Kandidat krajnje desnice i žestoki kritičar NATO-a, Calin Georgescu, te čelnica centrističke opozicije Elena Lasconi najizgledniji su suparnici u drugom krugu predsjedničkih izbora u Rumunjskoj, zakazanih za 8. prosinca. Rezultati prvog kruga iznenadili su mnoge, jer bi mogli dovesti u pitanje nepokolebljivu pro-NATO i pro-ukrajinsku politiku Bukurešta.
Neočekivani rezultati
Nakon 99 posto prebrojanih glasova, 62-godišnji Calin Georgescu, koji uživa podršku krajnje desnice i slovi kao proruski kandidat, osvojio je 22,9 posto glasova. Na drugom mjestu nalazi se Elena Lasconi, kandidatkinja liberalno-konzervativne stranke Unija spasimo Rumunjsku (USR), s 19,2 posto glasova.
Ovi rezultati eliminirali su dosadašnjeg favorita, socijaldemokratskog premijera Marcela Ciolacua, koji je prema izlaznim anketama trebao pobijediti u prvom krugu. Ciolacu je sinoć pozvao na oprez dok se ne završi brojanje glasova, dok je Lasconi upozorila da su rezultati tijesni i da je prerano za slavlje.
Šokantan uspon Georgescua
Uoči izbora, ankete su Georgescuu predviđale samo pet posto glasova. Politički analitičar Radu Magdin izjavio je kako ovakav skok podrške nema presedana u postkomunističkoj povijesti Rumunjske. “Ovo izgleda kao veliki prosvjed ili pobuna protiv političkog establišmenta,” kazao je Cristian Andrei, politički konzultant iz Bukurešta.
Georgescu je bivši član krajnje desnog Saveza za ujedinjenje Rumunja, a tijekom kampanje je obrambeni raketni štit NATO-a u Deveselu nazvao “sramotom diplomacije”. Također je doveo u pitanje spremnost NATO-a da zaštiti svoje članice u slučaju ruskog napada.
Tko su kandidati drugog kruga?
- Calin Georgescu: Ima doktorat iz pedologije i bio je predstavnik Rumunjske u Programu Ujedinjenih naroda za okoliš. Zalaže se za radikalno smanjenje NATO-ovog utjecaja u Rumunjskoj i veće približavanje Rusiji.
- Elena Lasconi: Bivša novinarka i gradonačelnica gradića Campulunga, Lasconi je čelnica stranke USR i zagovornica povećanja izdvajanja za obranu i potpore Ukrajini. Rumunjska je pod njenim vodstvom u lokalnim upravama pokazala čvrstu pro-ukrajinsku poziciju, uključujući predaju baterije Patriot i logističku pomoć za ukrajinsko žito.
Političke implikacije
Predsjednik Rumunjske ima ključnu ulogu u vođenju vanjske politike, imenovanju premijera i vođenju tajnih službi. Izbor Georgescua mogao bi donijeti značajne promjene, uključujući jačanje veza s Rusijom, dok bi Lasconi nastavila dosadašnji prozapadni kurs.
Rezultati izbora već su izazvali zabrinutost među NATO-ovim saveznicima zbog potencijalnog slabljenja rumunjske potpore Ukrajini i moguće promjene smjera u vanjskoj politici.