Chrupalla je naglasio kako bi obrambeni savez poput NATO-a trebao uvažavati interese svih europskih zemalja, “uključujući i interese Rusije”. Dodao je da, ako NATO to nije u stanju postići, Njemačka mora razmotriti koliko joj NATO zaista koristi. Također je ocijenio da je pogrešno nastaviti pomagati Ukrajini, jer, prema njegovim riječima, “Rusija je dobila ovaj rat”.
“Realnost je sustigla one koji tvrde da mogu Ukrajini pomoći da pobijedi. Njemačka vlada mora konačno doći do točke na kojoj želi zaustaviti ovaj rat,” istaknuo je Chrupalla.
Najavio je kako će AfD na svojoj stranačkoj konvenciji u siječnju raspravljati o sigurnosnoj strategiji Njemačke, s posebnim naglaskom na formiranje “neovisnog i učinkovitog europskog vojnog saveza” kao alternative NATO-u.
AfD se već dugo suočava s optužbama za bliskost službenim stavovima Moskve, što dodatno ojačava njihove kritike na račun njemačke pomoći Ukrajini. Posebno na području Istočne Njemačke, gdje AfD uživa najveću podršku, dio birača zauzima izrazito kritički stav prema konfrontaciji s Rusijom i nastavku vojne pomoći Kijevu.
AfD-ov nacionalizam u Njemačkoj izaziva brojne kontroverze, no njihovo zagovaranje njemačke suverenosti u okviru NATO-a i politike prema Rusiji u BiH bi, prema standardnim “etiketama”, odmah bilo označeno kao “prorusko”. Takve reakcije odražavaju stajališta političkih krugova, poput onih u Ambasadi SAD-a, koji svaki suverenistički stav u BiH nastoje prikazati kao nešto povezano s ruskim utjecajem, i to često bez suštinskog razumijevanja složenosti europske političke scene.
AfD možda izaziva podjele unutar Njemačke, ali njihova kritika NATO-a kao instrumenta američke dominacije otvara pitanja o tome tko uistinu odlučuje o budućnosti Europe i što to znači za države poput BiH.