ORGANIZACIJA NAACP osudila je rasističke poruke u kojima se aludira na ropstvo poslane anonimno u izbornom tjednu crncima u Sjedinjenim Državama. U porukama se primatelje iz nekoliko država, među kojima su Alabama, North Carolina, Virginia i Pennsylvania, poziva da se jave na plantažu radi branja pamuka, priopćio je NAACP.
FBI je priopćio da je u kontaktu s Ministarstvom pravosuđa i drugim saveznim vlastima u vezi s “uvredljivim i rasističkim porukama”. “Takvo djelovanje nije normalno. I odbijamo da to postane”, priopćio je Derrick Johnson, predsjednik NAACP-a, organizacije koja zagovara rasnu pravdu i prava crnaca u SAD-u.
Među onima koji su primili poruku bili su i srednjoškolci i studenti, izvijestio je Associated Press. Johnson tvrdi da su poruke odraz pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima održanim u utorak.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Trump kaže da će i crnci profitirati od njegovog dolaska na vlast
Mnogi američki crnci boje se pogoršanja ljudskih prava nakon što je Trump obećao da će ukinuti savezne programe za ravnopravnost i inkluziju. Izabrani predsjednik opovrgava da je rasist i rekao je da će od njegovog gospodarskog programa koristi imati svi, uključujući i američke crnce.
Prema izlaznim anketama, Trump je na ovogodišnjim izborima dobio znatno veću potporu među crnim biračima nego prije četiri godine.
Johnson je rekao da poruke “predstavljaju uznemirujuće povećanje ružne i odvratne retorike što je diljem zemlje šire rasističke skupine, koje se sada osjećaju ohrabrenima za širenje mržnje i potpiruju strah koji mnogi od nas osjećaju nakon rezultata izbora održanih u utorak”.
Ovaj incident s rasističkim porukama koji su primili crnci diljem SAD-a otvara mnoga pitanja o pozadini i motivima. Jesu li ove poruke odraz radikalnih elemenata koji podržavaju Trumpa i osjećaju se osnaženima njegovim dolaskom na vlast, ili se radi o mogućem podmetanju od strane političkih suparnika koji žele naštetiti Trumpovom ugledu?
Prisutnost ovakvih događaja u vrijeme političkih previranja nije neuobičajena. U ovom slučaju, Trumpov povratak na vlast zasigurno će biti obilježen pokušajima diskreditacije i sukobima sa suprotnim stranama, posebno jer su teme poput rasne jednakosti i društvene pravde u posljednjim godinama postale ključne.
Bidenova izjava Kamali Harris nakon izbora – „Borba se mora nastaviti“ – može se tumačiti i kao poruka da borba za prava i jednakost neće posustati, bez obzira na izborni rezultat. Ipak, što god bio motiv ili izvor ovih poruka, jedno je jasno: Trumpov mandat vjerojatno će biti poprište žestoke političke borbe s naglašenom podjelom oko pitanja rasne pravde i jednakosti.
Uz FBI-jevu istragu, javnost i dalje ostaje skeptična, a mnogi promatrači očekuju da će svaki novi incident biti test Trumpove sposobnosti da se distancira od ekstremističkih stavova i pokaže da doista želi biti predsjednik svih Amerikanaca.