Poštovani čitatelji, skužajte što vas peglamo s ovom temom ali podizanje svijesti u narodu jedini je način da pokrenemo naše inertne političare ka govornicama i priopćenjima.
Pred vams su tri službena prijevoda na slovenski, makedonski i ruski, onog dijela izvornika Daytona u kojem smo otkrili krivotvorinu i da je izbačena ključna riječ.
Izabrali smo ova tri jezika jer su nam najsličniji i lako ćete u njima prepoznati riječ koje nema u BH prijevodima Daytona. Nama su dostavljeni i na hrvatskom, i na srpskom i na bošnjačkom jeziku prijevodi u kojima je ova riječ, za koju odgovorno tvrdimo da predstavlja hrvatsku izbornu jedinicu u FBIH, izbačena:
Slovenski: (d) Član predsedstva, ki nasprotuje, lahko izjavi, da je odločitev predsedstva škodljiva za življenjski interes entitete iz ozemlja, s katerega je bil izvoljen, pod pogojem, da to stori v treh dneh po sprejetju odločitve. Takšna odločitev mora biti takoj posredovana Narodni skupščini Republike Srbske, če je izjavo podal član iz tega ozemlja; delegatom Bošnjakov v Domu narodov Federacije, če je izjavo podal bošnjaški član; ali delegatom Hrvatov tega telesa, če je izjavo podal hrvaški član.
Makedonski: (д) Член на Претседателството кој се спротивставува може да прогласи дека Одлука на Претседателството е деструктивна за виталниот интерес на ентитетот од територијата од која е избран, под услов тоа да го направи во рок од три дена од нејзиното донесување. Таквата одлука веднаш се проследува до Народното собрание на Република Српска, доколку декларацијата е дадена од членот од таа територија; до делегатите на Бошњаците во Домот на народите на Федерацијата, доколку декларацијата е дадена од бошњачкиот член; или до хрватските делегати во тоа тело, доколку декларацијата е дадена од хрватскиот член.
Ruski: (д) Несогласный член Президиума может заявить, что решение Президиума наносит ущерб жизненно важным интересам субъекта, с территории которого он был избран, при условии, что он сделает это в течение трёх дней с момента принятия решения. Такое решение должно быть немедленно передано в Народное собрание Республики Сербской, если заявление сделано членом от этой территории; боснийским делегатам Палаты народов Федерации, если заявление сделано боснийским членом; или хорватским делегатам этого органа, если заявление сделано хорватским членом.
Kao što vidite u sva tri prijevoda stoji takav skup riječi koji u sebi nosi dodatno preciziranje i lociranje teritorijalnog porijekla legitimiteta svakog od tri člana predsjedništva. Izvrornik te prijecvodi na ova tri jezika kažu:
”
Veto član presjedništva ističe
1. u entitetu
2. za teritorij na kojem je izabran” .
Samo u BIH prijevodu stoji ovako:
Veto član presjedništva ističe
1. u entitetu u kojem je izabran”.
Primjetimo da Izvornik Daytona ima dva stupnja lociranja lokacije na kojoj neki član Predsjedništva ulaže veto dok prijevod na jezike u BIH nosi samo jedan stupanj lociranja.
Netko je makao riječ teritorij namjerno kako bi mogao sutra tvrditi da bošnjački i hrvatski član predsjedništva štite vitalni interes Federacije a ne bošnjačkog i hrvatskog naroda.
Uvodn u Skandal: Izostavljanje riječi teritorij i političke posljedice
Analiza prijevoda ustavnog teksta otkriva nešto ključno što se tiče rada institucija u Bosni i Hercegovini, posebice Predsjedništva.
Činjenica je da u svim prijevodima, od slovenskog do ruskog, riječ teritorij jasno se spominje kao osnova na kojoj članovi Predsjedništva mogu podići veto na odluku koja ugrožava vitalni interes teritorija s kojeg su izabrani unutar entiteta u kojem su se kandidirali.
U domaćim verzijama ovog dijela Ustava, teritorij misteriozno nestaje, što stvara ozbiljne političke i pravne probleme.
Ključna funkcija koju ima riječ teritorij jeste da ona jasno definira nadležnost članova Predsjedništva u zaštiti vitalnih interesa dijela države iz kojeg dolaze. Ta riječ predstavlja ključnu ustavnu vezu između njega i njegovog naroda koji ga je birao, većinski, na određenom teritoriju unutar entiteta.
No, kada se ta riječ izostavi a teritorij nekima dodijeli a nekima oduzme, gubi se jasnoća uloga i odgovornosti članova Predsjedništva.
To posebno dolazi do izražaja u Federaciji BiH, gdje se nacionalni interesi miješaju srijalnim, što dodatno komplicira već složen politički sustav.
U nastavku tog članka pojašnjava se dodatno gdje koji član ulaže veto čime se educira čitača ustava što je ustavopisac htio reći kada je uz entitet stavio i riječ teritorij (unutar entiteta).
Srpski član potvrdu veta moli u Skupštini RS-a jer je biran na cijelom teritoriju FBIH a bošnjački i hrvatski u Domu naroda, ne dakle u skupštini Federacije jer svoj većinski legitimitet crpe s jednog ili drugog teritorija u FBIH koji bi se tijekom izbora morali zvati izborne jedinice. No ne moraju, jer je riječ teritorij izbrisana.
Kako riječ teritorij maknuta to je omogućilo predstavnicima Majorizacije da inzistiraju na ustavnom pravilu da se “hrvatski i bošnjački član biraju na teritoriju cijele FBIH” i teško je tu rečenicu rušiti bez ove “hrvatski i bošnjački član veto ulažu u entitetu za teritorij na kojem su izabrani”
Odnosno lako ju je rušiti kada riječ teritorij izbrišeš pa rečenica glasi; “Hrvatski i bošnjački član veto ulažu u entitetu FBIH. Točka.”
Sadašnji krivotvoreni Ustav zapravo je čudnovat. Ako Bošnjaci i Komšić tvrde da ga nisu krivotvorili da mi izmišljamo neka javno postave ovo pitanje: Zašto bi hrvatski i bošnjački članovi predsjedništva veto ulagali u hrvatski i bošnjački klub ako se u Ustavu koji imamo na našem divnom bosanskom jeziku spominje samo to da ih bira entitet a ne teritorij unutar FBIH s kojeg su izabrani?
Ako smiju neka javno postave ovo pitanje i traže simetričnost sa Repubuikom Srpskom kod isticanja veta .
Jer pobogu kakvog smisla ima da se Komšića bira građanskim principom a da on za svoje najvažnije ovlasti mora ići na noge Hrvatima. Kakva smila ima da netko siluje probosanske nadnacionalne stranke da se obraćaju tamo nekim domovima naroda?
Izvolite gospodo, probajte
Što zapravo znači podizanje veta?
Izvorni Ustav (neobrisani) jasno propisuje da član Predsjedništva iz FBIH može uložiti veto kada procijeni da je neka odluka štetna za vitalni interes teritorija s kojeg je on izabran unutar FBIH.
Dakle, hrvatski član Predsjedništva podiže veto ne kada procijeni da je ugrožen interes Federacije BiH u cjelini, već kada ocijeni da je ugrožen interes hrvatskog naroda u bilo kojem dijelu FBIH te se za potvrdu svog veta obraća dijelu teritorija unutar Federacije s kojeg je izabran – u ovom slučaju, teritoriju koji se naziva kolokvijalno većinska hrvatska područja u BIH.
Isto vrijedi i za bošnjačkog člana Predsjedništva – on podiže veto kada ocijeni da je ugrožen interes bošnjačkog naroda unutar bilo kojeg dijela FBIH i za privolu na svoj veto moli suglasnost onog teritorija s kojeg je izabran.
Teritorij s kojeg je izabran hrvatski član Predsjedništva mora korespondirati s teritorijem s kojeg dolazi većina delegata u hrvatskom klubu Doma naroda Federacije BiH. Ako većina delegata u hrvatskom klubu dolazi s jednog teritorija, a hrvatski član Predsjedništva je izabran većinski na nekom drugom teritoriju Federacije BiH, to je jasan dokaz da je taj član nelegitiman. U takvom slučaju, hrvatski klub Doma naroda, ako ocijeni da nema povjerenja u tog člana, može mu Deklaracijom uskratiti pravo na suradnju u pitanjima veta. Ustavni sud bi, u tom slučaju, takvog hrvatskog člana Predsjedništva, iako je dobio najveći broj glasova, morao isti dan smijeniti zbog gubitka legitimnosti i povjerenja naroda kojeg formalno predstavlja.
Ovakav mehanizam osigurao bi da hrvatski član Predsjedništva bude uistinu predstavnik teritorija i naroda s kojeg je izabran, u skladu s Ustavom i osnovnim demokratskim načelima. Mislimo na Izvorni Ustav a ne na krivotvorinu koja se danas koristi u BiH.
Logika zaštite vitalnog interesa teritorija a ne entiteta u kojem si biran
S obzirom na teritorijalno-definiranu ulogu članova Predsjedništva iz FBIH, postaje jasno da oni ne štite interese cijele Federacije BiH, već interese teritorija unutar Federacije s kojeg su izabrani.
Ovdje dolazimo do apsurda trenutne situacije s Komšićem. On je izabran na teritoriju Federacije gdje dominiraju Bošnjaci, Palestinci i druge manjinske skupine.
Prema Ustavu, njegov zadatak je štititi interese hrvatskog teritorija unutar Federacije jer veto izmoljava kod Hrvata u Domu naroda.
Međutim, kako Komšić nije izabran voljom Hrvata, on se, u trenutku podizanja veta, mora obraćati Hrvatima za potvrdu svoje odluke – narodu kojeg u suštini nije izabran da zastupa.
Zamislimo sljedeću situaciju. Bećirović i Cvijanović donesu odluku o oduzimanju sumnjivih državljanstava nekoj alžirskoj skupini, koju je ta skupina stekla tijekom rata. Kao njihov suborac Komšić se usprotivi i istakne veto kojeg potom šalje u hrvatski klub Doma naroda nadajući se da će to veto Hrvati podržati onako jaranski prema njemu bez obzira što u domu naroda sjede i neki ranjenici HVO-a koje je ta Alžirska skupina ranila. Ima li to smisla?
Ovaj paradoks jasno pokazuje koliko je današnji izborni sustav, pod patronatom OHR-a i nametnutim izbornim zakonom, daleko od ustavnih okvira.
Komšić, koji je izabran s istog teritorija s kojeg je biran i bošnjački član ostao je bez doma u kojem može istaknuti veto.
U tom kontekstu, ustavni okvir očito ne funkcionira kako bi trebao, jer sustav omogućuje brojnijoj naciji da među malobrojnijom izabere pristalicu i ulizicu, i nametne ga kao gubernatora toj raji.
To su posljednji u ovoj zemlji radili Osmanlije.
Zaključak: Nije problem Ustav nego su probldm OHR , CIK i izborni zakon – propust koji poziva na reformu ili će doći do revolucije i ustanka Hrvata protiv režima
Ovaj apsurd jasno ukazuje na temeljni problem – OHR i Izborni zakon nisu usklađeni s Ustavom Bosne i Hercegovine. Riječ teritorij jasno definira nadležnosti članova Predsjedništva i tko ih bira, no kada se taj koncept izbriše ili zanemari, dolazimo do političkih situacija koje su apsurdne i ustavno neprihvatljive.
Smjenom Komšića, i vraćanjem riječi teritoriju u službeni prijevod Ustava OHR bi pod hitno trebao vratiti politički proces u okvire Daytonskog sporazuma i osigurati da svaki konstitutivni narod legitimno bira svog predstavnika, s jasnom teritorijalnom nadležnošću.
Ova nepravilnost, uz brisanje riječi teritorij iz Ustava, toliko očito poziva na revoluciju protiv ustavnog nasilja i traži hitnu reformu sustava koji ne štiti, već uništava ravnotežu unutar Bosne i Hercegovine.
Nadamo se da će OHR to uraditi prije nego pobjegne iz BIH. Bio bi red da to isprave nakon toliko zla kojeg su počinili nad nama,