Izrael i njegova špijunska agencija Mossad optuženi su za orkestriranje eksplozije tisuća dojavljivača koji su ubili i osakatili operativce Hezbollaha diljem Libanona u utorak i srijedu. Eksplozivni pejdžeri, na koje je Hezbollah prešao kako bi izbjegao hakiranje mobilnih telefona, ubili su najmanje 12 i ozlijedili oko 3000 osoba, uključujući iranskog veleposlanika u Libanonu.
Izraelski dužnosnici nisu komentirali eksplozije, ali sigurnosni izvori kažu da je odgovorna izraelska obavještajna agencija Mossad. Jedan je dužnosnik Hezbollaha rekao da je ta epizoda najveći sigurnosni proboj u povijesti njihove skupine. Izraelske vlasti šute, kruže vijesti da je premijer Benjamin Netanyahu svima naredio da ne govore baš ništa.
Eksplozije su razotkrile mnoge pripadnike Hezbollaha u Libanonu i, dok su punili bolnice, izraelski su operativci imali priliku prikupiti obavještajne podatke. Šef Hezbollaha Hassan Nasrallah rekao je da je Izrael “prešao sve crvene linije” kada je detonirao eksplozije i upozorio da borbe neće prestati na libanonskoj fronti sve dok ne prestanu neprijateljstva u Gazi.
Mossad – služba koja izaziva strah i divljenje
Mossad se smatra jednom od najboljih tajnih službi na svijetu. Imaju više od 7000 zaposlenika i druga su najveća obavještajna služba na Zapadu poslije američke CIA-e. Zbog svog djelovanja izazivaju strah i divljenje diljem svijeta. Mossad ili “Ha-Mossad le-Modi’in u-le-Tafkidim Meyuhadim”, izraelska je obavještajna agencija koja se bavi prikupljanjem obavještajnih podataka, tajnim operacijama i specijalnim zadacima.
Njihovo ime na hebrejskom znači “Institut za obavještajne i specijalne operacije”. Mossad je jedna od najpoznatijih tajnih službi u svijetu, a često je u središtu međunarodnih afera i kontroverzi zbog svoje efikasnosti i tajnovitih operacija. Osnovan je 13. prosinca 1949. godine, na preporuku tadašnjeg premijera Izraela Davida Ben-Guriona. Ben-Gurion je shvatio potrebu za centraliziranom obavještajnom službom koja bi služila kao oslonac novostvorenoj državi Izrael, posebno s obzirom na neprijateljske odnose s arapskim zemljama.
U početku Mossad je bio dio vojne obavještajne strukture, ali je s vremenom postao neovisna agencija koja odgovara izravno izraelskom premijeru. Njegova primarna zadaća bila je zaštita izraelskih interesa u inozemstvu.
Misije i operacije
Mossad je podijeljen u nekoliko odjela i jedinica, od kojih svaka ima specifične funkcije. Imaju odjel za regrutiranje stranih agenata, posebnu jedinicu zaduženu za specijalne operacije, jedinicu za komunikaciju i tehnološko praćenje te odjel koji se bavi prikupljanjem informacija iz neprijateljskih zemalja, uključujući upadanje u baze podataka i korištenje špijunske tehnologije. Direktor Mossada odgovara direktno premijeru Izraela i njegova imenovanja su često strogo čuvana tajna. Mossad ima širok spektar zadataka, a neke od najpoznatijih operacija uključuju ‘Gnjev Božji’ i hvatanje notornog nacista.
Operacija ‘Gnjev Božji’ bila je reakcija na napad na izraelske sportaše na Olimpijskim igrama u Münchenu 1972. godine. Mossad je pratio i eliminirao članove palestinske organizacije “Crni rujan” koji su bili odgovorni za masakr. Čak 15 godina su izraelski agenti diljem svijeta hvatali i eliminirali jednog po jednog člana militantne skupine. Koristili su autobombe, pakete eksploziva i telefone u koje su umetali eksploziv koji bi detonirali kada osoba odgovori na poziv.
Jedna od najznačajnijih operacija Mossada bila je hvatanje Adolfa Eichmanna 1960. godine. Eichmann je bio jedan od glavnih organizatora Holokausta, a Mossad ga je pronašao u Argentini, oteo i prebacio u Izrael, gdje mu je suđeno za ratne zločine. U operaciji ‘Opera’ iz 1981. godine Mossad je dao obavještajne podatke za izraelski napad na irački nuklearni reaktor Osirak, u sklopu sprječavanja razvoja nuklearnog oružja u Iraku.
Tijekom proteklih dvadeset godina Mossad se fokusirao na Iran, a posebno na njegov nukelarni program. 2010. dogodila se misteriozna operacija, a sumnja se da je svoje ruke u njoj imala i američka CIA. Centrifuge iranskog nuklearnog programa, uređaji koji omogućavaju obogaćivanje uranija, iznenada su počele ubrzavati bez kontrole sve dok nisu postale beskorisne. Na kraju se pokazalo da je u računalne sustave koji su upravljali centrifugama bio instaliran virus koji je uništio petinu svih centrifuga i odgodio razvoj iranskog nuklearnog programa.
Metode rada
Mossad je poznat po korištenju sofisticiranih tehnika špijunaže, tehnologije i agenata. Jedna od njihovih glavnih karakteristika je korištenje tajnih operacija koje uključuju korištenje lažnih identiteta. Mossad često koristi lažne putovnice za svoje agente, što im omogućuje da se slobodno kreću diljem svijeta bez otkrivanja.
Koriste i agente ‘spavače’ koji se infiltriraju u određene organizacije i zemlje, često se godinama ne aktiviraju dok ne dobiju određenu misiju. Mossad koristi i naprednu tehnologiju za nadzor i hakiranje kako bi prikupljao obavještajne podatke.
Mossad prate i velike kontroverze
Mossad je često bio predmet kritika zbog svojih metoda, posebno kada su u pitanju atentati i tajne operacije u stranim zemljama. Neki od najkontroverznijih trenutaka uključuju aferu u Lillehammeru 1973. godine. Riječ je o operaciji Mossada koja je krenula po zlu kada su ubili marokanskog konobara Ahmeda Bouchikhija u Norveškoj misleći da je jedan od vođa Crnog rujna, Ali Hassan Salameh. Zbog ovog je debakla na sudu završilo nekoliko Mossadovih obavještajaca.
1997. godine je pokušaj ubojstva Halida Mashala, političkog vođe Hamasa, u Jordanu završio katastrofom. Mossadovi agenti pokušali su otrovati Mashala, ali su uhvaćeni na djelu. Da bi oslobodio svoje agente, Izrael je morao dostaviti protuotrov i osloboditi Hamasovog duhovnog vođu, šeika Ahmeda Yassina. Ovaj incident ozbiljno je narušio Mossadov ugled. 2010. godine je visoki dužnosnik Hamasa, Mahmoud al-Mabhouh, ubijen u Dubaiju, a Mossad je optužen da je koristio lažne europske putovnice za svoje agente, što je izazvalo diplomatske incidente.
Jedna od najvećih kontroverzi je napad Hamasa 7. listopada 2023. godine. Napad je izveden koordiniranom iznenadnom ofenzivom nekoliko militantnih skupina Palestinaca na izraelske gradove, granične prijelaze u Gazi, susjedne vojne objekte i civilna naselja. Više od 1200 osoba je ubijeno, a Hamas je u Gazu odveo brojne izraelske taoce. Ubrzo nakon napada postavilo se pitanje kako je moguće da je do istog došlo te kako to da Mossad za to nije znao. U travnju ove godine je šef izraelske vojne obavještajne službe podnio ostavku jer nije spriječio napad Hamasa 7. listopada. General bojnik Aharon Haliva prvi je izraelski dužnosnik koji je preuzeo odgovornost za neuspjeh u sprječavanju napada. Kao odgovor, Izrael je pokrenuo napad u Gazi.
Utjecaj Mossada
Mossad ima ogroman utjecaj na sigurnosnu situaciju Izraela, ali i na međunarodnoj sceni. S obzirom na stalne prijetnje s kojima se Izrael suočava, Mossad igra ključnu ulogu u preventivnim mjerama protiv terorizma i zaštiti izraelskih interesa. Agencija je također poznata po uskoj suradnji s drugim obavještajnim agencijama, poput CIA-e i MI6.
Mossad je moćna i visoko efikasna obavještajna služba koja je kroz svoju povijest igrala ključnu ulogu u oblikovanju izraelske sigurnosne politike. Iako je često u centru kontroverzi zbog svojih tajnih operacija i atentata, nema sumnje da je Mossad jedna od najpoznatijih i najsposobnijih obavještajnih agencija na svijetu.