Bosni i Hercegovini prijeti demografski slom ukoliko se nastave sadašnji trendovi iseljavanja i neminovnog starenja stanovništva. Prema procjenama, do 2050. godine BiH bi trebala imati 18.2 posto manje stanovnika nego što je imala 2013. godine, piše Klix.ba.
BiH spada među zemlje s najgorim demografskim pokazateljima u Europi, a analize pokazuju da se suočava s dramatičnim padom broja stanovnika. Prema projekcijama UN-a, za manje od 50 godina u BiH će živjeti nešto više od 1.5 milijuna ljudi, navodi se u analizi Populacijskog fonda UN-a (UNFPA).
U posljednje dvije dekade, BiH je zbog rata i masovnih migracija već osjetila znatan pad broja stanovnika. Prema popisu iz 1991., BiH je imala 4.2 milijuna stanovnika, dok ih je prema popisu iz 2013. bilo 3.5 milijuna. Međutim, brojke pokazuju da je stvarni broj bio bliži 3 milijuna, jer su popisani i oni koji u zemlji samo posjeduju nekretnine, a žive u inozemstvu.
Od 4.2 do 1.9 milijuna – demografska erozija bez presedana
Profesor sociologije na Fakultetu političkih znanosti u Sarajevu, dr. Amer Osmić, upozorava da je situacija alarmantna: “Bosna i Hercegovina rapidno stari i do 2050. godine mogla bi pasti na samo 1.9 milijuna stanovnika”.
BiH je, prema svim pokazateljima, na samom vrhu Europe kada je riječ o gubitku stanovništva. Iako podaci o migracijama nisu potpuni, jasno je da su negativni prirodni prirast i masovno iseljavanje ključni uzroci.
Pozitivni prirodni priraštaj u BiH bilježi jedino Županija zapadnohercegovačka, podsjeća HMS:
“Kada govorimo o prirodnom kretanju stanovništva, u gotovo svim dijelovima BiH imamo više umrlih nego rođenih”, ističe Osmić za Klix.ba.
Prazne učionice kao alarm za budućnost
Posebno zabrinjavaju podaci iz obrazovnog sustava..
U školama je danas 20 posto manje učenika nego 2011. godine. Prema podacima iz 2023., osnovnu školu pohađa 256.343 djece, dok ih je 2011. bilo 316.657 – čak 60.314 učenika manje.
“To nije samo problem, to je kolaps. Uskoro ćemo svjedočiti gašenju škola, suficitu nastavnog kadra i drastičnom padu gustoće naseljenosti”, upozorava Osmić.
U izrazito nerazvijenim općinama broj upisane djece u školama u 16 godina pao je i do 50 posto.
Mladi odlaze jer nemaju perspektive
Istraživanja pokazuju da mladi i obrazovani napuštaju BiH najviše zbog osjećaja nesigurnosti i nemogućnosti planiranja budućnosti.
“Stanovništvo BiH ima vrlo malo povjerenja u institucije, posebno one političke”, kaže Osmić.
Zaključuje da se demografija ne smije tretirati samo kao socijalni problem, već kao strateško i infrastrukturno pitanje: “Potrebne su kratkoročne, srednjoročne i dugoročne strategije. Nadam se da će nova strategija demografskog razvoja i obnove FBiH konačno biti realizirana, iako to sada ovisi o političkoj volji i proračunima koji se mjere u milijardama konvertibilnih maraka”, zaključuje Osmić./HMS/