Četvrtak, 19 prosinca, 2024

Hoće li Kanada postati nova BIH? Trump predlaže da ih anektiraju…

Vrlo
- Advertisement -

Izabrani američki predsjednik Donald Trump danas je na društvenoj mreži ponovno iznio ideju da Kanada postane 51. američka država, govoreći o toj mogućnosti kao o “izvrsnoj ideji”.

“Kanađani bi puno uštedjeli na porezima i vojnoj zaštiti. Mislim da je to sjajna ideja. 51. država!!!” dodao je novoizabrani američki predsjednik na svojoj platformi Truth Social. “Mnogi Kanađani žele da Kanada postane 51. država”, također je rekao.

Anketa koju je prošli tjedan proveo Institut Leger pokazala je da bi 13 posto Kanađana željelo da njihova zemlja postane država SAD-a.

Trump je prvi put iznio ideju o “51. državi” tijekom večere s kanadskim premijerom Justinom Trudeauom krajem studenog.

Tijekom tog susreta novoizabrani američki predsjednik se našalio da bi Kanada, ako ne bi mogla preživjeti carine od 25 posto, mogla postati 51. američka država, prenosi kanal Fox News.

Od tada je u porukama na društvenim mrežama u više navrata čelnika kanadske vlade opisao kao guvernera, što je funkcija koja u Sjedinjenim Državama označava čelnika izvršne vlasti federalne države.

Ti su postovi bili vrlo loše prihvaćeni među kanadskim političarima koji su ih doživjeli kao poniženje, čak i prijetnju, Sjedinjenih Država.

Ovakva ideja, iako provokativna, sigurno bi izazvala reakcije mnogih zemalja i međunarodnih aktera. Evo tko bi se mogao usprotiviti:

  1. Kanada sama: Naravno, najveći otpor bi došao iz same Kanade. Većina Kanađana je ponosna na svoju nezavisnost i nacionalni identitet, a politički lideri, uključujući premijera Justina Trudeaua, vjerojatno bi odbacili takav prijedlog kao povredu suvereniteta.
  2. Europska unija: EU bi mogla oštro reagirati jer bi smatrala takav potez kao presedan za podrivanje nezavisnosti država. Također, EU ima bliske trgovinske i političke veze s Kanadom, uključujući CETA sporazum.
  3. Velika Britanija: Kao bivša kolonijalna sila koja ima posebne veze s Kanadom kroz Commonwealth, Velika Britanija bi mogla izraziti zabrinutost zbog američkog pritiska na svog tradicionalnog partnera.
  4. Rusija i Kina: Obje zemlje bi mogle iskoristiti situaciju za kritiku SAD-a, optužujući ih za imperijalističke ambicije. Njima bi bilo u interesu destabilizirati odnose između SAD-a i Kanade te ukazati na dvostruke standarde Zapada.
  5. Australija i Novi Zeland: Kao članice Commonwealtha, mogle bi smatrati ovakav prijedlog kao prijetnju stabilnosti međunarodnih odnosa unutar te zajednice.
  6. Indija i drugi članovi Globalnog juga: Mnoge zemlje u razvoju mogle bi ovakvu inicijativu smatrati opasnim presedanom za američko širenje utjecaja.

S obzirom na geopolitičke implikacije, takva ideja bi gotovo sigurno naišla na široku međunarodnu osudu, pogotovo ako bi bila percipirana kao prijetnja suverenitetu jedne nacije.

- Advertisement -

9 KOMENTARI

guest

9 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

SPAVAŠ LI MIRNO ŽORŽE SOROŠU? Prosječna neto plaća u BiH u listopadu 1.415 KM, realni godišnji rast 9,2%!

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća u pravnim subjektima u Bosni i Hercegovini za listopad 2023. godine iznosila je 1.415...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -