Lošu ekonomsku situaciju u BiH, koju građani svakodnevno osjete na svojoj koži, potvrdili su i analitičari u prvim ovogodišnjim presjecima podataka o ekonomskom stanju u državi. Prema prvim službenim podatcima za ovu godinu, naime, smanjeni su prihodi od poreza na dodanu vrijednost (PDV) u siječnju, i to za čak 11 posto u odnosu na isti mjesec 2014., saznaje “Dnevni avaz”.
Pad prihoda od PDV-a može biti poguban za stanje u cijeloj državi, s obzirom na to da o njemu ovise sve razinei vlasti.
Hitne mjere
Da je BiH uzela loš zamah na početku godine, otkrivaju i podaci sažeti u Informaciji o kretanju makroekonomskih pokazatelja za siječanj ove godine, a koje je obznanila Direkcija za ekonomsko planiranje (DEP) BiH.
U zaključcima ovog dokumenta, koje je usvojilo i Vijeće ministara, konstatirano je da raspoloživi podaci ne ukazuju na pozitivne pomake u pogledu ekonomske aktivnosti u odnosu na prethodnu godinu te je „potrebno poduzeti mjere i aktivnosti koje će poboljšati stanje u ekonomiji BiH“.
Između ostalog, na osnovu raspoloživih entitetskih podataka o industrijskoj proizvodnji u BiH, analitičari DEP-a konstatiraju da je u prvom mjesecu ove godine došlo do slabljenja industrijske proizvodnje u BiH u odnosu na isti mjesec lani.
– Oslabljena izvozna tražnja, pad svjetskih cijena robe u velikoj mjeri negativno su se odrazili na poslovanje izvozno orijentirane prerađivačke industrije koja ima ključnu ulogu u strukturi i kretanju ukupne industrijske proizvodnje u BiH – navodi se u dokumentu.
Pad proizvodnje
Zbog toga je FBiH u siječnju 2015. zabilježila pad industrijske proizvodnje (u odnosu na siječanj 2014.) od 1,7 posto, dok je u RS zabilježen skroman rast od 0,3 posto. U analizi je navedeno i da neto prihodi od neizravnih poreza bilježe godišnji pad od dva posto u siječnju 2015., i to kao posljedica smanjenja bruto prihoda od 0,3 posto i rasta povrata od 8,2 posto.
– Smanjenje neto prihoda prije svega je bilo rezultat smanjenja prihoda od PDV-a od 11,2 posto i putarina od 2,6 posto – navodi se u informaciji.
Također, konstatirano je da su oslabljena izvozna potražnja i pad svjetskih cijena robe s jedne strane te niska razina poslovne aktivnosti u BiH i slaba domaća potražnja odredili razinu i kretanje bh. vanjskotrgovinske razmjene tijekom siječnja 2015. Tako je, prema preliminarnim podacima, ukupna robna razmjena iznosila 1,622 milijarde KM i u poređenju s istim mjesecom prethodne godine smanjena je za 2,2 posto.
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -