Nakon održanih lokalnih izbora, novi saziv mostarskog Gradskog vijeća uskoro će preuzeti svoje mandate, a grad očekuje i konstituirajuća sjednica. Predsjednik mostarskog odbora HDZ-a BiH Marko Novak izrazio je očekivanja da će novi vijećnici nastaviti rad na projektima koji su bili usporeni tijekom izbornog procesa.
- Rad prošlog saziva Gradskog vijeća bio je vrlo produktivan. Usvojeno je više odluka nego što smo planirali prije četiri godine, a sada je na novim vijećnicima i gradonačelniku da nastave ondje gdje smo stali i da pokrenu nove projekte – kazao je Novak za RTV HB.
Raspodjela mandata i sporni postupci SIP-a
Međutim, Novak se nije našao u novom sazivu Gradskog vijeća, unatoč osvojenih 5500 preferencijalnih glasova, zbog, kako tvrdi, sporne odluke Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH.
- Član SIP-a Ahmet Šantić na sjednici je priznao da se odluka donosi “mimo zdravog razuma i zakona”. Kakva je to odluka koja nema temelje ni u zakonu, ni u zdravoj logici? – upitao je Novak, dodajući da su pravni lijekovi dosad iscrpljeni, ali da slijedi apelacija Ustavnom sudu BiH.
“Luđačka košulja” Mostara
Novak ističe da Mostar kao grad jedini u BiH ima ograničenja u vidu maksimalnih kvota za predstavnike Hrvata, Bošnjaka i Srba u Gradskom vijeću.
- Bez obzira na izborni rezultat, vas može biti najviše 15 iz bilo kojeg naroda. Ispada da smo kažnjeni jer smo ostvarili vrhunski izborni rezultat – rekao je Novak.
Najavio je da će potencijalna žalba Ustavnom sudu BiH uključivati i zahtjev za preispitivanjem odredbi mostarskog Statuta koje definiraju ove kvote.
Izborni zakon i interpretacije SIP-a
Novak je posebno naglasio problematiku tumačenja Izbornog zakona BiH od strane SIP-a.
- Članak 19/6 jasno propisuje kako se preraspodjeljuju prekobrojni mandati naroda, a ne političkih stranaka. Međutim, SIP je preraspodjelu temelji na prekobrojnosti Kluba HDZ-a BiH, a ne Kluba Hrvata, čime je narušio osnovne principe demokracije – zaključio je Novak.
Odbacio je tvrdnje da bi eventualna apelacija mogla destabilizirati gradsko vijeće, naglašavajući da se bori za ravnopravnost i ljudska prava svih građana Mostara.
- Ako netko s 5000 glasova ne može ući u vijeće samo zato što je Hrvat, onda ne možemo govoriti o demokratskim izborima – zaključio je.