U Mostaru je svečano obilježena 33. obljetnica osnivanja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne (HZ HB), ključnog povijesnog trenutka za očuvanje identiteta i opstanka hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Ceremonija je započela polaganjem vijenaca ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače, gdje su se okupili brojni politički lideri, povjesničari i građani.
Predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović, u svom je govoru naglasio da je formiranje HZ HB-a bio presudan korak u zaštiti hrvatskog naroda tijekom Domovinskog rata. Podsjetio je na simboliku 18. studenoga, dana pada Vukovara, koji je utkan u kolektivno sjećanje hrvatskog naroda.
“Ovaj datum obilježava početak agresije JNA na Hrvatsku, a jednako tako i na BiH. Selo Ravno bilo je prvi znak onoga što će uslijediti, motivirajući odgovorno vodstvo hrvatskog naroda da stvori HZ HB kako bi osiguralo političku, izvršnu i zakonodavnu zaštitu, ali prije svega očuvalo živote i osjećaj pripadnosti našeg naroda,” istaknuo je Čović.
Dodao je da bez takve organizacije Hrvati danas ne bi opstali na područjima Mostara, središnje Bosne i Posavine.
Žrtva za slobodu
Čović je podsjetio na visoku cijenu slobode koju je hrvatski narod platio tijekom rata.
“Žrtva je bila ogromna. I danas tragamo za stotinama naših nestalih. HZ HB i kasnije Hrvatska Republika Herceg-Bosna predstavljale su okosnicu organiziranosti koja je omogućila očuvanje našeg naroda i domovine,” rekao je Čović.
Naglasio je kako bi bez oružanih snaga poput Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i policije, žrtva bila još veća, a opstojnost hrvatskog naroda u BiH ozbiljno ugrožena.
Predstavljanje zbornika radova i znanstveni skupovi
U sklopu obilježavanja održano je i predstavljanje zbornika radova pod nazivom “Muslimansko (bošnjačko) – hrvatski rat s posebnim osvrtom na oružane sukobe i stradanja Hrvata u središnjoj Bosni”. Povjesničari poput Mladena Ančića i Ive Lučića raspravljali su o ključnim temama, uključujući:
- “(Ne)postojanje ‘velikih strategija’ na početku ratova 1990-ih” (Mladen Ančić, Sveučilište u Zadru)
- “‘Naš rat’ u Hercegovini – od tenkova u Pologu do cisterne-bombe u Mostaru” (Ivo Lučić, Sveučilište obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman”).
Paralelno je započeo i znanstveno-stručni skup na temu “Domovinski rat u dolini Neretve od 1991. do 1995. u različitim perspektivama”, koji će se održavati 18. i 19. studenoga na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.