Srijeda, 15 siječnja, 2025

Djeca, nered i kućne obveze: Zašto djeca trebaju pospremati? Jer je život škola, dragi moji

Vrlo
- Advertisement -

Danas ćemo pričati o djeci, neredu i odgoju. Jer, ako ste roditelj, znate da igračke koje leže posvuda nisu samo znak života, već i test vašeg strpljenja. No, što ako vam kažem da taj nered može biti vaš saveznik u odgoju? Tako barem kaže Montessori metoda, koja tvrdi da je red u kući red u glavi, a kaos u sobi – savršena prilika za učenje odgovornosti.

Kristina Naletilić, pedagoginja i ravnateljica Montessori vrtića u Mostaru, kaže da djeca ne trebaju skupe igračke niti preskupe programe. Trebaju samo roditelja koji će ih naučiti što znači pospremiti za sobom. „Moja mama nije znala što je Montessori, ali je znala da djecu treba uključiti u svakodnevne obveze. Danas bi se to zvalo Montessori odgoj, a tada je bilo ‘idi pospremi sobu prije nego izađeš van’.“

Montessori za siromašne (i one bez vremena)

Montessori nije ekskluzivni klub za bogate s pretplaćenim setovima igračaka. Radi se o jednostavnom principu: učite djecu da budu samostalna. Dajte im metlu, neka pomognu postaviti stol, neka nauče kako se brinuti za svoj prostor. To nije oduzimanje djetinjstva, nego ulaganje u njihovu budućnost.

Kako primijeniti ovu metodu kod kuće? Neka djeca sama pospremaju svoje igračke. Prvi korak je da ih pustite da učine nered. Drugi korak je da ih naučite kako ga riješiti.

„Nered u igri je zdrav. To je znak da dijete istražuje i razvija se. Ali kad igra završi, vrijeme je za lekciju odgovornosti. Djeca trebaju naučiti da je red njihov izbor i njihova briga“, kaže Kristina.

„Dajte im metlu, ne tablet“

Ono što Kristina naglašava jest da nije sve u pravilima i strukturama. Roditelj treba biti prisutan, ali ne i kontrolirati svaki korak. Djecu trebamo pustiti da pogriješe, da pronađu svoje rješenje, i da pritom ponekad naprave još veći nered.

„Motivacija dolazi iznutra. Pohvalite trud, a ne rezultat. Ako su razbili šalicu dok su pokušavali obrisati stol, pohvalite njihovu inicijativu. Djeca se najbolje razvijaju kad ih tretirate kao sposobne osobe, a ne kao malene bespomoćne lutkice“, dodaje.

Roditelji kao prvi „Montessori vodiči“

Za sve vas koji mislite da je Montessori skupa filozofija za hipstere s debelim novčanicima, razmislite još jednom. Nije poanta u skupim vrtićima i igračkama, već u odgoju koji djecu priprema za stvarni život. Dopuštanje djetetu da bude samostalno u jednostavnim zadacima poput pranja suđa ili zalijevanja biljaka daje im osjećaj postignuća i odgovornosti.

Dakle, dragi roditelji, idući put kad se spotaknete o Lego kocku, nemojte vičati. Umjesto toga, sjetite se da je to vaša prilika da dijete naučite lekciji koja traje cijeli život: „Ako si napravio nered, pospremi ga.“

 

- Advertisement -

5 KOMENTARI

guest

5 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

OPSEŽNA POTRAGA NA SAVI: Policija i hitne službe aktivne između Jadranskog i Jankomirskog mosta

Brojne policijske snage okupirale su područje između Jadranskog i Jankomirskog mosta u Zagrebu. Prema dostupnim informacijama, pretražuje se rijeka...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -