Ako se ikad nađete u automobilu na poplavljenoj cesti, ne brinite. Ne bojte se! Znate već, mi smo narod naviknut na plivanje kroz govna, pa što bi nas jedna obična poplava iznenadila? Vozite polako, kažu stručnjaci, i budite jako oprezni, kao da to nije nešto što radite svakodnevno vozeći kroz Bosnu i Hercegovinu, gdje je cesta ionako poplavljena rupama, obećanjima i potopljenim snovima.
Veća brzina, vele, može natjerati vodu u motor. A mi bismo samo htjeli znati koja to brzina uopće postoji na našim cestama? Čak i kad nije poplava, i kad nema rupa, samohrane majke na minimalcu brže prelaze kroz birokratske zavrzlame nego što vi možete projuriti kroz poplavljen grad.
Za prosječan automobil, dubina od 13 cm je ona granica. S obzirom na stanje naše infrastrukture, to je više nego dovoljno da vam automobil počne plutati – kao što već godinama pluta sve ostalo u ovoj zemlji, od ekonomije do pravosuđa. Ako vam voda zapljusne vrata, samo se nasmijte, jer tko još nije navikao da mu voda ulazi u sve pore života?
A kad voda dosegne 30 cm, što onda? Ma ništa, plutat ćete, baš kao što plutate kroz svakodnevicu prepunu laži, korupcije i obećanja koja se nikad neće ispuniti. Kažu da u toj fazi gume gube prianjanje – kao što je i naš narod odavno izgubio prianjanje za stvarnost, plutajući kroz mulj obećane europske budućnosti.
I na kraju, ako voda dosegne 60 cm, odnijet će većinu automobila, osobito one koji su lakši – kao što su lakoumni političari odnijeli posljednju trunku nade da će se ovdje nešto promijeniti. Osim ako, naravno, ne vozite SUV ili džip, što znači da ste na toj razini već debelo unutra, jer samo onaj s vezama i novcem ovdje vozi terenac i nikada ga poplava ne brine.
Savjetuju da ne idete dalje ako niste u džipu. Ali mi znamo bolje. Vozite dalje, kroz poplave, kroz život, kroz sve ove godine, jer mi smo ionako već potopljeni.
Kako piše RightDriver, veća brzina može natjerati vodu u motor, pri čemu može doći do kratkog spoja u električnom sustavu, a još veći problemi mogu nastati ako voda uđe u cilindre.
Za normalne automobile dubina od 13 cm je maksimalna u kojoj se može upravljati vozilom. Već na 15 cm voda će kod većine automobila zapljuskivati vrata.
Kada voda dosegne 30 cm, mnogi će automobili početi plutati, a to smanjuje prianjanjeg guma. Osim toga, ako je u pitanju brza tekuća voda, ona lako može pomaknuti lakši auto na toj dubini.
Kada voda dosegne dubinu od 60 cm, ona će odnijeti većinu automobila, osobito ako se voda kreće.
Osim ako ne vozite 4×4 ili SUV, najveća dubina kroz koju većina stručnjaka savjetuje da vozite standardnim automobilom je 10 cm, savjetuje WhatCar./HMS/