Četvrtak, 12 prosinca, 2024

Čeka li Zelenskog Asadova sudbina? Početak političkog kraja ukrajinskog predsjednika i neizvjesne budućnosti zemlje

Vrlo
- Advertisement -
Čovjek koji je vlastitu domovinu pretvorio u dječiju igraonicu obitelji Biden

Rat u Ukrajini, koji traje već gotovo dvije godine, donio je nesagledivu tragediju u ljudskim životima, razaranje infrastrukture, masovni egzodus stanovništva i duboku političku podjelu unutar zemlje. Predsjednik Volodimir Zelenski, kojeg je Zapad glorificirao kao simbol otpora, sve je više suočen s mogućnošću političkog kraha i egzila, nalik sudbini sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, ali s različitim ishodom: dok je Asad uspio opstati zahvaljujući ruskoj podršci, Zelenski se suočava s mogućnošću potpune izolacije, čak i od svojih nekadašnjih saveznika.

Ratne žrtve i politički fijasko

Rat je Ukrajinu pretvorio u žarište međunarodnih interesa, ali i u iscrpljenu zemlju koja je pretrpjela ogromne gubitke. Milijuni izbjeglica napustili su zemlju, dok je broj poginulih i ranjenih među civilima i vojnicima dosegnuo razmjere kakve moderna Europa nije vidjela od Drugog svjetskog rata.

Na početku rata, Zelenski je uživao podršku zapadnih lidera i medija, no kako se sukob odugovlačio, a gubici postajali sve veći, međunarodna podrška počela je slabjeti. Posljednje američke isporuke oružja dolaze s izrazito sporim političkim konsenzusom, a predsjednik Joe Biden se suočava s oštrim kritikama kod kuće zbog golemih financijskih i vojnih izdataka za rat koji mnogi Amerikanci vide kao izgubljen.

Zelenskijev politički fijasko očituje se i u unutarnjoj dinamici Ukrajine, gdje sve jača oporba, podijeljena u više frakcija, otvoreno kritizira predsjednika za autokratski stil vladanja, korupciju i loše upravljanje ratnim naporima.


Kapitulacija i politički bunt

Zelenskijeva pozicija dodatno će se pogoršati u slučaju formalnog ili neformalnog mirovnog sporazuma koji bi uključivao teritorijalne ustupke Rusiji. Takav scenarij smatra se vrlo mogućim, jer Ukrajina, bez dodatne zapadne vojne pomoći, nije u stanju preokrenuti tijek rata.

Kapitulacija će potaknuti masovni bunt unutar zemlje, posebno među radikalnim nacionalističkim grupama, koje već sada Zelenskog vide kao izdajnika. Postoji ozbiljan rizik da bi te frakcije, uključujući vojne i paramilitarne skupine poput Desnog sektora i Azova, mogle pokušati srušiti njegovu vlast.

U takvom scenariju, Zelenski bi mogao završiti u egzilu, vjerojatno u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje se spekulira da već ima osiguranu nekretninu i financijsku podršku. Bidenova administracija, koja ga je dosad štitila kroz medijsku propagandu, vjerojatno bi mu pružila utočište, no to neće promijeniti percepciju da je napustio zemlju u kaosu.


Što čeka Ukrajinu nakon kapitulacije?

  1. Sukobi i građanski rat:
    Podjele unutar Ukrajine mogle bi eskalirati u građanski rat između prozapadnih snaga, radikalnih nacionalista i proruskih regija. Oružane frakcije koje su se tijekom rata osnažile djelovanjem na bojištu teško će se povući u političke okvire.
  2. Federalizacija zemlje:
    Kao dio mogućeg mirovnog sporazuma, Rusija bi mogla inzistirati na federalizaciji Ukrajine, gdje bi proruskih regije poput Donjecka i Luganska dobile visok stupanj autonomije. Takav model bi podijelio zemlju na nekoliko političkih i kulturnih entiteta, čime bi se dugoročno neutralizirala prozapadna politika.
  3. Ekonomski i socijalni kaos:
    Bez međunarodne pomoći, slobodni teritoriji Ukrajine mogli bi se suočiti s ekonomskim kolapsom. Masovno iseljavanje, rast siromaštva i pad državnih institucija dodatno će destabilizirati regije koje ostanu pod kontrolom Kijeva.

Glavni opozicijski lideri i frakcije

  1. Radikalne nacionalističke skupine:
    Paramilitarne jedinice, uključujući Desni sektor i Azov, predstavljaju ozbiljnu prijetnju budućoj stabilnosti Ukrajine. Njihova ideologija ne dopušta kompromis s Rusijom, a Zelenskog smatraju izdajnikom zbog bilo kakvih mirovnih pregovora.
  2. Prozapadna liberalna opozicija:
    Nekoliko političkih lidera i stranaka, uključujući bivše saveznike Zelenskog, poput Petra Porošenka, kritiziraju ga zbog korupcije i autokracije. Iako slabiji od radikalnih nacionalista, imaju podršku zapadnih donatora.
  3. Proruski političari:
    Iako trenutno marginalizirani, proruskih političkih lidera poput Viktora Medvedčuka i drugih predstavnika proruskih regija ne treba isključiti kao faktor u budućim pregovorima.
  4. Interni disidenti:
    Čak i unutar Zelenskijevog kruga postoji nezadovoljstvo. Dio ukrajinskog establišmenta, uključujući oligarhe i visoke dužnosnike, mogao bi ga napustiti u trenutku kada postane politički teret.

Zelenski, nekada slavljeni simbol otpora, suočava se s mogućnošću da završi kao politički izgnanik, ostavljajući zemlju u kaosu. Njegov pad simbolizira neuspjeh ne samo njegove politike, već i šireg zapadnog pristupa sukobu u Ukrajini.

Što se tiče Ukrajine, budućnost izgleda tmurno: političke podjele, moguće federalizacije, sukobi među frakcijama i ekonomska devastacija oblikovat će sudbinu zemlje. I dok se međunarodna pažnja sve više okreće drugim krizama, Ukrajina bi mogla ostati napuštena – žrtva rata, ambicija i nesposobnosti svojih lidera. /IUrkov/POSKOK/

- Advertisement -

26 KOMENTARI

guest

26 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

SELAK RASPUDIĆ: „Sarajevo preuzima kontrolu nad plinovodom kroz hrvatska područja u BiH!“

Marija Selak Raspudić o Južnoj plinskoj interkonekciji: „Sarajevo preuzima kontrolu nad plinovodom kroz hrvatska područja u BiH!“ Marija Selak Raspudić,...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -