Petak, siječanj 3, 2025

Kineski turisti osvajaju svijet

Vrlo
- Advertisement -

Slika glasnih, nepristojnih Kineza koji pljuju po cesti i putuju u velikim grupama, već se godinama polako gubi. Zbog toga, ali i zbog punih novčanika, Kinezi postaju sve omiljeniji gosti u Europi.

„Bilo je jako zabavno voziti bicikl u Stuttgartu i u Alpama; pod vedrim nebom, u predivnoj prirodi. Jednostavno fantastično!“, priča Miao Lilongs sa sjajem u očima. Ovaj 32-godišnji Kinez već je po drugi put došao u Europu. Ovdje uživa u svježem zraku i u atmosferi europskih gradova. On si ovakvo putovanje može i priuštiti – baš i mnogi drugi Kinezi. Naime, prema navodima Kineskog nacionalnog turističkog ureda, 2013. godine je oko 97 milijuna Kineza putovalo u inozemstvo. To je za oko 14 milijuna više nego godinu dana ranije. Spomenuti Ured prognozira kako bi tijekom ove godine se ova brojka mogla popeti i na više od 100 milijuna.
Sve više Kineza putuje individualno, bez grupe
U Kini se Miao koristi automobilom. Vožnja bicikla je tek njegov hobi kojim se bavi kada je na putovanju, na odmoru. „Obzirom da znam nešto engleskog, u pravilu se na putovanjima dosta dobro snalazim…osim kada moram naručiti jelo. Ponekad niti nakon ručka još uvijek ne znam što sam to zapravo pojeo“, kaže Miao s osmjehom i dodaje da to međutim nije nimalo strašno – naprotiv, ovako ima osjećaj da na autentičan način putuje i upoznaje zemlju i običaje.

Skijanje pripada najnovijem redu turističkih atrakcija koje Kinezi posebno vole Skijanje pripada najnovijem redu turističkih atrakcija koje Kinezi posebno vole

„Jezične barijere su prilikom putovanja po Europi još uvijek najveći problem. Zato većina Kineza najradije putuje u grupi, s vodičem“, kaže Jiang Jiji, voditelj odjela za međunarodni turizam na Kineskoj turističkoj akademiji, jedne od znanstvenih institucija turističkog ureda. No, kako kaže, i ovaj trend se ipak polako mijenja. „Sve više Kineza pokušavaju sami organizirati neko putovanje. Iskustva s drugima izmjenjuju preko društvenih mreža i to im jako pomaže. Osim toga, u međuvremenu postoje već i jako dobri programi prevođenja za pametne telefone pa niti jezik više nije toliki problem“, kaže Jiji.
„Necivilizirani upadaju u oči“
Kineski turisti u Europi međutim nisu na baš dobrom glasu. Oni vrijede kao jako glasni i prilično nepristojni. Uobičajeni sliku neciviliziranog kineskog turista koji pljuje po cesti ili u restoranu dovikuje konobaru, kineska vlada u posljednje vrijeme nastoji promijeniti. Tako je primjerice u listopadu prošle godine na snagu stupio prvi turistički zakon u Kini. On se odnosi na Kineze koji putuju u inozemstvo. „Grupe kineskih turista koje se sastoje od 30 do 40 osoba su prevelike. I ukoliko tada još svi glasno govore i galame, tada posebno upadaju u oči“, kaže Wolfgang Georg Arlt, voditelj Instituta za istraživanje turizma u inozemstvu koje se, između ostalog, bavi i proučavanjem ponašanja kineskih turista. „No, s druge strane, u Europu dolazi sve više manjih grupa ili osoba koje putuju same. To su uglavnom iskusni putnici i vjerojatno kao takvi ne upadaju u oči i ne doživljava ih se kao Kineze“, dodaje Artl.

Posebni programi kao posjeta nekom selu iz bajke također su omiljeni kod kineskih turista Posebni programi kao posjeta nekom selu iz bajke također su omiljeni kod kineskih turista

Doživljaji umjesto obilaska spomenika i povijesnih mjesta
A što Kineze najviše zanima u Europi? I ovdje se trend mijenja posljednjih godina. Dok su ranije najradije obilazili kulturne i ine spomenike, oni sada prvenstveno žele doživjeti što je više moguće toga. Žele se skijati, posjetiti utakmicu njemačke prve nogometne lige ili pak – provozati se njemačkim autocestama. „Vožnja automobilom je za mnoge Kineze još uvijek najveći doživljaj. Ovdje nema ograničenja brzine i ovdje mogu isprobati vrhunska vozila BMW-a ili Mercedesa“, kaže Artl. On dodaje kako Kinezi u Europu zapravo ne dolaze kako bi se odmorili već su u potrazi za, njima „egzotičnim“, doživljajima. „Fotografijama s Eifelovog tornja iz Pariza kod kuće već odavno ne mogu nikog fascinirati, no ako se vrate i ispričaju kako su posjetili tečaj kuhanja ili plesa svi će biti oduševljeni. To su stvari koje im u domovini donose ugled. No, ove aktivnosti ne smiju trajati predugo“, naglašava Artl.
Putujući novčanici
Naime, Kinezi najčešće nemaju mnogo vremena za putovanja. No, utoliko više imaju novca kojeg u tih nekoliko dana mogu potrošiti. Već 2012. godine su upravo Kinezi srušili Nijemce s prijestolja prvaka svjetskih putnika. Prema navodim kineskih turističkih ureda, oni u inozemstvu, na putovanjima potroše oko 102 milijuna dolara godišnje, što je za oko 20 posto više nego što to učine Nijemci. Stoga i ne čudi njihov nadimak – „putujućih novčanika“.
Pri tome, oni troše bez obzira kakvu vrstu putovanja su odabrali. Čak i Miao koji odmor provodi na biciklu i u prirodi, prije nego se vrati kući odlazi u shopping. „Ja zapravo ne kupujem baš rado, no kada sam na putu moram masu toga donijeti prijateljima i rodbini“, kaže on. Zbog visokih poreza u Kini je primjerice odjeća poznatih tvrtki puno skuplja nego u Europi. Prosječni kineski turist je 2012. godine u Njemačkoj, potrošio oko 458 eura dnevno – tako barem navodi Njemačka centrala za turizam u Frankfurtu na Majni.

Kineski turisti u Berlinu Kineski turisti u Berlinu

U tom smislu i ne čude pojave posebnih kineskih prodavača u robnim kućama kao što je berlinski KaDeWe ili pak specijalizirani vodiči za trgovine u velikim zračnim lukama koji kineskim turistima olakšavaju kupovinu. „No, u usporedbi s Australijom ili Maledivama, Europa je relativno kasno počela više pozornosti obraćati kineskim gostima. Njihove potrebe i želje se mijenjaju iz godine u godinu i turistička europska branša mora isto tako što prije shvatiti da više ne postoje klasični kineski turisti…“, zaključuje Arlt.

DW.DE

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

ZAŠTO GUJINA VLADA NE NAPADA KOMŠIĆA: Ne možeš ga kritizirati za preglasavanje BH Hrvata ako ti radiš isto

Predsjednički izbori u Hrvatskoj oduvijek su bili spektakl, ali ništa ne može nadmašiti dramaturgiju glasanja u Bosni i Hercegovini....
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -