zapovjednik izjavio sljedeće: „Sada je podne. Do sutra u isto vrijeme smijete s Turcima raditi što želite.“ Rezultat te njegove izjave bilo je između 1200 i 1900 ubijenih Turaka (ovisno o izvoru).[5] Uz te zločine, crnogorska i bugarska strana vršile su konverziju muslimana na pravoslavlje.

Sve to rezultiralo je stvaranjem etnički čistih krajeva. To se nije iscrpljivalo samo s muslimanima koji su krenuli u azijski dio Carstva, nego je dolazilo i do konverzije unutar pravoslavnih naroda pa je npr. prostor Egejske Makedonije u potpunosti promijenio svoju etničku sliku. Prilikom istrage Carnegijeve komisije 1913. Bugari su sa 330 000 stanovnika bili nemuslimanska većina (tu se misli na egzarhijsko stanovništvo među kojim je mnogo onih koji se danas nazivaju Makedoncima) u postotku od 45% kršćana dok je prema statistici Lige naroda iz 1928. njihov broj pao na 77 000 ili 5,1% od ukupnog stanovništva. Kako oni nisu sudjelovali u kasnijim razmjenama stanovništva očito je da je dobar dio slavenskih Makedonaca ili napustio Grčku ili asimiliran. U Vardarskoj Makedoniji situacija je bila drugačija isključivo zbog širenja Srba i na ostala jugoslavenska područja u novoj Kraljevini SHS. Prije njenog stvaranja veliki broj Srba preseljen je u Makedoniju na plodna područja.

Dolazak izbjeglica s ratnim traumama u azijski dio Carstva otežao je život svim nemuslimanima koji su preostali u Carstvu. Ionako mali zemljišni fond morao je još biti preraspoređen, a doseljenici nisu imali pretjerane simpatije za nemuslimane.

Reakcija mladoturaka na Balkanske ratove

Već tijekom Balkanskih ratova mladoturskom vodstvu postalo je jasno da ih koncept osmanizma kojeg su zagovarali čini slabijima od okolnih nacionalnih država. Kršćani Carstva nisu se pokazali lojalnim vojnicima te je u vodstvu pobijedio novi smjer, a to je smjer stvaranja turske nacije. Osim u vodstvu mladoturaka on počinje prevladavati i među intelektualcima. Vrlo zanimljiv primjer su žene intelektualci koje su tijekom ratova držale serije predavanja, sastanaka, pisanih radova. U tim aktivnostima isticale su slabost Osmanskog Carstva, potrebu za jačanjem turskog identiteta, patriotskim zanosom. Među njima su se isticale Nimet Muhtar, Nazime Sultan, Fatma Aliye, Halide Edip, Ihsan Raif.[6] U samom vodstvu stranke, nakon gubitka ogromnih prostranstava u Europi i dolaska velikog broja muslimanskih izbjeglica (dobrim djelom Turaka), kreću intelektualni napori da se osmisli koncept turske nacije. İsmail Naci, Cemal-paša, Ahmet İhsan, Ahmed Hilmi, Hüseyin Cahit, Fuat Köprülü, Ziya Gökalp natjecali su se u širenju prezira prema Zapadu koji je dopustio pokolj barem 500 000 muslimana na Balkanu, koji je funkcionirao po duplim standardima (jednim za kršćane, a drugim za muslimane). Širena je i mržnja prema neturskom stanovništvu Carstva koje se tijekom ratova nije ponašalo lojalno i stvaralo se jedno homogeno tursko društvo željno osvete.[7] Uz to, većina lidera Komiteta Jedinstvo i napredak bila je s Balkana. U njihovom pisanju nakon ratova vidljiva je i doza divljenja prema nacionalnim državama Balkana, njihovim vojskama i povezanosti s društvom koje je bilo ujedinjeno idejama nacionalizma. Sve to izazvalo je mlade ljude da se uključuju u Komitet i njegovo članstvo raslo je eksponencijalno. Glavni neprijatelji i moguća prijetnja bili su Rusi koji su se borili za autonomiju Armenije ili odvajanje dijelova Anadolije.[8] Radikalizacija u Komitetu dovodi do etničkog čišćenja Grka s obala Egejskog mora i Trakije. Tijekom proljeća i ljeta 1914. stotinjak tisuća Grka protjerano je s tih područja iz sigurnosnih razloga jer su doživljavani kao moguća peta kolona nakon što su otoci Chios i Lezbos došli u grčke ruke. [9] Tada je čak raspravljano s grčkim premijerom Venizelosom o razmjeni stanovništva, ali uslijed početka Prvoga svjetskog rata, razgovori su stali.

Prvi svjetski rat- armenska katastrofa

Tijekom Balkanskih ratova Armenci su pojačali zahtjeve za reformama u šest provincija koje su nastanjivali. Armenski patriarh Hovanes Arsharuni je uspostavio stalne kontakte s ruskim veleposlanikom Giersom. Tražio je od mladoturaka provođenje svih mjera odmah, a kako oni na to nisu odgovorili u svibnju 1913. odlučio se obratiti europskim silama i Rusiji. U isto vrijeme i Armenska nacionalna skupština je pozvala na internacionalizaciju armenskog pitanja. Ljudi iz Dashnaks stranke su počeli prikupljati sredstva i naoružavati stanovništvo. Rusi su pak, naoružavali i Kurde i Armence nadajući se što većim neredima i mogućnosti da krenu u intervenciju. Ruski ambasador Giers je u lipnju 1913. izašao s prijedlogom reformi koji je uključivao ujedinjenje šest provincija pod kršćanskim guvernerom. Taj prijedlog odbijen je i od Komiteta i od europskih sila. No, u veljači 1914. odlučeno je da će se u sedam provincija postaviti dva kršćanska generala inspektora (svaki u svom dijelu). Uz turski, armenski jezik se uvodi u službene dokumente. Taj prijedlog su odbila kurdska plemena koja su se odmetnula od vlade te dolazi do kurdske pobune u Bitlisu koja je ugušena uz pomoć Armenaca kojima je vlada dala oružje.[10]

U listopadu 1914., uoči ulaska Osmanskog Carstva u rat, zapovjedništvo treće armije obavijestilo je zapovijedništvo oružanih snaga Osmanskog Carstva o velikom broju armenskih naoružanih dobrovoljaca koji se spremaju za rat protiv Carstva. Tijekom zime su se dogodila prva ubojstva osmanskih dužnosnika, a i prve manje pobune. Guverner Vana javio je o masakrima koje je počinila armenska gerila u izoliranim selima. U travnju je izbila i armenska pobuna u Vanu.[11] Kako Osmansko Carstvo nije moglo ratovati s Armencima ako se oni svi naoružaju, Enver-paša je naredio da se Armenci uklone (privremeno deportiraju) s područja zahvaćenih pobunom.[12] Koliko je pobuna Armenaca jedva dočekana za ranije isplanirane akcije etničkog čišćenja terena, a koliko je ona stvarno uzrok, još uvijek nema konsenzusa u znanstvenoj zajednici. Nema sumnje da su u listopadu 1914. u Tbilisiju stvorene četiri armenske dobrovoljačke jedinice sastavljene uglavnom od osmanskih Armenaca koji su se pripremali za rat i borbu protiv Osmanskog Carstva. Iako su imali iskustva u borbama, te jedinice nisu bile dobro opremljene, uglavnom su imale naoružanje oteto Osmanlijama. Kasnije je broj jedinica porastao na šest. Njihovo sudjelovanje u ratu svodilo se na borbe protiv Kurda u vilajetima Van i Bitlis. Početkom 1916. Stavka je odlučila pomoći u opremanju i zapovjednom kadru pa su te jedinice pretvorene u lako naoružane pješačke bataljone. Rusi nisu obraćali previše pažnje na kavkasko bojište. Ipak, u prvoj polovici 1916. osvojili su Erzurum, Rize, Bitlis i Trabzon, a ofenzivu je zaustavila zima. Kasnije je revolucija u Rusiji zaustavila ratovanje.[13] Isto tako, u kurdskoj tradiciji postoji jedan tip narodnog pjesništva posvećen prevrtljivim Armencima. Ti napadi (a i to pjesništvo) se u lokalnoj kulturi zovu Ermeni Mezalimi (Armenska okrutna ubojstva). Tu su Armenci prikazani kao mirni susjedi s kojima su Kurdi razmjenjivali dobra, a onda odjednom postaju okrutni ubojice i sluge Rusije ili Zapada. Tu se ističe nelojalnost Osmanskom Carstvu.[14] Jesu li sva ta svjedočanstva dovoljna da opravdaju politiku deportacije? Tadašnji danski veleposlanik u Istanbulu Carl Elis Wandel koji je bio očevidac događaja, ističe da pitanje lojalnosti nije i ne može biti opravdanje za deportaciju jer je velika većina Armenaca bila lojalna Carstvu.[15]  U svibnju 1915. donesen je zakon o relokaciji Armenaca iz šest provincija na sigurno u unutrašnjost Carstva. Do rane zime Osmanskom Carstvu je uspjelo preseliti gotovo svo armensko stanovništvo. Krenuli su pješke u konvojima, a za njima su krenule neregularne jedinice i ubijale ih putem. Brojke su strašne. Najmanja na koju sam naišao je 700 000, a najveća 1.500 000 ubijenih ili pomrlih Armenaca. Za njima je ostala plodna zemlja koja je mogla biti naseljena bjeguncima s Balkana i već prisutnim narodima koji su tamo obitavali.

Zaključak

Na kraju ovog feljtona možemo zaključiti nekoliko stvari:

  1. Iako se termin genocid upotrebljava tek od 1946. broj stradalih i ubijenih Armenaca u deportacijama planiranim od samog vrha države dopušta da događaje iz 1915. nazovemo tim terminom. Bez obzira kako nazvali te događaje, teško da je ispravno sa 100 godina zakašnjenja tražiti isplatu ratne odštete kako se najavljuje u intervjuima značajnih armenskih povjesničara. Time je otežano prihvaćanje termina od strane turske historiografske zajednice, ali to otvara i druga pitanja. Kako daleko u prošlost možemo ići s isplatama ratne odštete? Nisu li i Balkanski ratovi ili Bugarski rat za neovisnost zaslužili ratnu odštetu?
  2. Pokolj Armenaca ne može se gledati izolirano. On je nastao u povijesnom kontinuitetu u kojem su netom prije toga muslimani Balkana doživjeli sličnu sudbinu. Turski povjesničari, ali i dio zapadnih koji su se bavili tom temom, pitaju se treba li i te događaje nazvati genocidom?
  3. Krivnje za događaje u Osmanskom Carstvu 1915. ne mogu biti oslobođene ni neke velike sile koje su poticale raspad i pobune u Carstvu. Tu posebno mislim na Rusiju, a nakon toga i na Veliku Britaniju.
  4. Armenci su svojim naoružavanjem i pobunama nastojali ubrzati raspad Carstva. Tijekom rata je Osmansko Carstvo moralo misliti na svoju sigurnost i akcija političke elite je bila isprovocirana iako je dio državnog vrha jedva dočekao povod za takvu akciju.
  5. Veliki dio Armenaca nije sudjelovao u pobunama, ali ih je snašla sudbina kao da jesu. To osporava tvrdnju da je sve to bilo potrebno za zaštitu Carstva te je zbog sveobuhvatnosti akcije protiv njih etničko čišćenje neupitno, a ako bismo današnjim metrom mjerili događaje, prema čemu uvijek zadržavam dozu rezerve, dogodio se i genocid.

Igor Despot l  

Bilješke

[1] Igor DESPOT, Balkanski ratovi 1912.-1913. i njihov odjek u Hrvatskoj, Plejada, Zagreb, 2013.

[2] Isto, str 57.

[3] Илия ИЛИЕВ, Арменската доброволческа рота в Балканската война 1912-1913 г., София, 1989.

[4] Carnegie Endowment for Internacional Peace, Report of the International Commission To Incuire into the Causes and Conduct of the Balkan Wars, Washington, 1914.

[5] DESPOT, 154.

[6] Serpil ATAMAZ, “Changing identities of the Turkish women intellectuals after the Balkan Wars”, The centenary of the Balkan Wars (1912-1913):Contested stances, volume 2, Ankara, 2014.

[7] Murat KAYA, “Western Interventions and the Formation of the Young Turks’ Siege Mentality”, Midlle east Critique, Vol 23, 2, 2014..

[8] Hakan YAVUZ, “Warfare and Natonalism: The Balkan Wars as a Catalyst for Homogenization”, War&Nationalism, The Balkan Wars, 1912-1913, and their socio-political implications, University of Utah, 2013.

[9] Mathias BJORNLUND, “ The 1914 cleansing of Aegean Greeks as a case of violent  Turkification”, Journal of Genocid research, 10,1, 2008, 42.

[10] Hakan YAVUZ, “Warfare and Natonalism: The Balkan Wars as a Catalyst for Homogenization”,

[11] Edward J. ERICKSON, “Template for Destruction: The Congress of Berlin and the Evolution of Ottoman Counterinsurgency Practices”, War& Diplomacy. The Russo-Turkish War of 1877-1878 and the treaty of Berlin, The University of Utah of Utah press, 2011, 373.

[12] Isto, 375.

[13] Ozan ARSLAN,”The”Bon Pour L’Orient” front:Analysis of Russia’s Anticipated Victory over the Ottoman Empire in the World War I”, Midlle east Critique, Vol 23, 2, 2014.

[14] Mustafa Kemal MIRZELER, “Narrating the Memories of Ermeni Mezalimi”, Middle East Critique, vol. 23, 2, 2014, 225-230.

[15] Mathias BJORNLUND, “”When the Cannons talk, the Diplomat must be silent”: a Danish Diplomat in Constantinople during the Armenian genocide”, Genocide studies and Prevention: An International Journal, Vol.1,2, 2006, 210.

- Advertisement -

24 KOMENTARI

guest

24 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Znanstvenici snimili “Sauronovo oko” izvan naše galaksije: Zvijezda pred eksplozijom fascinira svijet

Znanstvenici su po prvi put uspjeli snimiti detaljan prikaz zvijezde izvan naše galaksije, a njezin neobičan izgled, prema njihovim...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -