Iako još uvijek neslužben, izbor Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a uvelike je siguran, a republikanci su uz to preuzeli kontrolu i nad Senatom. Prema političkom analitičaru i sveučilišnom profesoru Domagoju Galiću, iznenađenje koje je donijela Trumpova pobjeda više se osjeća u Europi nego među Amerikancima.
“Eho-komore” i nepoznavanje protivnika
Galić naglašava kako su mnogi europski mediji i analitičari vjerovali da Kamala Harris ima jasnu prednost. Ipak, rezultati su pokazali suprotno. “Praćenje platforme X (bivši Twitter) dalo je naslutiti da Trump ima prednost, no pitanje je koliko korisnici X-a žive u vlastitim eho-komorama gdje samo potvrđuju vlastita uvjerenja,” izjavio je Galić. Usporedio je to s politi. Usporedio je to s politi\u010kom situacijom u BiH gdje političke skupine razgovaraju samo sa svojim pristašama bez pravih dodirnih točaka s protivnicima.
Republikanci u prednosti – Ključna Pennsylvania
Već u ranim jutarnjim satima nakon izbora, Harris je vodila u ključnoj Pennsylvaniji s 20% prednosti, no prebrojavanjem glasova iz ruralnih područja Trump je preuzeo vodstvo. Galić smatra da su republikanci bolje razumjeli svoje protivnike putem medija poput CNN-a, dok su demokrati manje pratili stavove republikanaca.
Balkan nije na karti
Galić naglašava kako Balkan i BiH nisu imali značajnu ulogu u Trumpovoj kampanji. “SAD trenutačno ima prioritete u odnosima s Kinom, Rusijom i Bliskim istokom, dok je Balkan prepušten birokratskoj strukturi.” Trumpov stav prema Ukrajini karakteriziraju zagovaranje mirovnih pregovora, a njegov potpredsjednik JD Vance otvoreno je najavio pritisak prema toj opciji.
Raskorak u stavovima Europe
Posljednje ankete pokazale su raskorak u stavovima europskih građana prema Trumpu. Skandinavske zemlje uglavnom su podržavale Kamalu Harris, dok je Trump imao značajnu podršku u zemljama Balkana. Galić smatra da je to zbog manjka povjerenja u institucije na Balkanu, gdje se često ispostavi da su “oni s manje institucionalnog povjerenja u pravu”.