U Hrvatskoj je odjeknula vijest da je Dobroslav Paraga pozvan na inauguraciju američkog predsjednika Donalda Trumpa. Osim zbog svoje antikomunističke disidentske prošlosti, Paraga je poznat i kao predsjednik i suosnivač HSP-a i HOS-a.
Nakon raspada HSP-a, Paraga i njegov HSP-1861 ostati će upamćeni po potpori Stipi Mesiću na predsjedničkim izborima 2000. godine. Paraga je 21. siječnja 2000. održao tiskovnu konferenciju u središnjici stranke u Zagrebu gdje je predstavio stranačku odluku i priopćenje naslova „Potpora HSP-1861 predsjedničkom kandidatu g. Stipi Mesiću.“ Nešto ranije, Paraga je Mesića nazvao „najmoralnijim kandidatom.“
Mesića i Paragu je ujedinila mržnja prema Franji Tuđmanu, ali i navodno pojedini Paragini nečasni (nelegalni) činovi koje je Mesić, kao budući predsjednik, obećao zataškati ako dobije Paraginu podršku.
Paragu pamtimo i po cinkaškim pismima protiv predsjednika Tuđmana i tadašnje državne politike, usred rata, za vrijeme okupacije Hrvatske i neizvjesnog stanja po sudbini Hrvata u BiH. Jedno takvo pismo, koje je uzburkalo duhove, naslova „Pismo podrške Hrvatskoj stranci prava i njenom legitimnom predsjedniku, Dobroslavu Paragi“ pročitano je 24. ožujka 1994. u Kongresu SAD-a – ni tjedan dana od potpisivanja Washingtonskog sporazuma. U pismu se ističe „zabrinutost za stanje demokracije u Hrvatskoj.”
Riječ je o jednom od pisama čiji je cilj bio, uz pomoć soroševskog dijela SAD-a, srušiti tadašnju demokratski izabranu vlast u Hrvatskoj. U pismu se osuđuje „odluka Ministarstva uprave Republike Hrvatske kojom su imenovane osobe ovlaštene za zastupanje Hrvatske stranke prava.“
Među potpisnicima tog pisma je i sveučilišni profesor Juraj Plenković (1934.-2011.), stric današnjeg premijera RH Andreja Plenkovića. Juraj Plenković i njegov brat Mario Plenković, otac Andreja Plenkovića, bili su komunikolozi. Juraj i Mario Plenković su surađivali i zajedno su objavili niz znanstvenih i stručnih radova. Neki mediji s pravom ističu da su „komunikološke vještine očito obiteljska crta Plenkovićevih pa ne čudi da je prve korake u tom smjeru napravio premijerov stric, ugledni prof. dr.sc Juraj Plenković.“
Ostali potpisnici pisma podrške iz ožujka 1994. Dobroslavu Paragi su:
- Miko Tripalo – Predsjednik Sorosove zaklade, potpredsjednik Hrvatskog helsinškog odbora, zastupnik u Hrvatskom saboru.
- Danijel Ivin – Član Predsjedništva Hrvatskog helsinškog odbora.
- Vjekoslav Vidović – Umirovljeni predsjednik Vrhovnog suda Hrvatske.
- Dragutin Lesar – Predsjednik Udruge nezavisnih sindikata Hrvatske.
- Boris Kunst – Predsjednik Zagrebačke podružnice Udruge nezavisnih sindikata Hrvatske.
- Šemso Tanković – Predsjednik Stranke demokratske akcije Hrvatske.
- Hans Peter Rullmann – Izdavač novina “Hrvatska domovina,” predsjednik Njemačko-hrvatskog društva.
- Marko Veselica – Predsjednik Hrvatske kršćanske demokratske unije.
- Vladimir Jakić – Glavni tajnik Hrvatskog helsinškog odbora.
- Izet Aganović – Profesor na Sveučilištu u Zagrebu, predsjednik Merhameta za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.
- Ivo Banac – Profesor na Sveučilištu Yale.
- Ivo Goldstein – Profesor na Sveučilištu u Zagrebu.
- Ivan Zvonimir Čičak – Predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava.
- Juraj Plenković – Profesor na Sveučilištu u Zagrebu.
- Slobodan Lang – Hrvatski veleposlanik za ljudska prava i profesor na Sveučilištu u Zagrebu.
- Slavko Goldstein – Urednik časopisa “Novi Liber.”
Dakle, stric Andreja Plenkovića, akademik Juraj Plenković, potpisao je pismo protiv Franje Tuđmana i tadašnje državne politike, zajedno s Goldsteinima, Ivom Bancem, predsjednikom SDA RH Šemsom Tankovićem i drugim protivnicima Franje Tuđmana i službene hrvatske politike. Hrvatska je bila u nezavidnom položaju, a cinkanje te vrste je svakako nešto što nije bilo poželjno.
Juraj Plenković je godinu dana ranije, 8. veljači 1993. bio nositelj HSS-ove liste u Primorsko-goranskoj županiji na izborima zastupnika u Županijski dom Sabora Republike Hrvatske, gdje je HSS osvojio 3942 glasa (2,35%), kako je tad izvijestila HINA.
Plenkovićeva obitelj očito je bila izrazito politički angažirana, ali ne na tragu politika Franje Tuđmana. Podsjetimo, kako tvrde hrvatski mediji, otac Andreja Plenkovića bio je šef kabineta u Uredu generalnog direktora nekadašnje Televizije Zagreb Branka Puharića. Puharić je bio angažiran da „sredi stanje” nakon Hrvatskog proljeća 1971., što znači da je bio čovjek od povjerenja partijskih struktura instaliranih nakon sloma Hrvatskog proljeća.
Na kraju vrijedi napomenuti i da su Mario Plenković i Mate Granić, današnji posebni savjetnik za vanjsku politiku Andreja Plenkovića, bili najbolji prijatelji. Granić je držao oproštajni govor povodom smrti Marija Plenkovića prije tri godine. U govoru na pogrebu Marija Plenkovića, Granić je naglasio njihovo istinsko prijateljstvo iz gimnazijskih dana, druženja, i činjenicu da su pohađali isti razred i bili najbolji prijatelji.
Poskok.info