U dijelovima Saudijske Arabije, uz jaku kišu i grad, na planinama je pao i snijeg. Ovdje su čudo i kiša i grad kamo li snijeg. Pa ćemo ponoviti: U Saudijskoj Arabiji, pao je snijeg.
Regija El Džavf prekrila se bijelim pokrivačem, dok su vodopadi i bujne doline preobrazili krajolik u slike kakve nikada nitko nije vidio na Arapskom poluotoku.
Ovaj nevjerojatni prizor, u kojem se pustinja pokriva snijegom, mnoge je podsjetio na jedno od proročanstava iz islamske tradicije piše poskok.info
Naime, u islamskim proročanstvima i hadisima proroka Muhameda spominje se da će “Arapski poluotok ponovo postati zelen i pun rijeka”. Ovaj hadis, koji neki tumače kao predznak nadolazećih promjena, već desetljećima intrigira znanstvenike, teologe i obične ljude. Činjenica da je ovakvo nevrijeme pogodilo jedan od najsušnijih dijelova svijeta, možda ukazuje na promjenu klimatskih obrazaca koji bi mogli imati dalekosežne posljedice za regiju.
Snijeg u Saudijskoj Arabiji nije potpuno nepoznat fenomen, ali se događa vrlo rijetko, obično u planinskim dijelovima poput Tabuka ili El Džavfa. Ovaj najnoviji snježni pokrivač izazvao je veliko zanimanje lokalne zajednice, ali i međunarodne javnosti jer je daleko širi i sveprisutniji.
Snow in Saudi Arabia ❄️❄️❄️❄️ pic.twitter.com/bRVp4Dkdeg
— Halal Nation ☪︎ (@HalalNation_) November 3, 2024
Muslimanski su vjernici dobili snijeg u leđa i ujedno strah da se Sudnji Dan približava
Mnogi se pitaju je li ovo znak promjene koja će u budućnosti zazeleniti pustinju, pretvarajući suhu zemlju u plodniju regiju s obiljem vode i vegetacije.
Promjene klime, globalno zatopljenje i novi obrasci vremenskih prilika mogli bi biti okidač za ovu transformaciju. Povećana količina padalina u pustinjskim dijelovima mogla bi značiti da će se tlo natopiti i zadržati vlagu, što je ključni preduvjet za rast vegetacije.
Sa sve češćim i snažnijim zimskim olujama, Arapski poluotok mogao bi jednog dana postati čudesno zazelenjena oaza, što bi bilo u skladu s hadisom koji prorokuje povratak plodnosti u ove krajeve.
Hadis o snijegu u Saudijskoj Arabiji, koji se često navodi u kontekstu znakova “kraja vremena” (eskatoloških znakova), pripada skupu hadisa koji opisuju promjene u klimi i okolišu na Arapskom poluotoku pred Sudnji dan. Ovaj hadis prenosi da će se pustinja Arapskog poluotoka “vratiti” u stanje zelenila i rijeka.
Tekst Hadisa
Hadis se nalazi u zbirci koju je zabilježio Muslim (Sahih Muslim), a prenosi ga Ebu Hurejre, radijallahu ‘anhu:
Arapski tekst: “لَا تَقُومُ السَّاعَةُ حَتَّى تَعُودَ أَرْضُ الْعَرَبِ مُرُوجًا وَأَنْهَارًا”
Prijevod na hrvatski: “Neće nastupiti Sudnji dan dok se arapska zemlja ne pretvori u pašnjake i rijeke.”
Izvor Hadisa
Hadis se može pronaći u zbirci Sahih Muslim, broj 157, pod poglavljem koje se bavi eskatološkim znakovima Sudnjeg dana.
Značenje Hadisa
Ovaj hadis govori o tome da će se Arapski poluotok, koji je danas poznat po svojoj pustinjskoj klimi, vratiti u stanje zelenila i vodoplavlja, kao što je bio u nekim prošlim geološkim razdobljima. Geološke studije sugeriraju da je Arapski poluotok u drevnim vremenima imao znatno vlažniju klimu, s rijekama i jezerima.
Pitanje koje se nameće jest – jesmo li svjedoci promjena koje najavljuju kraj vremena ili je ovo još jedan ciklus prirode koji nas podsjeća na veličinu i nepredvidljivost svijeta u kojem živimo?
🏝❄️ Saudi Arabian desert covered in snow
This is the first time in history that the desert has been covered in snow, as temperatures there rarely drop to such levels.
A severe hail storm also raged there recently. pic.twitter.com/4wjSaaRMfo
— Nurlan Mededov (@mededov_nurlan) November 3, 2024
Jedno je sigurno, ovakvi prizori nas potaknuli da se zamislimo nad dubinom proročanstava i stvarnim promjenama koje se događaju. Jesu li rijeke i zelena polja u Saudijskoj Arabiji na pomolu? Vrijeme će pokazati, ali možda baš sada počinje jedno novo poglavlje u povijesti ove drevne zemlje.
A možda tek samo kraj naše civilizacije. Ako je tako nazdravimo. Jer nismo se proslavili.